XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

6 Piyasa Öncüsü, NFT Piyasası Tahminlerini Açıkladı!

Vural Erkan
Vural Erkan 28 Temmuz 2022
3 görüntülenme
6 Piyasa Öncüsü, NFT Piyasası Tahminlerini Açıkladı!

NFT piyasası vızıltısı azalıyor. Ancak 6 kripto startup kurucusu, onlar için hala bir gelecek olduğuna inanıyor. Onlara göre, NFT’ler sonunda etkinlik biletlerinin yerini alacak ve bir sonraki Disney’e ilham verecek. İşte piyasa öncülerinin öngörüleri…

NFT piyasası için heyecan tamamen bitmedi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ‘Saturday Night Live’daki bir skeçten bir yıldan fazla bir süre sonra, pop-kültür bilincine Non Fungible Token’ler (NFT) girdi. Ancak, sadece küçük bir grup insan aslında bunlardan bir tanesine sahip. Web3 güvenlik şirketi Chainalysis’e göre, 2022’nin ilk çeyreğinde, bir milyondan az kripto cüzdanı NFT satın aldı veya sattı.

NFT’lerin en büyük savunucularından bazıları bile, benimsenme için tokenlerin daha kullanışlı hale gelmesi gerektiğini kabul ediyor. Şu anda, öncelikle sosyal medya profil resimleri veya PFP’ler olarak kullanılıyorlar. Ancak NFT’ler üzerindeki heyecan tamamen bitmedi. Solana Blockchain’e dayalı NFT’ler için araçlar yapan bir şirket olan Metaplex, geçtiğimiz günlerde ilk yılında NFT satışlarında 3 milyar doları aştığını duyurdu. Ayrıca, Magic Eden gibi belirli piyasa yerlerinin büyüdüğünü açıkladı.

NFT piyasası

NFT’lerin geleceğine ilişkin tahminler

Gerçek dünyada avantajlar sunmak

Web3 kurucularının yaptığı bir numaralı tahmin, NFT’lerin sadece dijital dünyada değil, fiziksel dünyada da daha büyük bir öneme sahip olacağı yönünde. Consensus ve NFT.NYC gibi son kripto konferansları, sahiplerinin avantajlara erişmesini sağlayan ‘yardımcı NFT’lere’ bolca referans içeriyor. Örneğin, NFT.NYC sırasında, World of Women koleksiyonundan NFT’leri olanlar, Madonna’nın Pride kutlamalarındaki sürpriz konserine erişim kazandılar.

NFT oluşturma platformu Kairos’un kurucu ortağı Jeany Ngo bir demeç verdi. Ngo, “Bütün bu dev projelerle, sanatın kendisinin ötesinde şeyleri görmeye başlıyorsunuz. Değer için teslim edilen bir şey olmalı,” diyor.

NFT piyasası

Hayranların ödülleri kendi şartlarına göre paraya çevirmesini sağlamak

Sadakat programları yeni bir kavram değil. Ancak, sanatçıların hayranları için kripto tabanlı topluluklar oluşturmak için araçlar sunan SuperLayer’ın genel müdürü Kevin Chou, NFT sahiplerinin ödül toplamaya olan ilgilerini kaybetmeleri durumunda tokenlerini satma olanağına sahip olduklarını söylüyor. Bu, örneğin belirli bir havayolunda seyahat satın almak için kullanılan ve genellikle nakitle değiştirilemeyen sık uçuş millerinden farklı.

Ayrıca, NFT’lerin belirli bir topluluğa üyeliği göstermek için herkese açık olarak görülmesi mümkün. Bored Ape Yacht Club gibi belirli koleksiyonlar kendi mührünü ödünç verdi.  Sonuç olarak Chou, gelecekte mekanların ve eğlencelerin geleneksel biletler yerine NFT düzenlemesinin yaygınlaşabileceğini söylüyor.  Chou “Gerçekten önemsediğiniz şeyler için kimliğinizin bir parçası haline geliyor” diyor.

NFT

Yeni nesil oyun şirketlerine öncülük etmek

NFT’ler zaten dijital sanat için bir vitrin olarak benimsendi. Şimdi, bazı şirketler dikkatlerini oyun platformu olarak NFT’lere çeviriyorlar. NFT oyun meraklıları, oyuncuların satın aldıkları varlıkları, satın alındıkları oyunların dışındaki diğer alanlarda gösterme potansiyelinden bahsediyorlar. Ayrıca bu NFT’leri diğer oyunculardan satın almaları, satmaları ve takas etmeleri mümkün.

NFT piyasası Magic Eden, bu konsepte yoğun bir şekilde eğiliyor. Bu ayın başlarında, Magic Ventures’ın başlatıldığını duyurdu. Geleneksel oyun şirketleri de bu alana girmeye çalışıyor. Örneğin Epic Games, Haziran ayında ilk Web3 oyununun önizlemesini yaptı. NFT piyasası Magic Eden’in kurucu ortağı ve CEO’su Jack Lu, şunları söylüyor:

Bazı bağımsız stüdyolar ve hatta bu stüdyolardan çıkıp şirket kuran mezunlar var. Bu insanlar, bu oyunları yapmak için Web3 teknolojisini kullanmanın yeniliklerinin sınırlarını gerçekten keşfediyorlar.

non

Bir sonraki Disney’e ilham vermek

Solana Blockchain’in kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, NFT’lerin yeni eğlence biçimlerine ilham vereceğine inandığını söylüyor. Bored Ape Yacht Club’ın ana şirketi olan Yuga Labs, zaten böyle bir yönü ima etti. Metaverse’de oyun oynamaya başladı. Ayrıca, Universal Music, NFT tabanlı bir müzikal eylem yaratmak amacıyla Bored Ape’i satın aldı.

Yakovenko’ya göre Okay Bears gibi diğer popüler NFT koleksiyonlarının da benzer bir yöne gitmesi mümkün. Yakovenko, “Gelecek 10 yıl içinde bir sonraki Marvel veya Disney’in yaratılması için bir şans olduğunu hayal ediyorsanız, muhtemelen NFT’lerden gelecek” diyor.

NFT piyasası

Gerçek bir ‘akıllı sözleşme’ güvence altına almak

Blockchain’lerin temel özelliklerinden biri, üzerinde gerçekleşen her işlemin genel, değiştirilemez bir günlüğünü oluşturmaları. Bu, bir dizi işlemi gerçekleştirmek için kod kullanan akıllı sözleşme olarak bilinen şeyin temeli. Bazı kripto meraklılarına göre akıllı sözleşmelerin gerçek dünya uygulaması mümkün. Örneğin, bir ev veya araba satın alma gibi süreçleri düzene sokmanın önünü açabilir. Tonlarca evrak gerektirmek yerine, sözleşmenin şartları Blockchain’e yazılacak.

Rarible’ın kurucu ortağı Alex Salnikov, NFT’lerin bu sözleşmeleri göndermek ve saklamak için uygun bir yol olabileceğini söylüyor. Salnikov, bundan 10 yıl sonra ev ve ipotek NFT’lerinin olacağından oldukça emin.

non

Sigorta şirketlerini ve diğer işletmeleri güçlendirmek

ConsenSys, geliştiricilerin Ethereum tabanlı uygulamalar oluşturmaları için araçlar yapıyor. ConsenSys’in CEO’su Joseph Lubin’e göre, bu “akıllı sözleşme” yeteneği, nihayetinde, NFT’lerin bu kodun şartları dışında faaliyet gösteren bağımsız işletmeler için temeller sağlaması mümkün. Lubin’in sunduğu bir örnek sigorta. Bu konudaki görüşlerini şöyle açıklıyor:

NFT’ler, akıllı sözleşmeler aracılığıyla belirlenen parametrelere dayanıyor. Bu yolla, tazminat taleplerinin otomatik olarak geri ödenmesini sağlaması mümkün. Bir NFT’nin kendi başına bütün bir iş olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin Pik Yaptı! Vitalik Buterin Destekleyecek Mi?
Bu Altcoin Pik Yaptı! Vitalik Buterin Destekleyecek Mi? Ethereum merge için aylar kala, madenciler diğer PoW projelerine göç etmek için tercih yapıyor. Bunun bir sonucu olarak, bu altcoin projesi %90’ın üzerinde fırladı. Peki merge madencileri destekleyecek mi? Merge öncesi bu altcoin fiyatı fırladı Ethereum Classic...
Buğra Çağlar 28 Temmuz 2022