Reklamı kapat

Norwegian Air CEO’su Bitcoin Borsası Yaratıyor

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 10 Haziran 2018
0 görüntülenme

Norwegian Air CEO’su milyarder Bjørn Kjos Nisan’da Norwegian Block Exchange (NBX) isminde, yöneticilerinin blockade ve ledger teknolojisinde yatan potansiyel yararların peşinde koşacağı bir firma kurdu.

İlk sermaye turunda firma 250,000$ topladı ve Observatoriet Invest’in oldu ama yine de Stij Kjos-Mathisen, Kjos’un damadı ve NBX yönetim kurulu üyesi, asıl sahibin her zaman Norwegian olacağını söyledi.

NBX bu yılın ilerleyen zamanlarında kripto borsası açacak ve ayrıca kripto kullanımı için ayrıca bir havacılık şirketi de kuruyor.

“Ölçmesi kolay şeylere bakıyoruz. Hepsinden öte, havayollarında kripto ödeme seçeneği.  Kripto paralar alıp satabileceğimiz bir pazara gerçekten ihtiyaç duyuyoruz,” Dedi Kjos-Mathisen.

NBX’in GDAX ve Kraken ile rekabet etmek gibi hırslı planları var.

Norwegian Air Shuttle İskandinavya’nın en büyük havayolu, Avrupa’daki en ucuz üçüncü havayolu ve dünyanın dokuzuncu en ucuz-büyük taşımacılık firması ve 2016 yılında 30 milyon insan taşıdı. Norwegian Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğuda olmak üzere 35 ülkede 150’den fazla noktaya hizmet sağlıyor.

“Bizim için en önemli şeylerden biri kendi geliştirdiğimiz çözümler etrafında bir ekosistem yaratmak. Özellikle Norwegian grup içinde bir ekosistem kurmak istiyoruz ama elbette havacılık endüstrisinde bir ekosistem de önemli,” diyor Kjos-Mathisen.

Norveç her zaman kripto konusunda misafirperver olmadı. Yine de kullanımı ve entegrasyonu yükselişte –ülkenin en büyük bankası bitcoin entegrasyonu edindi ve merkez bankası da nakit yerine devlet destekli kripto para önerisinde bulundu.

Yakın zamanda yetkililerle görüşen Stig-Mathisen yaptırımları dert edinmediğini belirtti

“Ekonomi düzenleme yetkilileriyle iletişime geçeli çok olmadı. Benim anladığım şekliyle, onlar da teknoloji konusunda pozitif ve uygulamayı engellemek istemiyorlar, sadece tedbirli yaklaşıyorlar.”

Ana havayoluyla kripto borsasının ilişkisi oldukça ilginç olacak. Şuanki durum göz önünde bulundurulursa, aile yakında kripto için seyahat piyasasında önemli adımlar atacak gibi duruyor.

CCN-Conor Maloney

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Araştırma Şirketi Bitcoin Fiyatındaki Gerilemenin Sebebini Açıkladı Bitcoin ve altcoinler 2017 yılında yakaladığı yükseliş trendinden 2018 yılında bir hayli uzaklaşmış durumda. Nisan ayında yaşanan artış eski günlerin geri geleceği konusunda kripto para dünyasını ümitlendirse de mayıs ayı ve sonrasında haziran ayının ilk haftasındaki fiyat...
Serkan Eser 11 Haziran 2018