Popüler Altcoin Artık Sonlandırılıyor: Fiyat Haberle Çöktü!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 29 Kasım 2022
5.606 görüntülenme
Popüler Altcoin Artık Sonlandırılıyor

Altcoin piyasası, FTX’in iflası ardından Solana tabanlı projelerin yol oluşunu izliyor. 29 Kasım’da FTX ve Alameda destekli bir proje resmen faaliyetlerini durduracağını duyurdu.

Solana tabanlı bu altcoin projesi için beklenen son

Kısmen FTX tarafından başlatılan Solana tabanlı DEX protokolü Serum (SRM), bugün yeni bir duyuruda projenin feshedildiğini duyurdu. Proje ekibi iflasın Alameda ve FTX çöküşünden kaynaklandığını belirtti. Uzun flood’un başlıkları şu şekilde:

  • Alameda ve FTX’in çökmesiyle birlikte mainnet üzerindeki Serum programı feshedildi
  • JupiterExchange ve RaydiumProtocol Serum’dan uzaklaşıyor
  • Yeniden yapılanma için Serum forklama çabaları güçleniyor
  • SRM’nin geleceği oldukça belirsiz. Topluluk içerisinde hala kullanılmasını önerenler ve FTX/Alameda çöküşü nedeniyle hiç kullanılmamasını önerenler var.

Serum ekibi ayrıca FTX ve Alameda iflasının ardından para akışının sıfırlandığını belirtti. Kurtarma çabaları için Terra benzeri yeni bir Blockchain’in daha mantıklı olacağını belirtiyorlar:

Ne yazık ki Openbook’un varlığıyla birlikte Serum’un hacmi ve likiditesi neredeyse sıfıra düştü. Kullanıcılar ve protokoller, eski Serum kodundaki güvenlik risklerini bulduktan sonra, Openbook gibi alternatif bir fork kullanarak güvendedir.

Serum, FTX hack saldırısından bu yana zor durumda

Solana geliştiricileri, FTX 11 Kasım’da bir dizi yetkisiz işleme yol açan bir hack tarafından ele geçirildikten sonra, yaygın olarak kullanılan token likidite merkezi Serum’u fork yoluyla ayırdı. Bir Twitter dizisinde Mango Max, Serum güncelleme anahtarının Serum DAO tarafından kontrol edilmediğini, FTX’e bağlı özel bir anahtar tarafından kontrol edildiğini ve kimsenin anahtarları kimin kontrol ettiğini doğrulayamadığını söyledi. Özel anahtar, Serum’un orijinal sürümünü güncellemek için gerekliydi. FTX kontrolü altında olduğu için geliştiricilerin kodu fork’lamasına yol açtı.

Şimdi ekip, FTX ve Alameda’nın çöküşünün programı “sonlandırdığını” açıklıyor. Bu konuda, “Yükseltme yetkisi FTX’e ait olduğu için güvenlik tehlikede. Jupiter ve Raydium gibi protokollerin Serum’dan uzaklaşmasına yol açıyor” açıklamaları yer aldı. Solana tabanlı DEX toplayıcısı Jupiter, 12 Kasım’da kullanıcılara SRM’nin likidite kaynağı olarak devre dışı bırakılacağını bildirdi. Ayrıca Binance, geçen hafta SRM dahil tokenleri etkileyen bir dizi işlem çiftini devre dışı bıraktı. Serum böylece olumsuz haber akışı nedeniyle yeni alıcıların nedeyse sıfıra indiğini gördü.

Altcoin fiyatı fork haberiyle düşüşe geçti

Serum fiyatı, Kasım ayındaki haberlere başta yükselişle tepki vermişti. 0,12 dolar dip seviyesinden 0,32 dolara kadar yükseldi. Serum ekibi, FTX hack saldırısının tetiklediği güvenlik endişelerinin ardından bir acil durum fork’u uygulamak için mücadele etti. Bu SRM fiyatında keskin bir düşüşe yol açtı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz Binance delist haberi ikinci büyük darbeydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Coinbase, Bu 4 Altcoin'i Listeden Çıkarıyor
Açıklandı: Coinbase, Bu 4 Altcoin’i Listeden Çıkarıyor! Coinbase’in cüzdan uygulaması Coinbase Wallet, “düşük kullanım” nedeniyle 4 altcoin için desteğini sonlandırma kararı aldığını duyurdu. Coinbase Wallet, bu dört altcoin için desteğini durduruyor Cüzdan uygulaması, yüksek hacimli altcoin’ler olan BCH, ETC, XLM ve XRP için desteğini...
Buğra Çağlar 29 Kasım 2022