Para Gelmezse Ekonomi Buz Kesecek!

Para Gelmezse Ekonomi Buz Kesecek!
Para Gelmezse Ekonomi Buz Kesecek!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En basit anlatımıyla Türkiye’nin ciddi anlamda dövize ihtiyacı var. Gelmezse bir süre daha idare edebilir sonrasında ödemeler dengesizleşir. Yani? Ödemeler dengesi krizi gelişir.

Peki döviz bir yolla gelir mi ülkeye? Bu sorunun cevabı her geçen gün olumsuzdan daha da olumsuza doğru gidiyor. İlişki durumu “savaş” olan ambargo altındaki Rusya’dan gelen paralar ile gün kurtarılmaya çalışılıyor.

Nasıl olacak? Nasıl para bulunacak?

Bir yabancı ülke fonu çıkıp Türkiye’yi çok sevse, ne olursa olsun yatırım yapacağım dese… O iş o kadar kolay olmuyor işte… Kredi notlarını, enflasyonu, makro göstergeleri falan geçse ne çıkacak karşısına sizce?

FAFT! Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu… 1989 yılında kuruldu. Çok ciddiye alınan bir kurum haline sokuldu.

İşte bu kurum 2019 yılında Türkiye’yi uyardı, 2021 yılında kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda “yeterince çaba göstermeyen” ülkelerin bulunduğu “gri liste”ye aldı.

Bankacılık, altın ve değerli taş ticareti, emlak gibi yüksek riskli sektörlerin denetimi bunları kapsadı. Ve dün itibarıyla Türkiye’yi yetersiz çabaları nedeniyle “gri listede” bıraktı.

Kaçacak yatırım kalmadı, gelecek var mı?

Açıklaması da bir hoştu… Türkiye’ye giren çıkan paranın kaynağı halen belli değilmiş… Güzel kardeşim, bu ülkede ne paralar nerede dönüyor bizim haberimiz yok! Gidip de size mi açıklayacaklar?

Zaten belliydi… ABD Dışişleri Bakanlığının Kongre’ye sunduğu 2022 yılı Uluslararası Narkotik Mücadele Stratejisi Raporu’nda Türkiye’yi “uluslararası uyuşturucu kaçakçılığında transit ülke, kara para trafiğinin merkezi” olarak nitelendirdi. Türkiye listelerden kara olanına kaymasa bari…

Ekonomist: Bakın, Hedge Fonları Bu Altcoin'den Alacak!

Enteresan tarafı gündem bile olmadı. Nitekim ülkeden kaçacak yabancı yatırımcı kalmadı. Burada esas sorun gelecek de olmaması…

Al sana bir neden daha…

İyi güzel de ne fark edecek listenin beyazı, grisi? Çok şey! IMF araştırdı, yazdı, çizdi, raporladı… Listelerin grisine alındın mı, dış kaynak ve yabancı sermaye girişleri azalıyor. Bunun Türkiye için anlamı 20-25 milyar dolarlık kayıp oluyor.

Kısaca gelmek isteseler bile Türkiye kara para aklama kategorisinde gri listede… Kirletmek istemezler paranın rengini üç-beş cent fazla kazanacağız diye… Açıklayamazlar bu durumu fonun müşterilerine…

Nitekim Avrupa Birliği Komisyonu, bu kararı emsal göstererek Türkiye’yi kendi kara para listesine dahil edebilir. Sonrasında üç kuruş mal satmak için çırpınıp dur…

Neyin parası olursan ol, yine gel!

Oysa ülkenin ekonomisinin durumu öylesine kritik ki… Neyin parası olduğu fark etmez. Yeter ki gelsin… Sadece para da değil… Altın, gümüş, pırlanta, zümrüt, sedef, yakut… Ederi olan ne varsa…

Yeşil yeşil dolarlar olur, renkli Euro’lar olur, kraliçe resimlisi, çekik gözlüsü… Bavul dolusu Rus’un Ruble’si Kapalıçarşı yolcusu… Çek, senet dâhil hepsi kabul edilir. Takasa girilir. Karası, grisi hatta petrol mavisi de fark etmez. Kripto olursa tadından yenmez. Türkiye affetmez!

Ülkenin kaynak eksikliği ve geri ödenmesi ya da çevrilmesi gereken milyarlarca dolar borcun oluşturduğu finansal baskı söz konusu… Ekonominin paraya duyduğu ihtiyaç nedeniyle yaşadığı zorluk ortada… Kimsenin dile getirmediği ise kasa boşalınca kurtuluşu neden gücün karanlık tarafında aradığımızda…

Gri listedesiniz diyorlar, itiraz bile etmiyoruz. Zira bunun yanında yitirilen saygınlık, itibar ve güvenin maliyeti nasıl hesaplanır onu tam olarak bilemiyoruz!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Para Gelmezse Ekonomi Buz Kesecek!