Korkulan Oldu: O Kripto Para Platformu Duyuru Yaptı!

Emre Borsan
Emre Borsan 7 Aralık 2022
23.056 görüntülenme
Korkulan Oldu: O Kripto Para Platformu Duyuru Yaptı!

Ticaret yönetimi platformu ve kripto para borsası Genesis, kullanıcılarını korkutan bir duyuru yaptı. Buna göre Blockchain tabanlı platform, yoğun likidite sıkıntısı çektiğini açıkladı. Ardından, kullanıcılarına, para çekme işlemlerinin yeniden başlaması için birkaç haftanın gerekebileceğini söyledi. Bu gelişmeler, kripto yatırımcılarının, FTX’in ardından yeni bir iflas ve mağduriyet dalgasının gelip gelmediğini merak etmesine neden oldu.

Bu kripto para platformu yeni FTX olabilir

Likidite kriziyle ilgili zor koşulların ortasında kalan Genesis Trading, bugün müşterilerine yeni bir duyuru yaptı. Şirketin geçici CEO’su olan Derar Islam, Genesis müşterilerine gönderdiği bir e-posta gönderdi. Bu e-postada, para çekme yasağını kaldırmanın günler yerine ‘haftalar’ sürebileceğini açıkladı. Daha önce, Genesis’in Gemini borsası kullanıcılarına yaklaşık 900 milyon dolar borcu olduğu bildirmişti. Genel olarak, birçok şirketin FTX fonlarıyla bağlantılı olduğu düşünüldüğünde durum karmaşıklığını koruyor. Şimdi müşteriler, yeni bir FTX vakasının gelip gelmediğini merak ediyor.

“Genesis Trading, ileriye doğru bir yola varmanın günler yerine haftalar alacağını tahmin ediyor.”

Genesis, müşterilerle yaptığı son duyuruda, likidite sorununu çözmenin ek zaman alabileceğinin altını çizdi. CEO’nun E-postasını, Genesis’in müşterilerle mümkün olduğunca şeffaf olmayı taahhüt ettiğini de söylüyordu. Ayrıca, sorunun danışmanların yardımıyla çözülmesi için çabaların sürdüğü de belirtilen bilgiler arasındaydı. Genesis Trading, Sam Bankman-Fried’ın CEO’luğunu yaptığı FTX’te önemli likidite sıkışıklığı haberlerinin ardından para çekme işlemlerini durdurmuştu. Bu, FTX’in çöküşünün ardından kripto para piyasasında etkilenen platformlardan sadece biriydi.

Genesis Trading, alacaklılarla anlaşmaya varmaya çalışıyor

Kasım ayında Genesis’in borç verme kolu, kripto borsası FTX’in çöküşünün ardından para çekme işlemlerini askıya almak zorunda kaldı. Genesis Trading, o zamandan beri sermaye artırmaya ve alacaklılarla bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Aracı kurum ayrıca, potansiyel bir iflas da dahil olmak üzere seçenekleri araştırmak için yatırım bankası Moelis & Company’yi yardıma çağırdı. Bu da bir tür çözümün yakında elde edilebileceğine dair spekülasyonlara yol açtı. CEO’nun bugünkü E-postası bu iş birliğine de vurgu yapıyordu.

Geçici CEO görevini üstlenen Derar Islam, şirketin “olabildiğince şeffaf” olacağını söyledi. Ardından, son derece deneyimli danışmanlarla çalıştıklarını ifade etti. Bu arada Genesis Trading, Digital Currency Group (DCG) ile yakın iş birliği içinde çalışıyor. Ek olarak Islam, alım satım ve saklama hizmetlerinin tamamen çalışır durumda olduğunu kaydetti. Ancak, para çekme işlemlerinin günler yerine haftalar alacağını söylemesi, yatırımcılar arasında bir paniği tetikledi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere FTX’in iflası, BlockFi dahil olmak üzere birçok kripto para platformunun para çekme işlemlerini durdurmasına neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ECB Yetkilisi: Bitcoin ve Bu Altcoinler Yasaklansın!
ECB Yetkilisi: Bitcoin ve Bu Altcoinler Yasaklansın! Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi Fabio Panetta, bir dizi kripto para biriminin yasaklanması gerektiğini söyledi. Yatırımcıların bir “balona” paralarını koyduğunu belirten Panetta, enerji tüketimine dikkat çekti. Ona göre, çok yoğun enerji kullanan Bitcoin gibi kripto paraların Avrupa’da...
Emre Borsan 7 Aralık 2022