Reklamı kapat

Norveç’in İlk Özel Şehri Liberstad’dan Bitcoin ile Arsa Alabilirsiniz

0 görüntülenme

“Liberstad”, Norveç’in ilk özel şehri unvanını taşıyan ve ilerleyen zamanlarda açılması planlanan bir proje. Bu özel şehirde, tüm mülkler bireyler tarafından sahiplenilecek ve tüm hizmetler çeşitli bireyler tarafından sağlanacak. Liberstad, tüm insan etkileşimlerinin gönüllü olması gerektiği felsefesine dayanan bir şehir. Projenin sloganı ise “bir parça özgürlük”.

Şimdiye kadar 28 ülkeden 112 farklı kişi buradan arsa aldı. Bu ülkeler arasında Norveç, İsveç, Brezilya, İngiltere gibi ülkeler bulunuyor. Bitcoin [BTC] ve Bitcoin Cash [BCH] de dahil olmak 27 farklı kriptopara ile buradan arsa alınabiliyor. Geliştiriciler buradan arsa alanların iki yıl içinde yani 2020’ye kadar buraya yerleşebileceğini söylüyor.

Liberstad 1 Haziran 2017’de Norveç’in Sørlandet bölgesindeki Mandal’a bağlı Tjelland köyünde kuruldu. Burada satılan arsaların fiyatı 1 dönümlük bir alan için 75,000 Norveç kronu ($9,400) iken 5 dönümlük bir alanın fiyatı ise 375,000 Norveç kronunu ($47,100) buluyor.

Bu araziyi satın alarak kuran John Holmesland ve Sondre Bjellås, çeşitli sosyal platformlarda ve Liberstad’ın blog sayfasında bu şehrin tanıtımını yapıyorlar. John Holmesland ayrıca bu şehre Özel Polis teşkilatı, İtfaiye teşkilatı ve diğer kamu hizmeti teşkilatlarını kuracağını açıkladı.

John Holmesland ve Sondre Bjellas’e göre, beş yüz insan daha Liberstad’dan arsa almak için kayıt oldu. “Vergi Hırsızlıktır” sloganıyla yola çıkan Liberstad özgür dünya taraftarları arasında oldukça ilgi topladı.

John Homesland:

“ABD, Georgia’daki Atlantic Station’dan ilham aldık. Bu proje de Liberstad’dakine benzer bir projeydi.”

Liberstad’ın temel motivasyonu belirli bir alanda yaşamın, özgürlüğün ve mülkiyetin korunmasını amaçlayan gönüllü, kâr amacı gütmeyen, özel bir girişim olmak. Liberstad’ın yaşayanlardan beklediği tek şey ise kimsenin şiddet kullanmaması ve özel mülkiyet haklarına saygı duyması.

Bir Bitcoin savunucusuna göre ise:

Oldukça akla yatkın geliyor. Ancak siz yine de benim sözüme güvenmeyin, bu araziye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Bana göre bu fikir oldukça güzel, oradaki manzara da açıkçası harika. Ancak işin aslı bu tür anarşist deneyle daha önce de yapıldı ve ya başarısız oldular ya da hükümet tarafından yasaklandılar. Ancak yine de, Bitcoin ile uzak bir ülkeden toprak almak… Bu fikre bayıldım.”

Ambcrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ethereum Yıl Sonunda 2500 Doları Görebilir Yatırım ve varlık yönetimi hizmeti veren, bağımsız finansal danışmanlık şirketi deVere Group, yıl sonunda Ethereum‘un (ETH) değerinin 2,500$’I ulaşabileceğini tahmin etti. Finansal danışmanlık şirketi (deVere Group) ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’un, kripto paraların git...
Fatma Bulut 30 Nisan 2018