Reklamı kapat

NFT Nedir? NFT Ne İşe Yarar?

Kriptokoin.com
Kriptokoin.com 6 Temmuz 2022
0 görüntülenme
nft nedir

Değiştirilemez tokenler (NFT’ler), benzersiz tanımlama kodlarına ve onları birbirinden ayıran meta verilere sahip bir blok zincirindeki kriptografik varlıklardır. Bu makalede Kriptokoin.com olarak ” NFT nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak NFT hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

NFT Nedir?

NFT’ler, bir blok zincirinde bulunan ve kopyalanamayan benzersiz şifreleme tokenleridir. Sanat eseri ve emlak gibi gerçek dünya öğelerini temsil edebilirler. Bu gerçek dünyadaki maddi varlıkların “tokenleştirilmesi”, dolandırıcılık olasılığını azaltırken alım, satım ve ticaretini daha verimli hale getirmekte. NFT’ler ayrıca bireylerin kimliklerini, mülkiyet haklarını ve daha fazlasını temsil etme işlevi görebilmektedir.

Her NFT‘nin farklı yapısı, çeşitli kullanım durumları için potansiyele sahiptir. Örneğin; gayrimenkul ve sanat eseri gibi fiziksel varlıkları dijital olarak temsil etmek için ideal bir araçtır. Blok zincirlere dayandıkları için NFT’ler aracıları kaldırmak, sanatçıları izleyicilerle veya kimlik yönetimi için bağlamak için de çalışabilmektedir. NFT’ler aracıları kaldırabilir, işlemleri basitleştirebilir ve yeni pazarlar yaratabilir.

Fiziksel para gibi, kripto para birimleri de değiştirilebilmektedir. yani birbirleri için takas edilebilmektedirler. Örneğin, bir bitcoin değer olarak her zaman başka bir bitcoine eşittir. Benzer şekilde, tek bir eter birimi her zaman başka bir birime eşittir. Bu değiştirilebilirlik özelliği, kripto para birimlerini dijital ekonomide güvenli bir işlem ortamı olarak uygun hale getirir. 

NFT’ler, her bir tokeni benzersiz ve yeri doldurulamaz hale getirerek kripto paradigmasını değiştir. Böylece bir karşılıksız belirtecin diğerine eşit olmasını imkansız hale getirir. Varlıkların dijital temsilleridir ve dijital pasaportlara benzetilmiştir. Çünkü her token, onu diğer tokenlerden ayırt etmek için benzersiz, devredilemez bir kimlik içerir. Ayrıca genişletilebilirler, yani üçüncü, benzersiz bir NFT’yi “üretmek” için bir NFT’yi diğeriyle birleştirebilirsiniz.  

Tıpkı Bitcoin gibi, NFT’ler de token sahipleri arasında kolay tanımlama ve transfer için sahiplik ayrıntılarını içerir. Sahipler ayrıca NFT’lerde varlığa ilişkin meta veriler veya nitelikler ekleyebilir. 

NFT’ler, ERC-721 standardından geliştirilmiştir. ERC-20 akıllı sözleşmesinden sorumlu aynı kişilerden bazıları tarafından geliştirilen ERC-721; oyun tokenlerinin değişimi ve dağıtımı için gereken minimum arayüzü (sahiplik ayrıntıları, güvenlik ve meta veriler) tanımlar. ERC-1155 standardı, NFT’ler için gereken işlem ve depolama maliyetlerini azaltarak ve birden fazla türde değiştirilemez tokeni tek bir sözleşmede gruplayarak konsepti daha da ileri götürmekte.

NFT’ler Neden Önemlidir?

Değiştirilemez tokenler, nispeten basit kripto para birimi kavramının bir evrimidir. Modern finans sistemleri; gayrimenkulden kredi sözleşmelerine ve sanat eserlerine kadar farklı varlık türleri için gelişmiş kredi sistemlerinden oluşur. NFT‘ler, fiziksel varlıkların dijital temsillerini etkinleştirerek bu altyapının yeniden icat edilmesinde bir adım öne çıkmakta.

Elbette fiziksel varlıkların dijital temsilleri fikri yeni değildir ve benzersiz tanımlama kullanımı da değildir. Bununla birlikte, bu kavramlar kurcalamaya karşı dayanıklı akıllı sözleşme blok zincirinin faydalarıyla birleştiğinde, değişim için güçlü bir güç haline gelirler.

NFT’ler Güvenilir mi?

Tıpkı kripto para gibi blok zinciri teknolojisini kullanan, takas edilemeyen tokenler genellikle güvenlidir. Blok zincirlerinin dağıtılmış doğası, NFT’lerin hacklenmesini zorlaştırmaktadır. (imkansız olmasa da). NFT’ler için bir güvenlik riski, NFT’yi barındıran platformun devre dışı kalması durumunda NFT’nizin erişiminizi kaybedebilmenizdir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Standard Tokenization Protocol Nedir? STPT Coin Ne İşe Yarar?
Standard Tokenization Protocol Nedir? STPT Coin Ne İşe Yarar? Standard Tokenization Protocol, varlıkların tokenleştirilmesi için merkeziyetsiz bir ağdır. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “Standard Tokenization Protocol nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz. Standard Tokenization Protocol nedir? Ne işe yarar? Standard...
Kriptokoin.com 6 Temmuz 2022