Reklamı kapat

Oyna Kazan Projeleri ile Ücretsiz Kripto Para Kazanmak Mümkün mü?

Kriptokoin
Kriptokoin 3 hafta önce
13 görüntülenme
Oyna Kazan Projeleri ile Ücretsiz Kripto Para Kazanmak Mümkün mü?

Uzun süredir kripto piyasasında bir düşüş hâkim ve kripto paraların yavaş yavaş toparlanma hareketi göstermesi iyiye işaret olsa da birçok yatırımcı büyük kayıplar yaşadı. Hal böyle olunca yatırımcılar zarar etme ihtimalinin olmadığı, oyun oynayarak kripto para kazanabilecekleri projelere yönelmeye başladı.

Sizler için bu makalede ücretsiz kripto para kazanma işlemi nasıl olur, hangi projeler ücretsiz kripto kazanmaya izin verir ve potansiyeli yüksek olan hangi oyna kazan projesine yatırım yapılmalı soruları başta olup birçok konuda bilgi vereceğiz.

En İyi 6 Oyna-Kazan Oyunları

1. Calvaria (RIA)

2. Battle Infinity (IBAT)

3. Splinterlands (SPS)

4. Decentraland (MANA)

5. Axie Infinity (AXS)

6.Gods Unchained (GODS)

Oyna-kazan Oyunları Tam Olarak Nedir?

NFT tabanlı P2E oyunları kısaca “kripto oyunları” olarak da bilinir. Günümüzde oyuncular artık, P2E oyun geliştiricilerinin blok zincirinde NFT olarak bastıkları oyun içi varlıklarının gerçek sahipliğini alma fırsatına sahipler. İşlevsel olarak geleneksel muadilleriyle neredeyse aynı olsa da, NFT olarak basılan oyun içi öğelere ve kripto olarak tamamen kullanılabilir oyun içi para birimine sahip olmak, oyuncu için bir dizi imkan sunar.

Kaplamalar, silahlar, karakterler ve oyun içi kripto para birimleri hatta metaverse evrenindeki sanal araziler oyuncuların oyun içinde kazanabileceği veya satın alabileceği varlıklardır. Sahip oldukları sanal NFT’leri olduğu gibi takas edilebilir veya kâr amacıyla satabilir. Ve tıpkı çoğu NFT’lerde olduğu gibi, bu oyun içi varlıkların bazıları bazen ikincil piyasada göz kamaştırıcı bir miktar getirebilir. Özetle oyna-kazan oyunları bu şekilde bir mantığa sahiptir.

Ücretsiz Kripto Para Kazanmak Mümkün mü?

P2E oyunlarının geleneksel video oyunlarıyla karşılaştırıldığında sahip olduğu bir diğer önemli ayrım, merkezi olmayan yapılarıdır. Başka bir deyişle, P2E oyunlarının devam eden gelişimi, oyunu geliştirmek için geliştiriciler tarafından genellikle dikkate alınan oyuncu geri bildirimleriyle birlikte iş birliği içinde yapılır. Çoğu zaman, kendini adamış oyuncu grupları, bir P2E oyununun oyuncu tabanı arasında daha fazla topluluk oluşturmayı teşvik etmek için merkezi olmayan bir özerk organizasyon (DAO) oluşturmak için bir araya gelir.

Oyuncular, bir P2E oyununun devam eden ilerlemesine ve gelişimine çok daha basit bir şekilde dahil olabilirler. Sadece ücretsiz bir şekilde oyunu oynayarak kripto para kazanabilirler. Evet, ücretsiz kripto para kazanmak oyna-kazan oyunları ile mümkün.

Fakat her kripto oyununda ücretsiz bir şekilde kripto para kazanmanız mümkün değildir. Geleneksel oyunlar gibi, her oyunun kendine has özellikleri vardır. Örneğin, Calvaria, Splinterlands ve Sandbox gibi P2E oyunları tamamen ücretsizdir. Öte yandan, Axie Infinity gibi oyunlar, oyunu oynamadan önce kullanmayı düşündüğünüz ‘Axies’ yaratığını önceden satın almanızı zorunlu tutar.

En İyi Oyun Coinleri Neler?

P2E konsepti nispeten basit olsa da oyun geliştiricileri bu mekaniği oyunlarına uygulamanın farklı yöntemlerini deniyor. Gelin en popüler oyun coinleri listemizin başında yer alan Calvaria’yı detaylı bir şekilde açıklayarak başlayalım.

1. Calvaria (RIA)

Calvaria (RIA), ön satışının tamamlanmasının ardından merkezi ve merkezi olmayan borsalarda listelenecek, 2022’nin dördüncü çeyreğinde oluşturulan bir P2E tokenidir.

Calvaria ön satışı 10 Ekim’de başladı ve ön satışının ilk aşamasını rekor sürede tamamladı. RIA, tema olarak Gods Unchained, Splinterlands, Hearthstone, Gwent ve diğer popüler kart oyunlarına benzeyen NFT tabanlı savaş kartı P2E oyununa güç veren bir ERC-20 tokenidir.

Calvaria’yı yalnızca ön satışı üzerinden değerlendirecek olursak, ayı piyasasında bile iyi performans gösteren IBAT ile benzer bir süreç içerisinde. Geliştiriciler, Calvaria’nın önce oyun yaklaşımına sahip olacağını ve her tür oyuncuya hitap edeceğini açıkça belirttiler.

Yani oyun blockchain meraklılarına özel olmayacak. Ayrıca telefonlarda ve PC’lerde bir Web 2.0 uygulaması olarak da mevcut olacak. Son olarak Calvaria oynamak için bir kripto ya da sanal cüzdan bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Hiçbir şeye üye olmadan kolayca ücretsiz bir şekilde oyunu oynayabilirsiniz.

2. Battle Infinity (IBAT)

Battle Infinity, NFT tabanlı oyunlara yenilikçi bir diğer yaklaşımdır. Projeyi kısaca “Blockchain NFT tabanlı fantezi spor oyunu” olarak tanımlayabiliriz ve kısa sürede büyük bir kitleyi bünyesine çekmeyi başarmıştır. Proje bir fantezi spor teması içeriyor ve gelecekte birkaç ilgili oyunu tanıtması bekleniyor.

Yönetim ve pazarlama alanında kapsamlı bir sicile sahip olan Suresh Joshi tarafından kurulan Battle Infinity, popüler Polygon projesine benzer bir altyapıya sahiptir.

Platform esas olarak, kullanıcıların gerçek hayattaki maçlara dayalı spor takımları oluşturmasına olanak tanır. Bu oyunculara daha sonra performanslarına göre puan verilir. En yüksek puana sahip olan kullanıcı kazanır ve oluşturulan havuzdan ödüllendirilir. Battle Infinity, oyuncuların NFT’lerinin tamamen kullanıcılara ait olabileceği için deneyimi değerli kılıyor.

Projenin en iyi ürün teklifleri arasında native tokeni IBAT, NFT pazar yeri ve platforma özgü merkezi olmayan bir borsa yer alıyor. IBAT Battle Arena, platformun metaverse alanıdır ve kullanıcıların NFT pazarından NFT aksesuarları satın alarak avatarlarını özelleştirebilecekleri yerdir.

3. Decentraland (MANA)

Adından da anlaşılacağı gibi Decentraland, kullanıcılar tarafından oluşturulan tamamen merkezi olmayan ve sürekli gelişen bir 3D sanal dünyadır. Ayrıca blockchain oyun topluluğu içinde, en çok bilinen ve yatırım alan projedir. Oyun içerisinde oyuncular arazi satın alabilir ve onları hemen hemen her şeye dönüştürebilir.

Oyuncular, yeni edindikleri dijital arazileriyle, kişisel koleksiyonlarından NFT’leri satabilecekleri ve sergileyebilecekleri bir dijital sanat galerisi kurmaktan bir orta çağ zindan labirenti kurmaya kadar çok çeşitli özelleştirmeler sahip oldukları alana yapabilirler. Yapılabilecek her şey oyuncunun hayal gücüne kalmıştır. Decentraland, Ekim 2021’de Paris Hilton, Deadmau5 ve 3LAU gibi büyük manşetlerle bir Metaverse Müzik Festivali’ne bile ev sahipliği yaptığını belirtelim.

Decentraland ekosistemini iki token yönetir. Dijital gayrimenkulün sahipliğini tanımlamak için kullanılan LAND NFT’leri ve oyun içinde LAND ve sanal mal ve hizmetleri satın almak için kullanılan kripto para birimi MANA.

4. Sandbox (SAND)

Sandbox, belki de tüm zamanların en popüler oyunu olan Minecraft’tan birkaç ipucu alan voksel tabanlı bir oyundur. Minecraft, NFT’leri ve diğer blok zinciri teknolojilerini modlar aracılığıyla oyunlarına entegre etmekten süresiz olarak vazgeçerken, Sandbox blok zinciri oyun alanındaki bu boşluğu doldurmaya odaklanıyor.

Sanal varlıklardan kâr elde etmek isteyen oyuncular, oyun içi kreasyonlarını bir kripto para birimi olarak ikiye ayrılan oyun içi para biriminden SAND karşılığında satmakta özgürler. The Sandbox, oyuncuların yarattıklarını en yüksek teklifi verene satmalarına olanak sağlamanın yanı sıra, oyuncuların kendi bünyesinde bulunan Game Maker yazılımını kullanarak The Sandbox içinde deneyimler ve hatta tam teşekküllü oyunlar oluşturmasına olanak tanır ve bu yazılım daha sonra sanal arazide yayınlanabilir.

Listemizin 3. sırasında yer alan Decentraland projesi ile kıyasıya mücadele eden bu proje P2E mantığında olan en başarılı projelerden biridir.

5. Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity oyununda kullanıcılar, Axies adlı Pokémon’dan ilham alan yaratıklardan oluşan bir ekip kurabilir ve kart tabanlı RPG tarzı dövüş yoluyla diğer oyuncularla savaşabilir. Bu Axies yaratıkları aynı zamanda yetiştirilebilir ve oyuncuların potansiyel olarak daha güçlü takımlar oluşturmasına ve hatta yaratıkları doğrudan satmasına olanak tanır. 

Her oyun içi zaferin ardından oyuncular, oyunun işlevsel bir kripto para birimi olarak ikiye katlanan para birimi olan Smooth Love Potion (SLP) kazanabilirler. Bu noktada, oyuncular oyun içi kazançlarını bir kripto borsasında fiat para birimine çevirebilirler.

Ne yazık ki, 2021’de umut verici bir yılın ardından, gezegendeki en büyük P2E oyunlarından biri bir dizi önemli aksilikle karşılaştı. Nisan 2022’de Axie Infinity, Lazarus Hackers Group’un Ronin ağını (oyuna güç sağlayan Ethereum bağlantılı yan zincir) ihlal etmesi ve 625 milyon dolarlık varlık çalmasının ardından kullanıcı tabanında ciddi bir düşüşe tanık oldu. Mayıs 2022’ye kadar oyunun AXS tokeni yüzde 30 değer kaybetti. TIME Magazine’in bir tweet’te söylediği gibi, son aylarda oyun içi ekonominin sarsılmasıyla birlikte, oyuna önemli miktarda zaman ve para yatıran çok sayıda oyuncu artık “umutsuz ve borç içinde” kaldı.

Bu kötü gelişmeler her projede yer alabilir. Önemli olan hatalarından ders çıkartabilen bir ekibin olmasıdır. Axie Infinity projesine güveniyor ve gelecekte eski popülerliğine tekrar ulaşacağını düşünüyoruz.

6.Gods Unchained (GODS)

Hearthstone ve Slay the Spire’ı anımsatan bu taktiksel kart oyununda, oyuncular çoğu rakip stratejisinin üstesinden gelebilecek kadar çeşitli desteler oluşturarak rakiplerini stratejik olarak alt etmelidir. Herhangi bir Yu-Gi-Oh, Gwent veya Magic: The Gathering oyunlarında olan mantığın oldukça benzeri Gods Unchained için de geçerlidir.

Peki bu NFT kart oyunu, oyun, P2E mantığını nasıl uygular? Yeni başlayanlar için, IRL kart tabanlı oyunlarda olduğu gibi, Gods Unchained’deki belirli kartlar oldukça değerlidir ve hatta NFT olarak satılabilir. Oyuncular, oyun içi bir “Forge” aracılığıyla, NFT olmayan kartlarını birleştirmeyi seçebilir ve bu süreçte bir Meteorite NFT Kartı oluşturabilirler.

Ek olarak, oyuncular oyunun sitesine göre “çoğu hafta sonu” düzenlenen dereceli PVP maçlarına katılmayı tercih edebilirler. Bu dereceli etkinliklere katılım, oyunculara, o oyun süresi boyunca oyuncunun performansıyla orantılı olarak değişen nadirlikteki NFT kartlarını içeren kart paketleri verir.

Bugüne kadar piyasaya sürülen 13 milyondan fazla NFT ve 65.000’den fazla benzersiz varlık sahibiyle, P2E potansiyeline sahip Hearthstone benzeri bu kart oyunu gelecekte oldukça popüler olması bekleniyor.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance 'Ses Getirecek' Ortaklığı Duyurdu
FTX İflasından Sonra Binance ‘Ses Getirecek’ Ortaklığı Duyurdu! Binance, rakibi FTX piyasadan silindikten kısa süre sonra dünyaca ünlü Cristiano Ronaldo ile anlaştığını duyurdu. Cristiano Ronaldo ve Manchester United, Binance işbirliğiyle Web3’e giriyor Cristiano Ronaldo’nun ilk NFT koleksiyonu, Binance ile çok yıllı özel ortaklığın bir parçası...
Buğra Çağlar 3 hafta önce