Popüler Altcoin Artık Sonlandırılıyor: Fiyat Haberle Çöktü!

Popüler Altcoin Artık Sonlandırılıyor
Popüler Altcoin Artık Sonlandırılıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin piyasası, FTX’in iflası ardından Solana tabanlı projelerin yol oluşunu izliyor. 29 Kasım’da FTX ve Alameda destekli bir proje resmen faaliyetlerini durduracağını duyurdu.

Solana tabanlı bu altcoin projesi için beklenen son

Kısmen FTX tarafından başlatılan Solana tabanlı DEX protokolü Serum (SRM), bugün yeni bir duyuruda projenin feshedildiğini duyurdu. Proje ekibi iflasın Alameda ve FTX çöküşünden kaynaklandığını belirtti. Uzun flood’un başlıkları şu şekilde:

  • Alameda ve FTX’in çökmesiyle birlikte mainnet üzerindeki Serum programı feshedildi
  • JupiterExchange ve RaydiumProtocol Serum’dan uzaklaşıyor
  • Yeniden yapılanma için Serum forklama çabaları güçleniyor
  • SRM’nin geleceği oldukça belirsiz. Topluluk içerisinde hala kullanılmasını önerenler ve FTX/Alameda çöküşü nedeniyle hiç kullanılmamasını önerenler var.
https://twitter.com/ProjectSerum/status/1597463150567514112

Serum ekibi ayrıca FTX ve Alameda iflasının ardından para akışının sıfırlandığını belirtti. Kurtarma çabaları için Terra benzeri yeni bir Blockchain’in daha mantıklı olacağını belirtiyorlar:

Ne yazık ki Openbook’un varlığıyla birlikte Serum’un hacmi ve likiditesi neredeyse sıfıra düştü. Kullanıcılar ve protokoller, eski Serum kodundaki güvenlik risklerini bulduktan sonra, Openbook gibi alternatif bir fork kullanarak güvendedir.

Serum, FTX hack saldırısından bu yana zor durumda

Solana geliştiricileri, FTX 11 Kasım’da bir dizi yetkisiz işleme yol açan bir hack tarafından ele geçirildikten sonra, yaygın olarak kullanılan token likidite merkezi Serum’u fork yoluyla ayırdı. Bir Twitter dizisinde Mango Max, Serum güncelleme anahtarının Serum DAO tarafından kontrol edilmediğini, FTX’e bağlı özel bir anahtar tarafından kontrol edildiğini ve kimsenin anahtarları kimin kontrol ettiğini doğrulayamadığını söyledi. Özel anahtar, Serum’un orijinal sürümünü güncellemek için gerekliydi. FTX kontrolü altında olduğu için geliştiricilerin kodu fork’lamasına yol açtı.

Şimdi ekip, FTX ve Alameda’nın çöküşünün programı “sonlandırdığını” açıklıyor. Bu konuda, “Yükseltme yetkisi FTX’e ait olduğu için güvenlik tehlikede. Jupiter ve Raydium gibi protokollerin Serum’dan uzaklaşmasına yol açıyor” açıklamaları yer aldı. Solana tabanlı DEX toplayıcısı Jupiter, 12 Kasım’da kullanıcılara SRM’nin likidite kaynağı olarak devre dışı bırakılacağını bildirdi. Ayrıca Binance, geçen hafta SRM dahil tokenleri etkileyen bir dizi işlem çiftini devre dışı bıraktı. Serum böylece olumsuz haber akışı nedeniyle yeni alıcıların nedeyse sıfıra indiğini gördü.

Altcoin fiyatı fork haberiyle düşüşe geçti

Serum fiyatı, Kasım ayındaki haberlere başta yükselişle tepki vermişti. 0,12 dolar dip seviyesinden 0,32 dolara kadar yükseldi. Serum ekibi, FTX hack saldırısının tetiklediği güvenlik endişelerinin ardından bir acil durum fork’u uygulamak için mücadele etti. Bu SRM fiyatında keskin bir düşüşe yol açtı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz Binance delist haberi ikinci büyük darbeydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Popüler Altcoin Artık Sonlandırılıyor: Fiyat Haberle Çöktü!