Bu Tarihi Not Alın: Kripto Para Yasası Senato’ya Gidiyor!

Not Alın: Kripto Para Yasası Senato'ya Gidiyor
Not Alın: Kripto Para Yasası Senato'ya Gidiyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’li Senatörler, Sorumlu Mali İnovasyon Yasası’nın (RFIA) revize edilmiş bir versiyonunu önümüzdeki aylarda uygulamaya koymaya hazırlanıyor. İki aşamalı kripto para yasası ilk olarak Haziran 2022’de duyurulmuştu. Gözden geçirilmiş kripto para tasa tasarısı bu tarihte ABD senatosuna sunulacak…

Kripto para yasası bu tarihte ABD senatosuna gidiyor

ABD Senatörleri Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis, RFIA tasarısının revize edilmiş bir versiyonunu Nisan ayı ortasında uygulamayı planlıyor. Tasarı henüz onaylanmadı. Gözden geçirilmiş yasa tasarısı, kripto paralar için yeni yasal tanımlar belirlemeye, düzenleyici kurumların rolünü netleştirmeye, stablecoin’lerin gözetimini güçlendirmeye ve kripto para vergilendirmesini revize etmeye odaklanacak.

ABD’li düzenleyicileri, yeni yasalar konusunda farklı görüşlere sahipler

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto düzenlenmeleri konusunda farklı kulvarda ilerliyor. Tasarının duyurulmasının ardından SEC Başkanı Gary Gensler, SEC’in menkul kıymet özelliklerini koruduğuna inandığı kripto para birimlerinin çoğunu düzenlemesi gerektiğini vurguladı.

Buna karşılık, CFTC Başkanı Rostin Behnam, CFTC’nin vadeli işlem piyasasını denetlediği için kripto para birimleri için spot piyasa üzerindeki düzenleyici otoritesini güçlendirmesi gerektiğini vurguluyor. Behnam, RFIA’da önerilen kripto para birimlerinin meta olarak tanımlanmasını da destekliyor.

SEC Başkanı’nın Bu Açıklamaları, Kripto Piyasasını Ayağa Kaldırdı!

Senatör Gillibrand, tasarının revize edilmiş versiyonunun daha ayrıntılı token/coin tanımlarını içerdiğini ve tasarıyla ilgili endişeleri giderdiğini belirtti. 8 Mart’ta Senato Tarım Komitesi önündeki bir duruşmada Gillibrand, SEC’in menkul kıymet özelliklerine sahip kripto paraları düzenlemesi gerektiğini, CFTC’nin ise emtia niteliğindeki varlıkları düzenlemesi gerektiğini açıkladı. Para Birimi Denetçi Ofisi (OCC), stablecoin denetimlerine odaklanacak.

Bu arada, ABD merkez bankası Fed, düzenlenmemiş stablecoin’lerle ilgili endişeler arasında yeni kripto ekibi oluşturacağını duyurdu.

Fed, düzenlemeler için yeni ekip topluyor

Bir Fed yetkilisine göre merkez bankası, “düzenlenmemiş” stablecoin’lerle ilgili endişeleri arasında, kripto piyasasındaki gelişmelere ayak uydurmak için “uzman bir uzman ekibi” oluşturmaya hazırlanıyor. Fed’in denetimden sorumlu başkan yardımcısı, merkez bankasının inovasyonu engellemek istemediğini, ancak düzenlemelerin hane halklarını ve finansal sistemi korumasını sağlamak istediğini söyledi.

9 Mart’ta Washington’daki Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde konuşan Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, kripto paraların finansal sistem üzerinde “dönüştürücü bir etkiye” sahip olabileceğini kabul etti, ancak “inovasyonun faydalarının ancak uygun korkuluklar varsa gerçekleşebileceğini” ekledi.

Barr’ın endişe kaynağı olarak vurguladığı bir kripto alt sektörü, stablecoin’lerdi. Genel olarak, gözden geçirilmiş RFIA tasarısı, ABD kripto para piyasası için netlik ve düzenleme sağlamayı amaçlıyor. Nisan ortasında uygulanacak tasarısının etkisi kritik olabilir. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto piyasası yen yılda da 2022’e uzanan iflas krizlerinin sancılarını çekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Tarihi Not Alın: Kripto Para Yasası Senato’ya Gidiyor!