DeFi Yazını Unutun: NFT Sonbaharı Geliyor! 

Vural Erkan
Vural Erkan 4 Eylül 2022
5 görüntülenme

Çok yakın zamana kadar “ayı piyasaları inşaatçılar içindir” şeklindeki iyi bilinen mantrayı hepimiz duyduk. Bununla birlikte, bu günlerde kriptoda hiç kimsenin çok ilginç bir şey inşa etmediğini hissettik. Tüm NFT drop’ları aynı eski geri dönüştürülmüş kavramları kullandı. DeFi, Luna PTSD’den hala kurtulamadı. Ve hepsinden önemlisi, Tornado Cash yaptırımları, DeFi’de inşa etme risklerinin beklediğimizden daha yüksek olup olmadığını merak etmemize neden oldu. Kripto uzmanı Reza Jafery’in Sudoswap değerlendirmelerini okuyucularımız için hazırladık.

Resimli altcoin’ler: NFT

Ama birkaç hafta önce kıyameti koparırken, sonunda aradığım heyecanı ve yeni şeyi buldum. Kripto fenomeni Cobie ile NFT Twitter’ın tüm nüfusu gibi görünenler arasında hararetli bir tartışmaya rastladığımda başladı. Cobie, NFT’leri ‘resimli altcoin’ler’ olarak adlandırdığında NFT koleksiyoncularını tetiklemişti.

Birçoğunun alçakgönüllü bir hakaret olarak gördüğü şeyi, Overton penceremin sıfırlanması ve bilişsel önyargılarımın turnusol testi olarak gördüm. NFT’lere bakış açımı değiştirdi. Tüm nüansı görmezden gelirseniz ve akıllı sözleşmeyi kesinlikle dikkate alırsanız, resimli altcoin’ler gerçekten NFT’lerin gerçekte olduğu şeydir.

“NFT borsası Sudoswap bir sonraki yeni şey”

Bu basit ama kışkırtıcı fikir, az önce bir yönetim tokeni (SUDO) açıklayan Sudoswap’ın bugünlerde NFT’ler için hızla ‘o’ yer haline gelmesinin bir parçası. Temmuz ayında piyasaya giren Sudoswap ve on-chain otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı (AMM) ile tanrıya karşı dürüst çalışan, merkezi olmayan ilk NFT borsası.

Başka bir deyişle, Sudoswap bir protokol. Bu nedenle geliştiricileri, diğer protokollerle birlikte çalışmasını amaçladı. AMM’si aracılığıyla sağladığı likiditeye diğer protokoller, dapp’ler ve hatta pazar yerleri tarafından erişilebilir. Buna karşılık, OpenSea gibi devasa bir NFT pazarı, kapalı bir sipariş defterine sahip kapalı bir ekosistemdir. Çünkü, müşteriler likidite sağlasa da, platform işlem ücreti alıyor.

Aracıyı kaldırmak, her zaman olduğu gibi büyük bir fikir. Diğerleri NFT likidite sorununu çözmeye çalışsa da, takma adlı Statelayer, 0xmons, 0xHamachi ve boredGenius ekibi tarafından oluşturulan Sudo, sorunu gerçekten çözen ilk kişi oldu. OpenSea ve LookRare gibi platformlar pazar yerleri. Ancak Sudoswap daha çok bir borsa gibi çalışıyor.

“Altcoin’ler için Uniswap ne ise, NFT projeleri için Sudoswap odur”

Anladığım kadarıyla Sudoswap, Uniswap’ın DeFi için yaptığını NFT alanı için yapıyor. Uniswap’ın piyasaya sürüldüğünde önemli olmasının bir nedeni, genellikle merkezi borsalar tarafından tutulan ücretleri almasıydı. Ayrıca, bu ücretleri geleneksel piyasa yapıcılara olan ihtiyacı ortadan kaldıran likidite sağlayıcılarına vermesiydi.

Aslında, 2020’nin DeFi Yazının heyecanını nihayet NFT dünyasına getiren kıvılcım bu olabilir. Yani, NFT Sonbaharı. DeFi’yi turbo şarj eden anlardan biri, AMM’lerin altcoin trade için likidite yarattığı zamandı. NFT Sonbaharının aynı yörüngeyi izlemesi mümkün. Ancak resimli ve AMM’li altcoin’leriyle birlikte.

NFT

Likidite, önemli bir finansal yapı taşıdır. Herhangi bir başarılı tokenin gerekli bir unsurudur. Ayrıca, Sudo’nun AMM’si piyasaya çıkana kadar NFT ekosisteminde eksik olan bir yapı taşıdır. Ve Sudoswap’ın SUDO arzının küçük bir kısmı, geçmişte platform için likidite sağlayan kişilere dağıtılacak. Bu durum, spekülatörleri cezbedeceği için Sudoswap’a ve AMM’sine daha fazla likidite çekebilecek bir hareket.

Telif ücreti mi, işlem ücreti mi?

Bu, Sudoswap’ın cennete yükselişinin garanti edildiği anlamına gelmiyor. Topluluk, pazar yerinin başka bir özelliği hakkında, yani telif haklarıyla ilgili bir tartışmayla sarsıldı. Bazı pazaryerlerinde, NFT’leri o pazarda el değiştirdiğinde içerik oluşturucuların telif ücreti (bazı durumlarda %10’a kadar) talep etmelerine izin vermek şimdiye kadar görülen bir uygulamaydı. Gerçekten de, kriptoyu yaratıcılar için bu kadar heyecan verici yapan şeylerden biri de bu oldu. Teorik olarak, sanat eserleri için yeni alıcılar olduğu sürece sonsuza kadar ödeme alırlar.

Sudoswap telif ücretlerini kaldırdı. Bunun yerine, protokol %0,5’lik bir ‘işlem ücreti’ alıyor. Ayrıca, NFT koleksiyoncularının önemli ölçüde daha ucuza trade yapmasına izin veriyor. Statelayer, kendisinin ve ekibinin telif ücretleriyle ilgili tepkilere şaşırmadığını söyledi. Asıl sürpriz, platforma özellikle projelerini basmak için gelen içerik oluşturucular oldu.

NFT

Sudoswap, içerik oluşturucular için neden daha iyi?

Yaratıcının avantajının, doğru yaparlarsa sanatçı, satıcı ve komisyoncu olmaları olduğu ortaya çıktı. Başka bir deyişle, sanatçının, projesini Sudo’da başlatarak, likidite sağlayarak ve havuzdan işlem ücretlerini alarak bir girişimci olarak hareket etmesi mümkün. Bu, geleneksel bir NFT satışında yapabileceklerinden daha fazla.

Şimdiye kadar bu yaklaşımı deneyen en başarılı koleksiyon, Brentsketit’in Sudonauts’uydu. Sudo’nun AMM’si aracılığıyla lansman yaparak, bir Sudonaut NFT’nin her satışı, havuza likidite ekledi. Daha likit ve söylemeye cüret ediyorum, daha az oynak bir piyasa yarattı. Bu koleksiyoncular için harika, onlara Sudonaut’ları için her zaman bir alıcı olacağına dair güven veriyor.

Sudonauts projesi sadece iki haftalık. Ancak şu ana kadar sonuçlar cesaret verici. Evet, mevcut taban fiyatı mütevazı bir 0,23 ETH. Ancak 563 ETH’lik bir satış hacmi oluşturdu. Bu da sanatçıya likidite havuzundan alım satım ücretlerinde düzenli bir 40 ETH verdi. Ayrıca 2.000 NFT’nin 200’ünü kendisi ve ekibi için “sanatçıların koleksiyonları için derin likidite sağlarken nasıl kâr edebileceklerini sergilemek” için elinde tuttu.

Koleksiyonun toplam piyasa değeri 590.000 dolar. Şimdi bunu destekleyen 315.000 dolarlık likidite var. Bu arada, heyecandan çok uzun ömür için tasarlanmış bir sistemle koleksiyoncuları için daha güvenli ve sağlıklı bir pazar yaratmaya yardımcı oluyor. Brentsketit, deneyi telif ücretlerine ‘kesinlikle uygulanabilir’ bir alternatif olarak nitelendirdi. Ancak bana ‘kullanımının daha kolay hale getirilmesi gerektiğini’ söyledi.

Sudoswap’ın derinliklerine giren bir başka cesur kaşif de Treasure DAO’nun CEO’su John Patten. John kısa süre önce SudoAMM aracılığıyla başlatmayı planlayan DAO Cats adlı yaklaşan bir NFT projesini özetleyen bir blog yazısı yayınladı. DAO Cats, kendisinden ‘DAO’ya ait IP’de bir deney’ olarak bahsediyor. Ancak ben en çok ‘protokol sahibi likidite’ planlarıyla ilgileniyorum. Toplam Cats ve Catcoin arzının %40’ını likidite havuzlarına kilitliyorlar. Ancak holder’lar bunu oylarsa kaldırıyorlar.

NFT

“Resimli Altcoin’ler” bir hata değil, bir özellik

Yaratıcıların er ya da geç, ‘NFT’lerin sadece resimli altcoin’ler’ olduğunu anlayacaklarına inanıyorum. Ancak, bu sorun değil. NFT koleksiyoncularını trollemeye çalışmıyorum. NFT’leri bu çerçeve içinde görmek, zihnimi NFT’ler için yepyeni olasılıklar alanına açtı.

Bir soruyla bitireceğim: Neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair şu anda bildiklerinizi bilerek, zamanda geriye DeFi Yazının öncesine dönebilseydiniz, ne inşa ederdiniz? Bu soruyu yanıtlayın, ardından gidin ve oluşturun. Ancak resim ekleyin.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

2021’de BTC, DOGE ve ETH’e 1.000 Dolar Koysaydınız Ne Olurdu? Kripto para yatırımlarından milyarder olan da oldu, her şeyini kaybeden de. Peki, 2021’in Başında Bitcoin (BTC), Dogecoin (DOGE) ve Ethereum’a (ETH) 1.000 Dolar yatırım yapsaydınız, bugün ne kadar paranız olurdu? Kripto paraların tanınırlığı ve kullanım alanı 2021’de...
Vural Erkan 4 Eylül 2022