Finans Şirketi ‘Öldü’ Denilen Altcoin İçin ‘Fırlayacak’ Dedi!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
2.995 görüntülenme
Finans Şirketi 'Öldü' Denilen Altcoin İçin 'Fırlayacak' Dedi!

Solana, Ocak ayında akıllara durgunluk veren %143 artışla kripto piyasasında öne çıkan altcoin projelerinden biri haline geldi. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, Solana’nın temelleri iyileşme belirtileri gösteriyor ve yatırımcılara bu rallinin sürdürülebilir olabileceğine dair umut veriyor. Uzman, Solana’nın ileriye dönük fiyatını artırmaya yardımcı olabilecek bir dizi yenilikçi projesinden de bahsediyor.

Solana, görünüşe göre FTX çöküşünü arkada bıraktı

Bu, güzel bir 2023 umut eden yatırımcılar için iyi bir haber. 2023’te şu ana kadar şaşırtıcı bir başarı öyküsü, FTX’in (FTT) çöküşünden en çok etkilenen kripto olan Solana’ydı (SOL). Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2022’de Solana %94’ten fazla düştü ve yılın en kötü performans gösteren altcoin projelerinden biri oldu. Ancak altcoin fiyatı bu yıl şimdiden %143 arttı. Solana, FTX kaynaklı kayıpları telafi ettiği için durdurulamaz bir koşuda görünüyor.

Pek çok yatırımcının aklındaki soru, elbette Solana’nın daha ne kadar yükselebileceği. FTX çöküşünden önce Solana 34 dolar civarında işlem görüyordu. Bu nedenle şu anki 24 dolarlık fiyatından %40 daha yukarı doğru bir hareket kesinlikle olasılık dahilinde görünüyor. Bunun gerçekleşmesi için neyin doğru gitmesi gerektiğine daha yakından bakalım.

Altcoin

Altcoin projesinin temelleri neye dayanıyor?

Şu anda, Solana’daki fiyat hareketinin çoğu, Solana Blockchain’in altında yatan temellerden ziyade yatırımcı psikolojisine dayanıyor gibi görünüyor. Oldukça basit bir şekilde, FTX çöküşünden sonra piyasa olumsuz yönde aşırı tepki gösterdi, şimdi yatırımcılar Solana’nın ölümüyle ilgili söylentilerin fazlasıyla abartılmış olabileceğini fark ettikleri için piyasa olumlu yönde aşırı tepki veriyor olabilir.

Neyse ki, kripto araştırma firması Messari, ‘State of Solana 2022 4. Çeyrek’ adlı yeni bir rapor yayınladı. Bu nedenle, kaputun altına göz atmak ve Solana’da gerçekte neler olduğunu görmek mümkün. Rapordan çıkarılacak en önemli çıkarımlardan biri, Solana Blockchain’in ağ sağlığının, eğer bir şey varsa, gelişiyor olması. Ortalama günlük işlem hacmi aslında çeyrek boyunca arttı. Bu da insanların Solana’yı sürüler halinde terk ettiği yönündeki tüm önerileri çürütüyor. Ayrıca, bu ek işlem hacmiyle bile, işlem gerçekleştirme hızı (saniye başına işlem veya TPS olarak ölçülen) aslında arttı.

Bununla birlikte, Non-Fungible Token’ler (NFT) gibi önemli pazar nişlerine bakmaya başladığınızda işler biraz daha zorlaşıyor. Bu, FTX çöküşünden önce Solana’nın en güçlü olduğu alandı. Dolayısıyla, yatırımcıların Solana’nın toparlanma belirtileri için odaklanmaya devam ettiği bir alan olmaya devam ediyor. Kötü haber şu ki, Solana Blockchain’de basılan toplam yeni NFT’ler, bir önceki çeyreğe göre %65 azaldı. Ayrıca, NFT ikincil satış hacmi (%19 düşüş) ve benzersiz NFT alıcılarının sayısı (%49 düşüş) gibi temel ölçütler de önemli ölçüde düştü.

Altcoin

İyi haber, eğer buna böyle demek isterseniz, Solana, daha geniş kripto piyasasında meydana gelen tüm kaosa rağmen, NFT pazarında Ethereum’un (ETH %0,87) arkasındaki 2 numaralı oyuncu olarak pazar konumunu korumayı başardı. Messari’nin raporunda detaylandırdığı gibi, tüm NFT pazarının zayıflık belirtileri gösterdiği bir dönemde Solana’nın rakipleri karşısındaki göreceli konumunu dikkate almak önemli. Solana’nın NFT ikincil satış hacmi düşmüş olabilir, ancak yine de bir sonraki en yakın rakibinin neredeyse 10 katıydı.

Altcoin nerede pazar lideri olabilir?

Solana’nın mevcut koşusuna devam etmesi için statükoyu korumaktan daha fazlasını yapması gerekiyor. Yani, kripto dünyasının bazı nişlerinde pazar lideri olması gerekiyor. Görünüşe göre Solana da tam olarak bunu yapmaya çalışıyor. Kripto paranın, 2023 için mevcut fiyatı olan 24 dolardan çok daha yükseğe çıkmasına yardımcı olabilecek bir dizi girişimi var.

Altcoin

Örneğin Solana, genel ağ verimliliğini ve üretim kapasitesini artırmak için yeni adımlar atıyor. NFT içerik oluşturucularının telif haklarını uygulamak için yeni adımlar atıyor. Bu da Solana Blockchain’i NFT’leri basmak isteyen yeni içerik oluşturucular için çok daha çekici hale getirebilir. Bir kripto telefon ve kripto dostu mobil uygulamalar içerecek olan Solana Mobile adlı yeni bir mobil girişim başlatıyor. Web3, oyun finansmanı (GameFi) ve merkezi olmayan fiziksel altyapı ağları (DePIN) gibi alanlarda daha da derinleşiyor. Ve son olarak, Solana ve Ethereum Blockchain’den çok daha birlikte çalışabilir hale getirecek yeni bir girişim başlatıyor.

SOL satın alınır mı?

Bu girişimlerin Solana’nın sayısını artırmaya yardımcı olup olmayacağını görmek ilginç olacak. Solana’nın ağ esnekliğini ve performans rakamlarını geliştirmeye devam edebileceğinden eminim. Bu, geçen yıl Solana Blockchain’deki tüm kesintiler göz önüne alındığında, yatırımcıların sorgulamaya başladığı bir alan. Bu yüzden, Solana’nın bu konuyu doğrudan ele aldığını düşünüyorum. Ayrıca Solana’nın NFT pazarındaki 2 numaralı oyuncu konumunu koruyabileceğinden de eminim. Bu iki alanda güç göstermek, Solana’yı FTX fiyaskosu öncesinde işlem gördüğü 34 dolar seviyesine geri getirmek için yeterli olabilir.

Yeni GameFi ve mobil girişimler gibi diğer her şeyi eklediğinizde, Solana’nın iğnesini gerçekten hareket ettirebilecek olan şey bu. Bu nedenle, Solana’da hem kısa hem de uzun vadede yükselişe geçiyorum.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SHIB, BTC, Ripple: Şubat'ta Bu Seviyeleri Bekleyin!
SHIB, BTC, Ripple: Şubat’ta Bu Seviyeleri Bekleyin! Kripto para piyasasındaki hissiyat, Federal Reserve’in faiz kararı öncesinde karışık. Belirsizlik, ileri vadeli tahminleri de zorlaştırıyor. Bununla birlikte, çeşitli teknik göstergeleri kullanan bir yapay zeka algoritması Şubat ayı için SHIB, BTC ve XRP tahminleriyle belirsizliği azaltıyor. AI,...
Vural Erkan 2 ay önce