NFT Tokenler Hakkında 18 Rahatsız Edici Gerçek!

Hakan Karaca
Hakan Karaca 12 Eylül 2022
5 görüntülenme

Kriptokoin.com olarak daha önce NFT’lerin ne olduğu hakkında bilgiler vermiştik. NFT analisti OKhotshot, NFT tokenler hakkında yaptığı açıklamalarla dikkat çekiyor. OKhotshot, NFT tokenlerin güvenilir ve istikrarlı yatırımlar olmadığını söylüyor. Analist ayrıca, bu tokenlere yatırım yapan çoğu yatırımcının birikimlerini kaybedeceği konusunda da uyarılarda bulunuyor. İşte ayrıntılar…

”Çoğu NFT yatırımcısı birikimlerini kaybedecek”

OKHotshot, NFT endüstrisi hakkındaki en “rahatsız edici gerçeklerden” 18’ini takipçileriyle paylaştı. Analist, sosyal medya ünlüleri, bilgisayar korsanlığı ve neredeyse her zaman başarısızlığa mahkum olan proje türleri de dahil olmak üzere NFT endüstrisini rahatsız eden sorunların çoğunu ortaya koydu. NFT tokenler üzerine araştırmaları ile tanınan analistin paylaştığı en rahatsız edici gerçeklerden biri ise, çoğu insanın NFT’lere yatırım yaparak para kaybedeceğidir. OKHotshot, NFT’lerin, güvenilir istikrarlı yatırımlar olmadığını söyledi ve şunları ekledi:.

Hepimiz başaramayacağız. Çoğu NFT yatırımcısı zararla işlem yapıyor.

Daha önce, NFT tokenler üzerine bir araştırma yapılmıştı. Ankete katılan yatırımcıların yüzde 64.3’ü para kazanmak için NFT tokenler satın aldıklarını söyledi. Katılımcıların yüzde 58.3’ünise NFT yolculuklarında para kaybettiklerini iddia ediyorlar. Analist, NFT’lerle ilgilenen herkesin duyuruları takip etmeleri gerektiğini söylüyor. Çünkü analiste göre Twitter alanlarında yeni bir proje duyulmaya başlandığında aslında geç kalınmış demektir.. Okhotshot ayrıca, hacim ve likiditenin genellikle taban fiyattan daha önemli metrikler olduğu söylüyor. Bununla birlikte, zamanın herhangi bir varlıktan daha değerli olduğu konusunda da görüşlerini açıkladı. Bu nedenle önceden planlama yapmak çok önemlidir. Analist görüşlerini şu sözlerle açıklıyor:

Alıcı yoksa, kar elde edemezsiniz.

NFT tokenler genelde başarısız oluyor

NFT analisti ayrıca, belirli bir NFT projesine erken girmek isteyen herkesi uyarıyor. Çünkü NFT tokenler, genellikle mint fiyatının üzerinde kalamıyor. Ayrıca “türevlerin nadiren orijinal NFT koleksiyonlarından daha iyi performans gösterdiğini” ekliyor. Bununla birlikte, Blockchain analitik firması Nansen tarafından Mart ayında yapılan bir araştırma oldukça ses getirdi. Araştırmaya göre çoğu NFT koleksiyonu hiç para kazanmadığı veya üretim maliyetinden daha az ağ oluşturdu.

nft tokenler

NFT projesi Pixelmon, kalitesi beklentilerin çok altında olduğu ortaya çıkan projesi için nihai projeyi açıkladıktan sonra bu yılın Mart ayında tartışmalara yol açtı. Proje yaklaşık 70 milyon dolar topla.Her NFT, her biri 3 Ethereum (ETH) ideğerle satışa çıktı. Bununla birlikte, OpenSea NFT pazarındaki taban fiyatı, şuan yaklaşık sadece 0.26 ETH’ye düştü. Başka bir NFT projesi olan Phantabear, başlangıçta 6.36 ETH değerle satışa çıktı. Ocak ayında ilk piyasaya sürüldüğünde OpenSea’de rekor işlem hacimleri gördü. Ancak o zamandan beri büyük bir düşüş yaşadı. Taban fiyatı sadece 0.32 ETH yani 463 dolardı.

Fenomanler tarafından reklamı yapılan NFT tokenler için uyarı geldi

OKHotshot, fenomen etkileyicilerin sosyal medya gönderileri aracılığıyla iddia ettiğinin aksine, “ünlü NFT projelerinin kötü niyetli yatırımlar olduğunu” belirtti. Ayrıca “Web2 pazarlamasının NFT pazarında son derece etkisiz olduğunu” da sözlerine ekledi. Bununla birlikte, bir tüketici izleme grubu, NFT’lerin tanıtımındaki rolleri için yaklaşık 20 ünlüye uyarı mektubu gönderdi. Bununla birlikte, NFT’lerin fiyatının yutturmaca olduğu ve piyasa spekülasyonları tarafından kontrol edilmeye devam ettiği açıklandı.

OKHotshot son olarak, çoğu NFT’nin herhangi bir içsel değeri olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, NFT’lerin fiyatının yutturmaca ve piyasa spekülasyonları tarafından kontrol edilmeye devam ettiğine inanıyor. Analist, satış şartları olmayan NFT projelerinin hiçbir değeri olmadığı konusunda da uyarılarda bulunuyor ve şunları açıklıyor:

Satış şartları olmayan NFT projeleri size zincir dışı bir varlığa köprü içeren bir token kimliği satıyor. Terimler olmadan, hiçbir şey tanımlanamıyor. Bir köprüye sahip olamıyorsunuz, bu yüzden büyük olasılıkla hiçbir şey satın almadınız.


Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Plian Nedir? PI Ne İşe Yarar? Plian (PI) Token DeFi alanında hizmet vermekte olan yüzlerce kripto para projesinden birisidir. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Plian nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz. Plian nedir? PI ne işe yarar? Blockchain teknolojisinin zayıflıklarını gidererek...
Kriptokoin.com 12 Eylül 2022