NFT ve Metaverse Coin Tahminleri: Sıradaki Bunlar!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
687 görüntülenme
NFT ve Metaverse Coin Tahminleri: Sıradaki Bunlar!

NFT’ler ve metaverse coin projeleri, 2021’in 1. çeyreği ve 2022’nin 2. çeyreği arasında Web3 küresinin en sıcak segmentleriydi. Ancak, her ikisi de devam eden kripto kışından çok fazla zarar gördü. Bununla birlikte, 2023 için NFT ve metaverse coin beklentilerini kontrol etmek için doğru an geldi.

2023’te izlenecek NFT koleksiyonları

Mutant Apes Yacht Club (MAYC)

Mutant Apes Yacht Club veya Mutant Apes, Web3 segmentinin en pahalı ve abartılı NFT koleksiyonu olan Bored Apes Yacht Club’ın (BAYC) bir yan kuruluşu. MAYC, 20.000 Mutant Maymun temalı NFT içeriyor. İlk nesil 28 Ağustos 2021’de oluşturuldu. BAYC’nin yaratıcısı Yuga Labs, Mutant Apes’in yalnızca BAYC sahipleri tarafından ‘mevcut Bored Apes’i bir şişe Mutant Serum’a maruz bırakarak’ basılabileceğini duyurdu.

OpenSea’deki en iyi MAYC NFT’leri / OpenSea

Teknik olarak bu, BAYC tokeninin Serum NFT akıllı sözleşmesiyle entegrasyonu anlamına geliyor. Aynı zamanda, ilk neslin %50’si, bir saatten daha kısa bir sürede 96 milyon dolar toplayan bir Hollanda müzayedesinde satıldı. Bu koleksiyon, BAYC tokenleri satıldıktan sonra NFT segmentine ek bir kitle çekmek için başlatıldı. Basın tarihi itibariyle koleksiyon, piyasa değerine göre en büyük ikinci NFT düşüşü oldu.

Azuki

Azuki koleksiyonunu, Los Angeles merkezli tamamen anonim bir dijital sanatçı ekibi olan Churi Labs Ocak 2022’de piyasaya sürdü. Koleksiyon, Japon stilinde 10.000 avatar içeriyor. Tüm Azuki avatarlarına genellikle The Garden denir. Her karakter kendi saç stili, kıyafetleri ve aksesuarlarıyla gelir. Bazıları kılıç, bir fincan kahve, kaykay vb. Koleksiyonun tasarımının küratörlüğünü Meta’nın emektarları Zagabond, Hoshiboy ve Location TBA üstleniyor.

Azuki NFT koleksiyonu ana web sitesi // Image by Azuki

Azuki sürümü, geleneksel Japon anime sanatına saygı duruşunda bulunuyor. Azuki’nin ilk sürümü, her biri 3.400 dolar olan 8.700 avatar içeriyordu. Azuki’lerin ilk nesli birkaç dakika içinde tükendi. NFT’lerin bir başka kısmı, geliştiriciler tarafından 2 milyon dolar toplayan özel bir satışla piyasaya sürüldü.

CloneX

CloneX, 2022’nin ortalarında başlatılan yeni nesil NFT projelerinin temsilcisi. Proje, Nike tarafından satın alınan önde gelen bir metaverse stüdyosu olan RTFKT’nin ilk ana akım koleksiyonu. En iyi Japon sanatçı Takashi Murakami ile ortaklaşa geliştirilen CloneX, mavi çipli NFT koleksiyonunun seçkin kulübü haline geldi.

CloneX NFT koleksiyonu ana web sitesi / Image by CloneX

Toplam 20.000 CloneX NFT avatarı altı ‘normal’ alt sınıfa veya DNA türüne aittir. Bunlar: insan, robot, melek, iblis, sürüngen, ölümsüz ve iki premium alt sınıf. Ayrıca, Murakami klonları ve uzaylılar var.

2023’te izlenecek metaverse coin projeleri

Illivium

Illivium, herkese açık bir beta sürümünde mevcut olan, başlangıçta Ethereum Blockchain’de yayınlanan bir çapraz protokol açık dünya rol yapma oyunu (RPG). Blockchain teknolojisinin yanı sıra Illuvium, minimum ücretler ve gelişmiş verim için ölçeklendirme çözümü Immutable X’i kullanıyor. Illuvium’da oyuncular dijital dünyayı keşfediyor ve yerel yaratıkları (Illuvials) arıyor.

Metaverse coin
Illuvium dünyasının karakterleri / Image by Illuvium

Illuvium’da oyuncular oyun içi varlıklar (NFT) için birbirleriyle rekabet ediyor. Ayrıca deneyimli Illuvium meraklılarının, yeni oyun seviyelerinin kilidini açmak için illüvyonlarını büyütmeleri mümkün. Şu anda Iluvium’un üç modu tanıtılıyor: Arena, Zero ve Overworld. Illuvium Arena beta olarak mevcutken, iki gelişmiş mod yakında herkese açık hale gelecek.

My Neighbor Alice

My Neighbor Alice, Ocak 2021’de piyasaya adım attı. Oyuncularını kripto para sahiplerinin NFT alıp satabilecekleri, sanal arazi satın alabilecekleri, birbirleriyle tanışabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri sihirli bir dünyaya davet ediyor. My Neighbor Alice, Ethereum, Cromia ve BNB Chain’de aktif. Bu arada, diğer ana akım oyun piyasalarında kullanıma sunulan ilk merkezi olmayan oyunlardan biri.

Metaverse coin
My Neighbor Alice Alpha 2. Sezon açılış sayfası

Evler, çitler, hayvanlar ve bitkiler, My Neighbor Alice’in dünyasında satılacak temel oyun içi varlıklar. İnsanların ittifaklar kurması, karmaşık oyun stratejileri geliştirmesi mümkün. Ayrıca oyun, oynaması ücretsiz bir modda mevcut. Ancak kripto ödülleri olan görevler ve seviyeler için oyuncuların ALICE tokenlerine sahip olması gerekiyor.

Eski ama altın: Sandbox, Decentraland, Axie Infinity

Metaverse’in üç büyükleri, %95-99 oranında çekirdek token değeri kaybıyla sancılı bir düşüş durgunluğundan geçiyor. Ancak yine de çeşitli uzmanlık seviyelerine sahip kripto para meraklıları arasında popüler olmaya devam ediyor. Sandbox, kişilerin, varlıkların, markaların vb. 3B avatarlarının oluşturulmasına izin veren Ethereum tabanlı bir meteverse. Ayrıca, çeşitli meteverse’lerin ekosistemleri arasındaki etkileşim için bir platform olarak çalışıyor. SAND token, ekonomik mimarisinin bir yapı taşı.

Decentraland ve token’ı MANA, kritik yükseltmelerin ardından yeni nesil oyuncuları bünyesine kattı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Şubat 2020’den beri yayında. Bu yüzden, metaverse coin segmentin kıdemlilerinden biri olarak kabul görüyor.

Metaverse coin

Axie Infinity (AXS), sürdürülemez mali modeli nedeniyle çokça eleştiri alıyor. Ancak, GameFi ve NFT segmentlerindeki profesyonellerin odak noktası olmaya devam ediyor. Proeje geliştiricileri, Aralık 2022’de, ademi merkeziyet seviyesini yükseltmeye karar verdi. Bu da çift haneli bir fiyat artışını tetikledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.Today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

VC Firmaları, MATIC ve Bu Altcoin'lere Yatırım Yaptı!
VC Firmaları, MATIC ve Bu Altcoin’lere Yatırım Yaptı! Sıkıcı kripto piyasası durumuna rağmen, kripto şirketleri geçen yıl büyük fonlar toplaması başardı. Örneğin Polygon (MATIC), Tiger Global ve SoftBank’ın katılımıyla Sequoia Capital başkanlığında 450 milyon dolarlık bir fon topladı. 2022 yılının 7 şaşırtıcı kripto finansmanı Kriptokoin.com’dan...
Vural Erkan 4 hafta önce