Ödemeler Artık Parmak İzi İle Yapılabiliyor

Google News

Dijital ödeme uzmanı Nets, Danimarka’da parmak damarlarını tanıyarak ödeme yapılmasını sağlayan bir sistem testlerine başladı. Şu anda Kopenhag Ticaret Okulu’na (CBS) gelen öğrenciler ve ziyaretçiler nakit, kart veya akıllı telefon gibi hiç bir ödeme yöntemi kullanmadan yalnızca parmak iziyle işlem yapabiliyor.

Parmakla ödeme yöntemi kişinin parmağındaki damar yapısını algılayan yeni, hızlı ve güvenli bir ödeme yöntemi.  CBS’le ortaklaşa çalışan Smart Payments, Fingopay ve Nets şirketleri ticaret okulunun kantininin çıkışına parmak tarayıcıları yerleştirdi. Danimarka’nın yerel kart sistemi olan Dankort’a sahip olan herkes, sisteme üye olup parmağının eşsiz damar yapısını hesaplarına tanımlayarak bu teknolojiyi kullanmaya başlayabilirler.

Kişinin biyolojik kimliğini belirleyen biyometrik yöntemi yeni bir olay değil. Parmağın damar yapısını algılayan ödeme yöntemi günümüzde hali hazırda akıllı telefonlar kullanılan biyometrik özelliklere oldukça benzer, hatta daha güvenli. Pek çok akıllı telefon ve içerisindeki bazı uygulamalar günümüzde yalnızca parmak iziyle açılabiliyor. Parmak damar yapısıyla ödeme yöntemi ise parmak izi biyometriğinden çok daha güvenli çünkü damar yapısının kopyalanması neredeyse imkansız ve ödemenin onaylanması için kan akışının tespit edilmesi gerekiyor.

Ödeme yöntemi diğer temassız ödeme yöntemlerine oldukça benzer bir şekilde çalışıyor. Ancak güvenliği artıran temel bir fark var. Pek çok temassız ödeme yönteminde yüksek meblağlı işlemlerde dahi ekstradan bir PIN girişi istenmiyor.

Dankort’un genel müdür yardımcısı Jeppe Juul-Anderse, “CBS’de pilot aşamasında olan proje, ödeme yöntemi teknolojisinin ne kadar hızlı geliştiğine de bir örnek teşkil ediyor. 2017’de Dankort’u yeni bir teknoloji ile cep telefonlarında başlattık. Şimdi ise yalnızca bir yıl sonra müşteriler kendi Dankort’larını elde edebiliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Nets tarafından finanse edilen özel bağımsız yenilikler gerçekleştiren kuruluş Smart Payments’la birlikte, Nets günlük ödeme yöntemimizi değiştirecek pek çok farklı çözüm yöntemini araştırıyor.

Juul-Andersen, “Gelecekte ödeme yöntemleri kullanıcılar plastikten yapılan kartlarla değil, biyometrik kimlikleriyle uygulamalar ve altyapılar sayesinde ödeme yapacaklar. Kart sahiblerinin parmaklarını kullanarak ödeme yapmalarını görmek için sabırsızlanıyoruz. Eğer olumlu sonuçlanırsa, bu yöntemi diğer Nordik ülkelerinde de başlatmayı düşünüyoruz.” ifadelerini belirtti.

Parmak damarını algılayan ödeme yöntemi fiziksel Dankort kartıyla yapılan ödemeler kadar güvenli. Kullanıcılar istedikleri zaman parmak ödeme yöntemini Dankort’tan kaldırabilir ve sadece kart ile ödeme gerçekleştirebilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku