“Yıl Başlarında Zirve” Piyasa Öncüsünden Kritik Altın ve Dolar Yorumları

Gold Price Forecast Gold Markets Pulling Back From Major
Gold Price Forecast Gold Markets Pulling Back From Major
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın bir portföyde hala önemli bir riskten korunma aracı olmaya devam ediyor, ancak bir yatırım firmasına göre baz metaller yatırımcılar için en iyi potansiyeli sağlayabilir. Piyasanın öncülerinden kabul edilen Aberdeen Standard Investments’da ETF’lerin Başkanı Steven Dunn’ın altın ve dolar yorumlarını ve diğer değerli metallere ilişkin açıklamalarını Kriptokoin.com olarak sizler için derledik.

Steven Dunn: Mevcut ortamda yatırımcıların emtia alanında seçici olması önemli

Pazartesi günü, Aberdeen Standard Investments, yeni bir Abrn markası altında, Bloomberg Endüstriyel Metaller Toplam Getiri Alt Endeksini (BCIM) takip eden ve alüminyum, bakır, nikel ve çinko performansını izleyen, yeni bir borsada işlem gören ürünün piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Abrn’deki ETF’lerin Başkanı Steven Dunn, vermiş olduğu bir röportajda, firmasının artan talep arzını geride bıraktığı için, dört endüstriyel talep için çok yıllı bir potansiyel gördüğünü söylüyor.

Steven Dunn, yatırımcıların mevcut ortamda emtia alanında seçici olmasının önemli olduğunu sözlerine ekliyor ve dört metalin de devam eden küresel yeşil enerji geçişinde önemli bir rol oynayacağını kaydediyor:

Gerekli bakır miktarında bir artış görmeden elektrikli araç pazarını büyütemezsiniz. Daha fazla alüminyum olmadan hafif altyapı inşa edemezsiniz. Küresel ekonomideki bu yeni trendler söz konusu olduğunda, sağlıklı bir endüstriyel metal dozu bu konuşmaların bir parçasıdır.

“Endüstriyel metaller için mevcut hızda arzın talebi karşılaması yıllar alacak”

Yeşil enerji dönüşümünün yanı sıra Steven Dunn, ABD altyapı ihtiyaçlarının da talebi artıracağını belirtiyor. Mevcut siyasi ortamın ötesine bakan Steven Dunn, ABD altyapısının iyileştirilmesi gerektiğinin açık olduğunu ifade ediyor.

ETF Başkanı, küresel ekonominin tedarik zinciri darboğazlarının etkilerini hissetmeye devam etmesine rağmen, bakır, alüminyum, nikel ve çinkoyu etkileyen arz kısıtlamalarının kısa vadeli bozulmalardan daha büyük olduğunu söylüyor. Steven Dunn, keşiften üretim yapan bir madene geçmenin yaklaşık on yıl sürdüğünü kaydediyor ve mevcut hızda arzın talebi karşılamasının yıllar alacağını da sözlerine ekliyor:

Bu metaller için tam zamanlı envanteriniz yok. Bakır için bu yok.

Abrn’deki ETF’lerin Başkanı Steven Dunn’ın altın ve dolar beklentisi ne?

Abrn’nin endüstriyel metallere yönelik yeni hamlesi, sektörün bazı önemli fiyat artışları görmesiyle birlikte geliyor. İlkbahar başında bakır fiyatları, pound başına 4,88 dolar ile rekor bir seviyeye ulaştı. Piyasa analisti Neils Christensen’e göre, fiyat zirvelerinden düşerken, pound başına 4,00 doların üzerinde güçlü destek bulmaya devam ediyor. Steven Dunn, mevcut ortamı süper bir döngü olarak tanımlamıyor, ancak çok yıllı bir yükseliş eğilimi potansiyeli gördüklerini söylüyor.

Altın yorumları

Ana metallere odaklanan Steven Dunn, Federal Rezerv’in yıl sonuna kadar aylık tahvil alımlarını azaltmaya başlayarak, para politikalarını sıkılaştırmaya çalıştığını ve bunun sonucu olarak ABD dolarının ivme kazanmasıyla birlikte değerli metalin bir bekletme modelinde sıkıştığını gördüklerini ifade ediyor. Steven Dunn, altın fiyatlarını destekleyebilecek faiz artışları nedeniyle ABD dolarının gelecek yılın başlarında zirve yapabileceğini belirtiyor. Altın nötr durumda kalsa da Steven Dunn, hala sahip olunması gereken önemli bir varlık olduğunun altını çiziyor:

Açıkçası sigorta için bir miktar altın tutmak yatırımcılar için mantıklı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Yıl Başlarında Zirve” Piyasa Öncüsünden Kritik Altın ve Dolar Yorumları