Reklamı kapat

Polisler 1.3 Milyon Dolarlık Bitcoin Gaspı İle Suçlanıyor

0 görüntülenme

Hindistan’ın Gujurat eyaletinde Suç Araştırma Departmanı (CID) 10 polis memurunu iddiaya göre bir iş adamını kaçırıp zorla 200 Bitcoin’ini alması üzerine adam kaçırma, gaspa ve yolsuzluğa teşebbüs suçlamalarında bulundu.

Gujurat’taki CID şubesi Times of India’nın haberina göre 10 resmi ve bir sivil “iş bitirici” ile ilgili Pazar günü bir İlk İstihbarat Raporu – Hindistan’da bir polis sorgulamasında atılan ilk adım – doldurdu. Suçlananlar dokuz polis memurunu ve ismi Anant Patel olan bir komiseri içeriyor.

Farklı bir haber kaynağı olan Ahmedabah Mirror’a göre ise polis memurları yerel halktan Shailesh Bhatt, Kirit Paladiya’yı kaçırmakla suçlanıyor ve Mahipal olarak anılan sürücü ise onları bir çiftlik evine götürerek onları darp edip Bitcoin’leri transfer etmeye zorlanmakla suçlanıyor. Çalınmak istenen söz konusu miktar şu anda 1.3 milyon dolara denk geliyor.

Mirron’ın raporuna göre ayrıca Bhatt’ın Bitcoin’leri bir üçüncü tarafa aktarmaya zorlandığı söyleniyor.

Times’ın haberine göre ise emniyet genel müdürü olan Ashish Bhatia ilk araştırmaların 200 Bitcoin’in Bhatt’tan Patel’e aktarıldığını doğrulamadığını, polisin bunu kanıtlamak için her iki vatandaşın da cüzdanlarını incelemesi gerektiği söyledi ve ekledi:
“Bu suçlamada, Shailesh Bhatt $1.8 milyon dolar değerindeki Bitcoin’in iş ortağı olan Kirit Paladiya’nın dijital cüzdanından aktarıldığını söylüyor. İddiaya göre onların çiftlik evinden çıkabilmesi için bir $5 milyon dolar değerinde rupi daha ödemeleri isteniyor. Daha sonra Bitcoin’leri geri alabilmesi için $121,000 dolar daha ödeme yapılıyor. Bu senaryoda sözü geçen işlemler henüz kanıtlanamıyor.”

Bhatia’nın açıklamasına göre bu davanın araştırılması için özel bir araştırma ekibi kuruldu. News18.com’un haberine göre şimdiye kadar üç polis memuru tutuklandı ve Patel de dahil olmak üzere geri kalan 6’sı ise kayıplara karışmış durumda.

CoinDesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin'in Her Adımını Bilen Analist, Portföyünü Açıkladı!
Çin’den Blockchain Girişimlerine 1,6 Milyar Dolarlık Fon Çin’deki Blockchain girişimleri artık yeni bir finansman kaynağına sahip. Dün, 9 Nisan 2018 tarihinde, Xiong’An Global Blockchain İnovasyon Fonu, gelecek vaat eden Çinli blok zinciri girişimlerine hibe etmek için 1,6 milyar dolar (10 milyar yuan) ile piyasaya...
Burak Can Senyelli 10 Nisan 2018