Norwegian Air CEO’su Bitcoin Borsası Yaratıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Norwegian Air CEO’su milyarder Bjørn Kjos Nisan’da Norwegian Block Exchange (NBX) isminde, yöneticilerinin blockade ve ledger teknolojisinde yatan potansiyel yararların peşinde koşacağı bir firma kurdu.

İlk sermaye turunda firma 250,000$ topladı ve Observatoriet Invest’in oldu ama yine de Stij Kjos-Mathisen, Kjos’un damadı ve NBX yönetim kurulu üyesi, asıl sahibin her zaman Norwegian olacağını söyledi.

NBX bu yılın ilerleyen zamanlarında kripto borsası açacak ve ayrıca kripto kullanımı için ayrıca bir havacılık şirketi de kuruyor.

“Ölçmesi kolay şeylere bakıyoruz. Hepsinden öte, havayollarında kripto ödeme seçeneği.  Kripto paralar alıp satabileceğimiz bir pazara gerçekten ihtiyaç duyuyoruz,” Dedi Kjos-Mathisen.

NBX’in GDAX ve Kraken ile rekabet etmek gibi hırslı planları var.

Norwegian Air Shuttle İskandinavya’nın en büyük havayolu, Avrupa’daki en ucuz üçüncü havayolu ve dünyanın dokuzuncu en ucuz-büyük taşımacılık firması ve 2016 yılında 30 milyon insan taşıdı. Norwegian Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğuda olmak üzere 35 ülkede 150’den fazla noktaya hizmet sağlıyor.

“Bizim için en önemli şeylerden biri kendi geliştirdiğimiz çözümler etrafında bir ekosistem yaratmak. Özellikle Norwegian grup içinde bir ekosistem kurmak istiyoruz ama elbette havacılık endüstrisinde bir ekosistem de önemli,” diyor Kjos-Mathisen.

Norveç her zaman kripto konusunda misafirperver olmadı. Yine de kullanımı ve entegrasyonu yükselişte –ülkenin en büyük bankası bitcoin entegrasyonu edindi ve merkez bankası da nakit yerine devlet destekli kripto para önerisinde bulundu.

Yakın zamanda yetkililerle görüşen Stig-Mathisen yaptırımları dert edinmediğini belirtti

“Ekonomi düzenleme yetkilileriyle iletişime geçeli çok olmadı. Benim anladığım şekliyle, onlar da teknoloji konusunda pozitif ve uygulamayı engellemek istemiyorlar, sadece tedbirli yaklaşıyorlar.”

Ana havayoluyla kripto borsasının ilişkisi oldukça ilginç olacak. Şuanki durum göz önünde bulundurulursa, aile yakında kripto için seyahat piyasasında önemli adımlar atacak gibi duruyor.

CCN-Conor Maloney

Norwegian Air CEO’su Bitcoin Borsası Yaratıyor

Yorumlar kapalı.