Örnek Dolandırıcılık ICO’ları (2)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ICO’lar ile ilgili bir önceki yazımızda bunları değerlendirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğin konusunda az çok bilgilendirmiştik. Tekrar hatırlayacak olursak; Takım, Teknoloji, Tema, Token (jeton). Şimdi dolandırıcılık konusunda uzmanlaşmış kişilerin hiçbir şeyden habersiz masum yatırımcıları nasıl kandırdıklarına daha yakından bakalım.

Bir önceki yazıyı kaçıranlar buradan ulaşabilir.

Geçen yıl iflas eden aşağıdaki projelere göz atalım. Eğer onları incelersek bir önceki yazımızda belirttiğimiz uzak durulması gereken bir çok noktayı görebilirsiniz.

 

Dolandırıcılık İçeren ICO’lar

https://nodio.net/
Etkileyici websitesi tasarımı, ekip üyelerinin sosyal medya hesapları var. Websitesini kapattılar fakat yaptıkları dolandırıcılık hakkında yatırımcıların yorumlarını bitcointalk, reddit, icorating gibi platformlarda görebilirsiniz.

https://www.ebitz.org/
Websitesi 2015 ile 2017 arasında faaliyetteydi. Projenin CEO’su hem Linkedin hem de bitcointalkta kayıtlı biriydi fakat hiçbir aktivitesi yoktu. Bu proje hakkında birçok olumsuz görüş internette çeşitli forumlarda dolaşmaktaydı. Bir kullanıcı proje ile ilişkili bir IP adresinden yola çıkarak bu projenin daha önce yapılmış başka bir dolandırıcılık ile ilişkili olduğunu saptadı.

http://www.tithecoin.com/
Şaşırtıcı bir şekilde websitesi hala kullanımda fakat takım ya da proje tanımı hakkında herhangi bir açıklama bulunmuyor. Bu proje “moda sözcük” kullanımına dair iyi bir örnek. Gerçekte hiçbir işe yaramayan fakat yatırımcıları etkilemeye ve güvenlerini kazanmaya yönelik etkileyici sözlerle dolu.

https://ascendancy.io/#/
Profesyonel forumlarda dolandırıcılık olduğu teyit edilen diğer bir proje. Lütfen bir projeye yatırım yapmadan önce sosyal medyada, forumlarda bu proje hakkında insanların neler yazdığına bakın. Elbette bazı büyük projeler olumsuz yorumlar alacaklardır fakat gelen yorumlar sadece olumsuz yorumlardan ibaret ise bu proje ile ilgili yanlış giden bir şeyler var demektir.

 

Trajikomik Durumlar

Bazen, dolandırıcılık olduğu anlaşılan projeleri inatla aklamaya çalışan kurucuları komik durumlara düşmelerine neden olabiliyor. DeClouds isimli proje, ICO yoluyla topladıkları fonlarla değerli metaller almayı taahhüt ediyordu. Kendileri UBS Bankası ile ortaklık kurduklarını, metallerin burada saklanacağını iddia etti. İnsanlarda şüphe uyanmaya başlayınca dolandırıcılar bu ortaklığı kanıtlamak amacıyla kendilerinin banka çalışanlarına sunum yaptıkları photoshoplu fotoğrafları yayınladı.

Bu çok nadir bir durum ve akıllıca değil. Öncelikle photoshoplu fotoğraflar kolayca ayırt edilebilir, ve orijinal fotoğrafı bulmak zor değil. Maalesef her zaman yeterli araştırmayı yapmayan yatırımcılar oluyor. DeClouds bu dolandırıcılıktan 300 bitcoinden fazla bir parayı almayı başardı.

kaynak: dowbit.com

 

Örnek Dolandırıcılık ICO’ları (2)