Alarm Zilleri Çalıyor: O 2 Kripto Para Şirketi İflas Edebilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
1.610 görüntülenme
Alarm Zilleri Çalıyor: O 2 Kripto Para Şirketi İflas Edebilir!

FTX krizi, yayılmaya devam ediyor. Ünlü kripto para borsası FTX’in çöküşünden sonra, şirkete büyük yatırımlar yapan birçok platform korkunç günler yaşıyor. FTX’ten etkilenen ticaret firması Genesis’in müşterilerin para çekme işlemlerini durdurması, tüm kripto alanı için endişe verici bir durum olarak kabul edildi. Şu anda, fiyasko sona ermiş gibi görünmüyor. İşte konuya yönelik son gelişmeler…

İki büyük kripto para şirketi için ufukta iflas mı var?

Her şey, Binance’in FTT varlıklarını satacağını söylemesiyle tetiklenen büyük FTX serpintisiyle başladı. Bu da BlockFi’ı iflas başvurusunda bulunmaya zorladı. Aynı zamanda, Genesis, alan içinde büyük panik yarattı: Müşterilerin para çekme işlemlerini durdurdu. Şimdi ise, tüm gözler Genesis’te. Çünkü İflasına dair spekülasyonlar bir süredir kripto alanında geziniyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi yakın tarihli bir güncellemede, Gemini’ın kurucusu Cameron Winklevoss, Genesis ve Grayscale’in ana şirketi olan DCG Group’un kurucusu Billy Silbert’e açık bir mektup yazdı.

Cameron, Gemini’ın Earn’ündeki fonları Genesis’e sıkışıp kaldığı için Silbert’ı suçladı. Borsa, bazı raporlara göre müşterinin varlık fonlarını Genesis’e kilitledi. Bu da DCG’ye yatırıldı. Ayrıca fonlar, önemli miktarda varlığa sahip olmaya devam eden Grayscale’e gönderildi. Artık Genesis ve DCG müşterinin fonlarını geri ödeyemiyor. Kimi uzmanlar, Grayscale’in yakında varlıklarını tasfiye edebileceği tahmin ediliyor. Bu gerçekleşirse, yeni bir düşüş dalgası devreye girerek büyük bir gerilemeye sebep olabilir. Bu da mevcut ayı piyasasının yeni diplerini oluşturabilir.

Grayscale varlıklarını satmak zorunda kalırsa ne olacak?

Grayscale, kullanıcının varlığı elinde tutmak yerine hisse değerine yatırım yaptığı GBTC hisseleri sunan bir platformdur. Platform, 2021’de piyasaların sıçramasından bu yana genişletilen Bitcoin tröstü, Ethereum tröstü vb. gibi çok sayıda tröst içerir. Bununla birlikte, şimdi Genesis’in iflas başvurusunda bulunma korkusu kripto alanında geziniyor. Buna paralel olarak diğer Bitcoin çok sayıda altcoin de satış baskısıyla karşı karşıya kalabilir. Genesis, müşterilere geri sunacak çok büyük bir meblağ bırakmamış olabilir. Grayscale tasfiye olursa, başlayabilecek yeni bir düşüş dalgası da yatırımcıları korkutuyor.

ETHE, rekor ıskontoyla işlem görüyor

Bu sırada, Grayscale’in Ethereum Trust fonu (ETHE), rekor düşüklerle işlem görüyor. Yatırım ürününün piyasa fiyatı şu anda yılbaşından bugüne yüzde 85,26 düşmüş durumda. Grayscale Ethereum Trust (ETHE) istikrarlı bir düşüş yaşıyor ve şu anda Net Varlık Değerine (NAV) göre yüzde 60’lık kayda değer bir indirimle işlem görüyor. Bu da başlangıcından bu yana en düşük prim oranına işaret ediyor. Yatırımcılar hisselerini indirimli oranlardan satmaya çalışırken, mevcut veriler, genel bir yatırımcı kapitülasyonunun ve piyasa duyarlılığındaki düşüşün altını çiziyor.

CryptoQuant onaylı yazar JA Maartun kısa süre önce yatırım ürününün yaşadığı düşüş eğilimini vurguladı. Geçen yılın Eylül ayında kademeli bir iyileşmenin ardından, ETHE’nin prim oranı, ETH’nin Ekim ayında yatırımcıların güvenini test eden zayıf fiyat performansının ortasında yeni düşük seviyelere geriledi. Kasım ayındaki FTX fiyaskosu, tabuta çakılan son çivi oldu ve fonun prim oranını sürekli bir düşüşe gönderen bir kapitülasyon dalgasını tetikledi.

Altta yatan ayı piyasasının yanı sıra, Grayscale’in ana şirketi olan Digital Currency Group’un (DCG) karşı karşıya olduğu benzersiz sorunlar, fonun sıkıntılarına katkıda bulundu. Grayscale’in Genesis ile olan ilişkisi, yatırımcıların daha çok korkmasına katkıda bulundu. Geçen ay bildirildiği üzere bu, Grayscale’in en büyük ürünü olan Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) da etkiledi. GBTC’nin prim oranı, sonunda rekor indirimlere yol açan büyük düşüşler yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 18 Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Bilmeniz Gerekenler!
Bu 18 Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Bilmeniz Gerekenler! Bugün, birçok kripto para birimi için önemli bir gün olacak. Bu yazımızda, çeşitli altcoin projelerine yönelik en son gelişmeleri aktaracağız. Bu gelişmeler arasında en son yapılan büyük işlemler, borsa listelemeleri, yeni ürün lansmanı gibi maddeler yer alacak....
Aslı Dinçer 4 hafta önce