Pegasus için not artırım kararı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Havacılık sektörünün borsada büyük beklentiye sahip olduğu bu dönemde sektöre ilişkin bir olumlu haber de kredi derecelendirme kuruluşu S&P’den geldi. Standart and Poors, Pegasus Havayollarının kredi notunu yükselttiğini açıkladı. S&P’nin kararı sonrasında PGSUS tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings (“S&P”), Şirketimizin uzun vadeli kredi derecelendirme notunu B (durağan görünüm) seviyesinden B+ (negatif görünüm) seviyesine yükseltmiştir. S&P, Şirketimizin 19.04.2021 tarihli özel durum açıklamasına konu yurt dışında ihracı tamamlanan tahvillere ilişkin uzun vadeli kredi derecelendirme notunu da bu kararı doğrultusunda B seviyesinden B+ seviyesinde yükseltmiştir” denildi.

 Pegasus, en son geçen hafta açıkladığı trafik raporunda Nisan ayında yolcu sayısının yıllık bazda yüzde 35 arttığını açıklamıştı. Şirket bu yılın ilk çeyreğinde 598 milyon TL kar bildirmişti. Geçen yıl aynı dönemde ise şirket 1 milyar TL civarında zarar elde etmişti.

PGSUS hisse yorum

Bu finansal sonuçların ardından 6 aracı kurum PGSUS hisse analizlerini açıklayarak model portföylerinde tuttuklarını ilan etti. Bu 6 aracı kurumun (Ak Yatırım, Deniz Yatırım, ICBC Yatırım, Noor CM, Şeker Yatırım, Yatırım Finansman Menkul Değerler) PGSUS hisse fiyatı için hedef fiyatları ortalama 684.60 TL, en düşük hedef fiyat tahmini 582 TL (Noor CM), en yüksek ise 840 TL (Ak Yatırım) oldu.

Pegasus hisse senetleri 2022 yılının mart ayında 83 TL olan hisse başına fiyattan 2023 ocak ayında 557 TL’lik fiyatlara kadar çıktı. Fakat bu tarihten itibaren gelen kar satışları hisse senedini dün itibariyle 413 TL’ye kadar düşürmüş durumda.

PGSUS hissesini model portföyüne alan 6 aracı kurum hedef fiyat tahmin ortalamasıyla Pegasus’a mevcut fiyattan yüzde 65 prim potansiyeli biçiyor.

Pegasus için not artırım kararı