Resmi Gazetede Yayınlanan OVP’de 2 Kripto Para Maddesi Var!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 5 Eylül 2022
0 görüntülenme

4 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete’de, kripto para birimleri ile ilgili olarak iki madde yer aldı. İşte detaylar…

Resmi Gazete’de kripto para maddeleri var

4 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında, Orta Vadeli Program onay aldı. Bu program, 2023-2025 olmak üzere iki yıllık dönemi kapsayacak. Program ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onay aldı. Bu programda, kripto para birimlerine dair iki madde yer almakta. Öncelikle, Makroekonomik Hedefler ve Politikalar bölümünün Finansal İstikrar alt başlığında, Dijital Türk Lirasının kullanım testlerine dair açıklamalar vardı. Dijital Türk Lirası için kullanım testlerine başlanma hedefi belli oldu.

2021'de BTC, DOGE ve ETH'e 1.000 Dolar Koysaydınız Ne Olurdu?

Maddeye göre “Dijital Lira Araştırma Geliştirme Projesinin birinci ve ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda”, ödemeler için dijital Türk Lirası’nın kullanımı test edilmeye başlanacak. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Dijital Türk Lirası için çalışmalar bir süredir söz konusu. En son ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile çalışmalara başlanması hedeflenmekte idi. Çalışmaların bu yıl halka açıklanması beklenmekte.

Resmi Gazetedeki diğer maddeler

Pazar günü Resmi Gazete’de yayınlanan yeni iki yıllık Orta Vadeli Programa göre, hükümet enflasyon oranının gelecek yıl yaklaşık yüzde 25’e düşeceğini düşünmekte. Bir yıl önceki aynı raporda, 2022 enflasyonunun yüzde 9,8 olacağı yönünde tahminler vardı. Türkiye Merkez Bankası, Temmuz ayında 2022 yılsonu enflasyonunu yüzde 60,4 olarak tahmin etmişti. Türk İstatistik Kurumu Pazartesi günü Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak.  Pazar günü yayınlanan Türkiye tahminlerinden öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

  • Enflasyonun 2023’te yüzde 24,9’a yavaşlaması. 2024’te yüzde 13,8 ve 2025’te yüzde 9,9’a düşmesi.
  • GSYİH büyümesi bu yıl ve önümüzdeki yıl yüzde 5 olarak görülmekte. Ayrıca, cari açığın GSYH’ye oranının 2022’de yüzde 5,9 ve 2023’te yüzde 2,5 olması beklenmekte.
  • Dış ticaret açığının 2022’de 105 milyar dolara, 2023’te 80 milyar dolara ulaşması beklenmekte.
  • İşsizlik oranı bu yıl yüzde 10,8, gelecek yıl ise yüzde 10,4’e gerileyecek.
dolar-ve-bitcoin

Ayrıca OVP’de dolar tahminleri de yer alıyor. Beklentilere göre programdaki gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) hedeflerinden yapılan hesaplamaya gerçekleşti. Bu yılın ortalama dolar kuru tahmini 16.62 TL. Kurun 2023’de ortalama 21.52 TL, 2024’te 24.62 TL, 2025’te ise 25.77 TL olacağı varsayılmakta. Yani dolar tahminlerinde 2022-2024 OVP’sine göre önemli oranda artış var. Bir önceki OVP’de ortalama dolar/TL tahmini 2022 için 9.27 seviyesinde idi. Ayrıca 2023 için 9.77 ve 2024 yılı için 10.27 olarak açıklanmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Bu Hafta İzlenecek 4 Altcoin ve Tahminler! ABD hisse senedi piyasalarında geçen hafta yaşanan düşüş, piyasa genelindeki kayıp serisini art arda üç haftaya çıkardı. Nasdaq Composite, 2019’dan bu yana ilk kez altı gün üst üste düştü. Piyasaların görünüşte olumlu bir Ağustos istihdam raporuna olumsuz...
Aslı Dinçer 5 Eylül 2022