Reklamı kapat

Norveç Merkez Bankası Dijital Para Geliştirmeyi Düşünüyor

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 23 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Norveç merkez bankası, Norges Bank nakite ek olarak “paraya ve parasal işlere” güveni arttırmak için kendi dijital parasını kurmayı düşünüyor.

Norges Bank’tan bir grubun hazırladığı raporda merkez bankası dijital parası (CBDC) belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken yönlerden söz ediliyor. En az üç uygulamaya değinilmiş: özel bankaların depozitolarrına güvenilir aternatifler, nakit yerine geçebilecek yasal bir teklif, ve elektronik ödemelere bağımsız bir arkaplan çözümü. Norges Bank yöneticisi Øystein Olsen ayrıca şöyle yazıyor:

Nakit kullanımındaki düşüş bizleri gelecekte etkili ve güçlü bir ödeme sistemi ve parasal konularda güven için gerekli özelliklere ihtiyaç duyulacağını düşündürdü.”

Raporda CBDC’nin müşterilere varlıklarını depolamak için alternatifler sunacağına da değinildi. Norges Bankasına göre,  CBDC kuruluşu banka ve diğer mali kurumlara da dahil olmalı kredi sağlayabilmek için. Norges Bank ihtiyaç duyulduğu sürece nakit üretmeye devam edecek. Çalışma grubu potansiyel CBDC’nin sadece başlangıç çalışmalarını tamamladıklarını duyurdu:

“Norges Bank’ın CBDC üretiminde inisiyatif alıp almayacağı henüz belli değil. CBDC’nin etkileri –ve sosyo-ekonomik kâr-zarar analizi- özel tasarıma bağlı olacak. Tasarım, diğer yandan, CBDC’yi tanıtmaya yönelik olacak.”

Avrupa’daki diğer bankalar da merkez bankaları aracılığıyla dijital para kullanmayı düşünmeye başladılar. Norveç gibi, İsveç’in Riksbank’ı geride kalan nakit akışından dolayı e-kronayı düşünüyor.

İlgili Haber: Norveç’in İlk Özel Şehri

Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Merkez Bankası Faiz Yükseltti, Dolar Geriledi Dolar ve eurodaki hızlı yükselişi durdurmak adına adımlar atılmaya devam ediyor. Borsa İstanbul’un elindeki tüm döviz varlıklarını Türk Lirasına çevirme hamlesi sonrası TCMB de Para Politikası Kurulu’nu toplayarak dolar ve euroya müdahale etti. Kurul kararı doğrultusunda, Türkiye...
Serkan Eser 23 Mayıs 2018