Reklamı kapat

“Polonya Savcıları Bitfinex’e Bağlı 400 Milyon Euro’ya El Koydu” İddiası

0 görüntülenme

Söylentilere göre Skierniewice, Polonya’da içerisinde $400 milyon bulunan Bitfinex’e bağlı bir Cooperative Bank hesabına el konuldu. Soruşturma bir yerel haber kaynağının 6 Nisan’da bildirdiğine göre Kolombiyalı uyuşturucu karteli operasyonlarına bağlı. Habere yönelik Bitfinex’ten resmi bir açıklama gelmedi.

El konulan fonların, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin büyükelçiliğinin inşası sırasında Belçika Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan 400.000 € değerindeki dolandırıcılığa karşılık geldiği söyleniyor.

Savcıların iki farklı şirkete bağlı hesapları incelediği söyleniyor. Birisi Pruszków dolaylarında bir yere kayıtlı ve Kanada-Panama asıllı biri tarafından yönetildiği söyleniyor. İkinci şirket ise iddiaya göre Kolombiya ve Panama vatandaşlıklarına sahip biri tarafından yönetiliyor. Her iki şirketin de hesaplarında 1.27 milyar PLN ($371 milyon)’un bulunduğu düşünülüyor.

Bitfinex’e bağlı olduğu söylenen hesabın bahsettiğimiz ikinci hesap olduğu söyleniyor. Bloomberg’in haberine göre 2017 sonlarında, internette yayınlanan belgeler Bitfinex’in müşterilerini Cooperative Bank’taki bir hesaba yönlendirdiğini gösterdi.

Polonyalı forum sitesi Bitcoin.pl’de bir Bitfinex kullanıcısı geçtiğimiz hafta Polonya polisi tarafından sorguya çekildiğini söyledi: “Crypto sp z o.o davasıyla ilgili ifademe başvuruldu çünkü bana Bitfinex’ten para göndermiş ve hesapları bloke edilmişti.”

Bugün Polonya medyasında çıkan haberler Panama’ya bağlı şirket Crypto sp z o.o (ve ana şirket Crypto Capital Corp.) ile uyuşturucu ticareti ağıyla ilgili bazı bağlantılar olduğu şüphelerini gündeme getirdi, suçluların fiat parayı kriptoparaya çevirerek izini kaybettimeye çalıştığı söyleniyor.

Şimdiye kadar hakkında bir dava açılmamış olsa da, Polonyalı savcılar Europol ve Interpol işbirliğini bekliyorlar.

Bitfinex ve kardeş şirketi Tether’le ilgili pek çok anlaşmazlık dönüyor, ikisi de ABD düzenleyicilerinden Aralık ayında gizli nedenlerden dolayı mahkeme davetiyesi aldılar. 2017’de, Wells Fargo & Co. iddiaya göre Bitfinex ve kardeş şirketi Tether için faaliyet göstermeyi reddetti. Bitfinex daha sonra dava açtı ancak dava hemen düştü.

 

Blog yazarı Bitfinex’ed defalarca borsanın banka hesaplarındaki bilinmezlikle ilgili endişelerini dile getirdi, bunun sonucunda Bitfinex onu yasal yollara başvurmakla tehdit etti.

Ayrıca Tether’in kısmi rezerv işlettiği ve rezerv bozukluğunu Bitfinex ile suç ortaklığına girerek örtmeye çalıştığı spekülasyonları ortaya çıktı. Şüpheler Tether’in üçüncü bir denetçiyle ilişkilerini kestikten sonra daha da arttı.

Bu yazı yazıldığında, Bitfinex halen Cointelegraph’ın yorum talebine karşılık vermedi.

Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İspanya’nın Vergi Düzenleyicisi 60 Kripto Firmasından Bilgi Topladı Yerel haber kaynağı El Economista’nın 5 Nisan’da yayınladığı habere göre İspanya Vergi Dairesi (AEAT) müşterilere ait bilgi taleplerini kriptoparalarla bağlantılı finansal firmalar, kriptopara borsaları ve ATM’ler gibi aracı kuruluşlar ve kriptoparayı bir ödeme yöntemi olarak kabul eden...
Egehan Karışman 9 Nisan 2018