OECD, Türkiye Ekonomisi İçin Büyüme Beklentilerini Güncelledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Türkiye’nin ekonomik performansına ilişkin yeni tahminlerini açıkladı. OECD’nin son “Ekonomik Görünüm” raporuna göre, Türkiye ekonomisi için 2023 ve 2024 yılı beklentileri değiştirildi.

2023 yılına dair GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) beklentisi olumlu bir şekilde güncellendi ve yüzde 2,8’den yüzde 4,3’e çıkarıldı. Ancak, 2024 yılına ilişkin beklentiler ise aşağı yönlü revize edildi ve GSYH tahmini yüzde 3,7’den yüzde 2,6’ya düşürüldü.

OECD, bu yılın başlarında depremlerin etkisiyle ekonomik faaliyetlerin geçici olarak geri çekileceğini öngörüyor. Ancak, yeniden yapılanma harcamalarının artmasıyla birlikte büyümenin tekrar toparlanması bekleniyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Türkiye'nin ekonomik performansına ilişkin yeni tahminlerini açıkladı.

Kuruluş enflasyon tahminleri de güncellendi. 2023 yılı sonu için enflasyon beklentisi yüzde 44,8’den yüzde 52,1’e yükseltildi, ancak 2024 yılı sonu enflasyon tahmini yüzde 40,8’den yüzde 39,2’ye çekildi.

Ayrıca, gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon tahminleri de revize edildi. 2023 yılı için çekirdek enflasyon beklentisi yüzde 46,3’ten yüzde 56,7’ye çıkarıldı, 2024 yılı için ise yüzde 40,0’dan yüzde 41,2’ye yükseltildi.

HSBC: Türkiye Ekonomisinde Büyüme Gelecek Sene Yavaşlamaya Başlayacak!

İngiltere merkezli dev finansal hizmetler kuruluşu HSBC’de Türkiye’ye ilişkin büyüme ve faiz oranlarına yönelik beklentilerini yayımladığı bir rapor ile revize etmişti.

HSBC’nin raporuna göre, Türkiye ekonomisi ile ilgili son gelişmeler ve ekonomik yönetimin aldığı önlemler, yabancı yatırımcıların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası beklentilerini etkiliyor. Bu çerçevede, HSBC, yıl sonu politika faiz oranı beklentisini yüzde 30’dan yüzde 32,5’e yükseltti.

HSBC, Türkiye’nin büyüme beklentilerini 2023 için yüzde 4,4 olarak korurken, 2024 GSYH büyüme tahminini yüzde 4,1’den yüzde 3’e düşürdü.

OECD, Türkiye Ekonomisi İçin Büyüme Beklentilerini Güncelledi