Geliştirici Suçlu Bulundu: O Altcoin Fiyatı Düşüşe Geçti!

Geliştirici Suçlu Bulundu: O Altcoin Fiyatı Düşüşe Geçti!
Geliştirici Suçlu Bulundu: O Altcoin Fiyatı Düşüşe Geçti!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahkeme, Tornado Cash geliştiricisi Alexey Pertsev’i, 1,2 milyar dolarlık yasadışı fon aklamaktan suçlu buldu. Hollanda mahkemesi, Hollanda’da yaşayan 31 yaşındaki Alexey Pertsev, 64 ay hapis cezasına çarptırdı. Tornado Cash geliştiricisinin yasal temsilcilerinin mahkemenin kararına itiraz etmek için 14 günlük bir süreleri var. Bu haber ilgili altcoin fiyatı üzerinde olumsuz etki yarattı. Böylece, TORN fiyatı düşmeye başladı.

Mahkeme, Tornado Cash geliştiricisini suçlu buldu

Geliştirici ilk olarak Tornado Cash’in ABD hükumetinin yasakladığı 2022 Ağustos’ta Hollanda’da hapsedildi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD Hazinesi, Tornado Cash’in kötü şöhretli Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus için kritik bir araç olduğunu iddia etti. Pertsev’in Mart’taki duruşması sırasında savcılar, suçluların Tornado Cash’i kullanmasını engellemek için yeterince çaba göstermediğini söyledi.

Ancak savunma, savcıların TornadoCash’in açık kaynaklı ve otomatik akıllı sözleşmeler üzerinde çalıştığını dikkate almadıklarını belirtti. Pertsev, Tornado Cash’in anonim ve bağımsız olduğunu kaydetti. Bu yüzden, Tornado Cash kullanıcılarının eylemleri için kendisini suçlamanın haksızlık olduğunu ileri sürdü.

Tornado Cash Olayı Büyüyor: Bu 2 Altcoin de Dahil Oldu!

Mahkumiyet sektör için ne anlama geliyor?

Benzer bir düşünceyi birkaç sektör yorumcusu da yinelendi. ‘The Big Whale’in kurucu ortağı Raphaël Bloch da, Pertsev’in kara para aklamaktan suçlu bulunmasının tehlikeli olduğunu belirttiği son tweet’inde, Pertsev’in yalnızca açık kaynaklı bir araç geliştirdiğini vurgulayarak bu endişenin altını çizdi. Bu bağlamda Bloch, şunları söyledi:

Tornado Cash geliştiricisi Alexey Pertsev bir Hollanda mahkemesi tarafından kara para aklamaktan suçlu bulundu. Bu karar çok tehlikeli çünkü Pertsev sadece açık kaynaklı bir araç geliştirdi. Onu mahkum etmek, kullanıcıları yanlış bir şekilde davranan bir bıçak ya da araba üreticisini mahkum etmek gibidir.

Ayrıca, Tornado Cash gözetim altında olmayan bir kripto karıştırma protokolü. Yani protokol aracılığıyla transfer edilen fonları asla elinde tutmuyor ya da kontrol etmiyor.

Altcoin

‘Gizlilik ve açık kaynak için üzücü bir gün’

Bu davanın sonucu, diğer Tornado Cash geliştiricilerini içeren gelecekteki davalar için bir emsal teşkil edebilir. Kripto mikserinin diğer iki geliştiricisi Roman Storm ve Roman Semenov da kara para aklamak ve ABD’deki yaptırımları ihlal etmekle suçlanıyor.

Bu arada Storm’un duruşması Eylül ayında olacak. Ancak Semenov henüz tutuklu değil. Eski NSA ifşaatçısı Edward Snowden daha önce Storm’un yasal savunması için destek talebini kamuoyu önünde desteklemişti. Blockfence’in Güvenlik Araştırmaları Başkanı Pablo Sabbatella bunu “gizlilik, kripto ve açık kaynak için üzücü bir gün” olarak nitelendirdi.

Altcoin fiyatı düşüşe geçti

Mahkumiyet haberi altcoin fiyatı üzerinde olumsuz etki yaptı. TORN fiyatı gün başındaki 2,90 dolarlık fiyatından 2.72 dolara geriledi. Yazı sırasında token günlük bazda %5,4 kayıpla 2,75 dolardan el değiştiriyordu.

Altcoin
TRON günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Geliştirici Suçlu Bulundu: O Altcoin Fiyatı Düşüşe Geçti!