Piyasaya Yeni Giren NFT Coin Dipleri Gördü: Neler Oldu?

Emre Borsan
Emre Borsan 7 gün önce
373 görüntülenme
Piyasaya Yeni Giren NFT Coin Dipleri Gördü: Neler Oldu?

Bu NFT coin koleksiyonun ikincil piyasadaki taban fiyatı, halka satışa açıldıktan sonraki saatlerde basım fiyatı olan 0,911 ETH’nin altına düştü.

NFT Coin çıkış fiyatının altına düştü

Alman otomobil üreticisi Porsche, Pazartesi günü NFT koleksiyonunu yayınladı. Ancak proje, hayranların tahmin ettiği gibi yüksek yeniden satış fiyatlarına doğru yarışmıyor. Markanın ikonik 911 spor otomobiline saygı duruşunda bulunan 7.500 koleksiyonu, izin verilenler listesi sahipleri için her biri birer saatlik dört dalga halinde Pazartesi günü saat 09:00’da (EST) başladı.

İlk izin verilenler listesi basımı sona erdikten sonra basım, açık uçlu bir durma süresiyle genel kamuoyuna sunuldu. Koleksiyonerlerin, her biri yaklaşık 1.490 dolar olan 0.911 ETH’den üç adede kadar sanal 911 Porsche basmasına izin verildi.

Basım sürecinin sonraki aşamaları, sahiplerin NFT’lerinin tasarımını ve nadirliğini takip etmek ve özelleştirmek için üç ‘yoldan’ birini seçmesine olanak tanır. Basımın ilk açılışından sonraki saatlerde koleksiyonun satışları durmuş gibi göründü. Bu yazıyı yazarken, yalnızca 1198 NFT yani toplam koleksiyonun yaklaşık %16’sı Porsche’nin resmi web sitesinde satılmıştı.

İkincil piyasada satışlar da atıl görünüyordu. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere bu yazının yazıldığı tarihte, koleksiyonun taban fiyatı 0,89 ETH veya yaklaşık 1.450 dolardı. Yani koleksiyon, üretim devam ederken OpenSea gibi ikincil pazarlarda 50 dolardan daha ucuza satılıyordu.

Porsche eleştiri alıyor

Porsche, büyük bir beklentiyle Aralık ayında Miami Sanat Haftası’nda heyecanlı NFT girişimini duyurdu. Şirket, tokenleri dağıtmak için Alman dijital koleksiyon şirketi Fanzone’un yan kuruluşu Road2Dreams ile ortaklık kurdu. Bazı Twitter kullanıcıları, pahalı basım fiyatı ve Web3’ün ahlakıyla uyumsuz görünen satış stratejisine dikkat çekerek koleksiyona karşı çıktı.

Sanatçı ve NFT kreatif ajansı Allships’in kurucusu Dave Krugman, koleksiyonun basım fiyatı hakkındaki düşüncelerini Twitter’da paylaşarak hedef Web3 topluluğuyla temasa geçti. Şirket, Web3 alanına giren daha büyük Web2 markalarının NFT’leri yayınlarken uzun vadeli düşünmesi gerektiğini söyledi.

Krugman, ‘Topluluktan milyonlarca dolar çekerek bu alandaki yolculuğunuza başladığınızda, inanılmaz derecede yüksek beklentiler oluşturuyorsunuz, piyasa katılımcılarının %99’unu devre dışı bırakıyorsunuz ve değerlemelerini destekleyebileceğinizi kanıtlamadan önce varlıklarınıza aşırı değer biçiyorsunuz’ dedi.

NFT sanatçısı Pandaone şunları söyledi:

“[Porsche’nin] başarısızlığı, web2 devlerinin web3’te başarılı olmak istiyorlarsa, egolarını bir kenara bırakmaları ve uzayda gerçekten çalışmış olanların tavsiyelerine kulak vermeleri gerektiğinin iyi bir hatırlatıcısıdır. Eğer değilse, danışman almanın amacı nedir?”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analistler Yorumluyor: Altın Fiyatları Nereye Gidiyor?
Analistler Yorumluyor: Altın Fiyatları Nereye Gidiyor? ABD Merkez Bankası’ndan daha az agresif bir faiz oranı artış stratejisi için beklentiler arasında doların geri çekilmesiyle altın fiyatları Salı günü yükseldi. Altın fiyatı dokuz ayın en yüksek seviyesini yenilerken, 1.917 dolarlık destek kesişiminin üzerinde rahat bir...
Vural Erkan 7 gün önce