Reklamı kapat

O Borsadan Kripto Paralar Hızla Çekiliyor: İşlemleri Durdurmuştu!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
2 görüntülenme
O Borsadan Kripto Paralar Hızla Çekiliyor: İşlemleri Durdurmuştu!

Kripto para borsası Gemini, geçtiğimiz gün kripto paralarına olan erişimini geçici olarak kaybetti. Borsa, öncelikle “Earn” ürününü geçici olarak durdurduğunu açıklamıştı. Ardından borsadan çıkan kripto paralar artış yaşadı. İşte detaylar…

Kripto paralar Gemini’dan ayrılıyor

Kripto milyonerleri olduğu bilinen Winklevoss ikizleri tarafından kurulan Gemini, bir para çekme yoğunluğu yaşadı. Gemini, kripto şirketleri FTX ve Alameda’nın çöküşünden olumsuz etkilenmiş gibi duruyor. Blockchain analist platformu Nansen’e göre Gemini’da 24 saat içerisinde 485 milyon dolarlık net çıkış gerçekleşti. Çıkışların toplamı 563 milyon doları buldu. Diğer yandan, girişlerde yalnızca 78 milyon dolar vardı.

Geçtiğimiz yedi gün içinde Gemini, toplam 682 milyon dolarlık net çıkış yaşadı. Verilere göre 866 milyar dolarlık giriş ve 1.55 milyar dolarlık çıkış arasındaki fark bunu gösteriyor. Söz konusu para çekimlerinin çoğu ise Çarşamba günü gerçekleşti. Blockchain veri platformu Arkham Intelligence’a göre, Gemini’ın kripto cüzdanlarındaki bakiyeleri, bir gün önce yaklaşık 2,2 milyar dolardan 1,7 milyar dolara düştü.

İşlemlerin durdurulması, para çekimlerinin artmasına sebep oldu

Para çekme acelesi, Gemini’ın Çarşamba günü getiri sağlayan Earn programından para çekme işlemlerini duraklatmasıyla geldi. Gemini programına güç veren kripto yatırım bankası Genesis Global Trading’in borç verme birimi, açıklama yaptı. “Aşırı piyasa kayması” ve “FTX patlamasının neden olduğu endüstri güveni kaybı” nedeniyle müşteri itfalarını askıya aldığını duyurdu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Genesis, işlemlerini askıya aldığını açıklamıştı.

CryptoQuant CEO'su Bu 21 Altcoin İçin Uyardı: İşte Tam Liste!

Diğer yandan borsa kısa sürede çözülen ancak istikrarına ilişkin korkuyu şiddetlendiren bir kesinti yaşadı. Earn hizmetindeki duraklama duyurusundan hemen sonra dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar hesaplarından çıkış yaptıklarına ve bazılarının uygulamanın farklı bölümlerine erişemediklerine dikkat çekti. Yani büyük ihtimalle yatırımcılar, hem Genesis hem de FTX’e maruz kaldıkları için Gemini’ın tasfiye operasyonları konusunda paniğe kapıldı.

Ancak Gemini daha sonra bunun yalnızca bir “Amazon Web Services kesintisi” olduğunu tweetledi. Gemini, kullanıcılara fonlarının güvende olduğunu söyledi. Tüm hizmetler yedeklenip çalışır durumda olduğu için para çekebilecekleri konusunda güvence verdi.

Çöküş korkusu yayılıyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi FTX ve Alameda’nın iflasıyla kripto borsaları ve kredi firmaları üzerindeki baskı arttı. Delphi Digital, ihtiyatlı yatırımcıların merkezi borsalardan kripto varlıkları taşımak için mücadele ettiğini yazdı. Binance, Coinbase ve KuCoin son zamanlarda büyük mevduat düşüşleri yaşadı. AAX, Liquid ve kredi platformu Salt gibi bazı küçük platformlar para çekme işlemlerini durdurdu. Birden fazla borsa, kripto varlıklarını paylaşarak veya yayınlama sözü vererek yaygın korkuyu hafifletmeye çalıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Coinbase Bu 3 Altcoin İçin Müjdeyi Verdi: Listeleniyorlar!
Coinbase Bu 3 Altcoin İçin Müjdeyi Verdi: Listeleniyorlar! En büyük kripto para borsalarından olan Coinbase, bazı altcoin projeleri için yeni duyurular yaptı. Coinbase’in listelemeyi planladığı coin’lerin bulunduğu yol haritasına yeni eklemeler yapıldı. Borsa, bir coin’i ise direkt olarak listeledi. İşte detaylar… Coinbase, yol haritasını güncelledi...
Aslı Dinçer 2 hafta önce