Reklamı kapat

Death Cross Sonrası Bitcoin Yeniden $7,000 Seviyesinde

45 görüntülenme

Haftasonu Bitcoin (BTC) “death cross” (kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düşmesi) olsa da şu anda 7000 doların üzerinde seyir ediyor.

Çok korkulan teknik gösterge (50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın altına düşmesi) geçtiğimiz haftasonu gerçekleşti. Ancak CoinDesk’in raporuna göre bu gereğinden fazla düşüş Bitcoin fiyatına bir destek noktası sağlamış bulunuyor.

Bu yazı yazıldığı sırada CoinDesk’in Bitcoin Fiyat İndeksi $6,993 seviyesinde görünüyor ve 54 günün en düşük değeri olan Pazar günkü $6,443 değerini geçmiş bulunuyor. Aynı zamanda, Bitfinex’te son olarak $7,060 değerinden işlem görmüş olarak görünüyor – bu değer geçtiğimiz günkü $6,425 değerinden yüzde 9.88 daha fazla.

Bu toparlanma Bitcoin’in geçmişte izlediği modele oldukça uyuyor. Bitcoin her relatif güç indeksi (RSI) 30 veya altına düştüğünde yeniden dengeye girme eğilimi gösteriyor.

Günlük grafik

Yukardaki Bitfinex’ten alınan günlük grafikte de görüldüğü gibi RSI değeri Cuma günü 30.00’a düştü, bu da gereğinden fazla düşüş yaşadığını gösteriyor. Esasen ölüm haçı Cumartesi günü doğrulanmıştı, ancak Bitcoin’in değerinde kayda değer bir düşüşe neden olmamıştı.

Aslında ölüm haçı gerçekleşmeden önce pek de ikna edici görünmüyordu. Örneğin 50 günlük hareketli ortalama bir hafta önce düzleşmeye başladı ve düşme eğilimine geçti, bu durum günlük RSI değerinin BTC’nin düşüşüne neden olduğunu doğruladı.

Dahası, kriptopara haftalık grafikte aşağıda görüldüğü gibi artış eğilim çizgisini başarıyla takip etmeye devam etti.

Haftalık grafik (lineer ölçekte)

Bitcoin, yükselen eğilim çizgisinin ve haftalık 50-MA’nın artmasından kaynaklanan düşüş koşullarının ortasında bu durumdan etkilenmeyerek bir kırılma yaşamaktan kaçındı.

Yani görünüşe göre bu kriptopara $6,425 seviyesinde kısa vadeli bir düşüş yaşadı ve aşağıdaki grafikten de görülebileceği gibi önümüzdeki günlerde $7,500-$7,600 seviyesini görebilir.

4-saatlik grafik

BTC düşme eğilimine girdi, ancak $7,100 seviyesindeki (kanal direnci) net bir kırılma düşme eğilimindeki RSI’a katkıda bulunup Bitcoin’in $7,500-$7,600 seviyelerine çıkmasını sağlayabilir.

Bununla beraber, kısa vadede bir yükselme beklenmiyor, çünkü 10 günlük hareketli ortalama düşme eğiliminden etkilenmiş durumda.

Günlük grafik II

Yukardaki grafikte, 5 günlük ve 10 günlük hareketli ortalamaların düşme eğiliminde olduğu görülüyor ve $8,000 seviyesinin üzerine çıkması ancak bu ortalamalar dibe vurduktan sonra gerçekleşebilir.

Genel görünüm

BTC $6,425 seviyesinde geçici bir düşüş yaşamış görünüyor. $7,100 dolar üzerinde bir kırılma ise Bitcoin değerinin $7,600 seviyesine yükselmesini sağlayabilir.

Bitcoin’in değer kazanmayacağını söyleyemeyiz, ancak bu durum yalnızca 5 günlük ve 10 günlük hareketli ortalamalar düşme eğiliminden kurtulduktan sonra gerçekleşebilir.

Öte yandan, $6,425 seviyesi anlık bir destek, ki eğer bu seviyenin de altına inerse, Şubat ayındaki $6,000 değerini yeniden görebiliriz. Yine de kısa vadeli durumu değerlendirirsek, düşme eğilimi pek de $6,425 seviyesinin altına düşecek gibi değil.

CoinDesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Tayland Kripto Borsalarında Vergilendirmeye Adım Adım Yaklaşıyor Tayland kripto borsalarında vergi düzenlemelerini yürürlüğe koymaya bir adım daha yaklaştı. Nikkei Asian Review tarafından cuma günü yayınlanan habere göre, ülkede kripto tacirlerini tüm takaslarda uygulanacak yüzde 7 katma değer vergisinin yanı sıra sermaye kazançlarında artı yüzde...
Zeynep Yüce 3 Nisan 2018