Oyun Şirketi Atari Kendi Kripto Parasını Piyasaya Sürecek!

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 16 Şubat 2018
0 görüntülenme

Bu hafta duyurulan haberlere göre Pac-man ve Pong gibi ünlü video oyunlarının yapımcısı olan şirket Atari, kendi kripto para birimini piyasaya sürmeyi planlıyor,  ismi ise “Atari Token” olacak.

Yapılan çalışmalar bünyesinde Atari, Gibraltar merkezli şirket Infinity Works Ltd.’nin hissesine %15 ortak oldu ve markanın lisansını aldı. Daha önce 2017 Aralık’ta yapılan duyurularda hakkında bazı ipuçları verilen ortaklık, yeni bir kripto para birimi olacak olan Atari Token ile desteklenen bir dijital eğlence platformunun gelişimine sahiplik edecek. Oyun şirketi ayrıca yatırımın Atari tarafından herhangi bir nakit ödeme yapılmadan gerçekleştiğini belirtti.

“Amacımız stratejik davranarak az nakit riskiyle, Atari markası ve kripto para dünyasının birleştiği bir değer oluşturmak.” diyor şirket başkanı ve CEO’su Frederic Chesnais.

Atari’nin daha önce de oyun içi alışveriş işlemleri için Atari Token isimli bir birim çıkardığı düşünülürse isim seçimi dikkat çekiyor. Yeni duyurulan Atari Token’ın aynı amaca hizmet edip etmeyeceği daha bilinmiyor.

Açıklamalara ek olarak Atari, Pariplay Ltd. ile olan ortaklığında da kripto paraları kullanmak istediğini belirtti. Pariplay ise Atari oyunlarını ve karakterlerini kullanarak online oyunlar sunan bir şirket. Geçen hafta yapılan açıklamalarda ayrıca online gazino planları için başka bir token geliştirilmesi üzerine de bazı ipuçları yer alıyordu.

“Öncelikle Atari Token piyasaya sürüldükten sonra yeni gazinoların albenisini arttırmak amacıyla Atari, kripto-gazinolara özel ve bu oyun sitelerinde kullanılabilir olacak bir birim olan Pong Token’ı piyasaya sürmeyi planlıyor. Kripto-gazinoların ne zaman çıkacağı ile ilgili detaylar yakında açıklanacak.”

Tahmin edileceği gibi Atari’den gelen açıklamalar, Kodakcoin’in yapımı için markasının lisansını alan bir defalık fotoğraf devi Kodak ile hepsi olumlu olmayan karşılaştırmalara da vesile oldu. Proje ilk koin sunumunun ay sonunda yapılması planları ile Ocak’ta duyurulmuştu. Sonradan bu koin satışı ertelenmişti ve bu zamana kadar da bir piyasaya sürülüş tarihi açıklanmamıştı.

Bloomberg’e göre Atari tarafından yapılan bu açıklamalardan sonra şirketin hisse senedi fiyatları gözle görülür bir sıçrayış yaptı.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

2018 Ethereum Yılı Olabilir Mi ? 2018 yılı kriptolar için iyi başlamadı. Neredeyse bütün kripto paralarda büyük düşüşler yaşandı. Ancak bu demek değildir ki tüm yıl boyunca böyle gidecek. Son 2 günde Bitcoin yeniden 10 bin dolar seviyesini gördü, Litecoin 220 dolar seviyesine...
Ahmet Yılmaz 16 Şubat 2018