Popüler Altcoin, Dolar Peg’ini Kaybetti! Neler Oluyor?

593 görüntülenme
Popüler Altcoin, Dolar Peg'ini Kaybetti! Neler Oluyor?

Popüler altcoin projelerinden biri olan USDC, 1 dolar ile sabitini (peg’ini) geçici olarak kaybetti. Diğer yandan, USDC’yi ihraç eden şirket Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, çeşitli açıklamalar yaptı. İşte yaşananların detayları…

Circle CEO’suna göre SEC, stablecoin’ler konusunda görevlendirilmemeli

Circle CEO’su Jeremy Alliare, ABD mali düzenleyicisi SEC’in stablecoin’leri düzenlememesi gerektiğini savunuyor. Diğer yandan, Circle tarafından çıkarılan stablecoin USD Coin (USDC), ABD Doları ile 1 dolar paritesini geçici olarak kaybetti. Circle CEO’su Jeremy Allaire, yakın tarihli bir röportajda Bloomberg’e ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) stablecoin düzenlemesi ile görevlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Allaire, stablecoin’lerin “menkul kıymetler” değil, ödeme sistemleri olduğunu savunuyor. Allaire’in şu sözleri aktarıldı:

SEC’in stablecoin’ler için uygun bir düzenleyici olduğunu düşünmüyorum. Hükümetlerin, özellikle ödeme stablecoin’lerinin bir ödeme sistemi ve bankacılık düzenleme faaliyeti olduğunu söylemesinin bir nedeni var.

Ünlü Fon Şirketi, Bu 2 Kripto Paradan Satın Aldı!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi SEC, stablecoin Binance USD’yi (BUSD) çıkaran Paxos’a bir Wells Bildirimi yayınladığında, Circle “tüm stablecoin’lerin eşit yaratılmadığına” yönelik duruşunu sürdürdü. Circle’a göre USDC gibi stablecoin’ler ödeme sistemleri olduğundan, stablecoin’leri menkul kıymetler olarak sınıflandırmanın “zımnen” dışında tutuyor. Bununla birlikte, Circle CEO’su, genel olarak borsaların saklama hizmeti sunmasını çok daha zorlaştıracak olan kripto gözetimi hakkında SEC’in yakın tarihli bir teklifinden yana olduğunu söyledi. Nitelikli saklama hizmeti sunulmasının büyük bir önem taşıdığına dikkat çekti.

Popüler altcoin, dolar sabitini kaybetti

Circle tarafından yayınlanan stablecoin USDC, ABD Doları ile 1 dolarlık paritesini geçici olarak kaybetti. USDC, 1 dolar seviyesine geri dönmeden önce 24 saatin en düşük seviyesi olan 0,9961 dolara düştü. Stablecoin, aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi, 23 Şubat’tan bu yana birkaç kez geçici bir sabitini kaybetme (de-peg) olayı yaşadı. ABD SEC, Circle’ın stablecoin’i hakkındaki duruşu hakkında henüz yorum yapmadı.

Circle, dünyanın en büyük ikinci stablecoin’i olan USD Coin’in (USDC) ihraççısıdır. Yüzde 31’lik bir pazar payı sağlayan 42,2 milyar dolarlık dolaşım arzına sahiptir. CoinGecko’ya göre Tether, 70,6 milyar dolarlık arzı ve yüzde 52’lik pazar payıyla hakim stablecoin olmaya devam ediyor. ABD mali düzenleyicisi kısa süre önce stablecoin ihraççıları ve kripto para birimi borsa platformları üzerindeki baskısını başlattı.  23 Şubat’ta Allaire, kurumun Kongre’ye başvurması gerektiğini söyleyen SEC Komiseri Hester Peirce’e katıldığını açıkladı. Mevzuat eksikliği nedeniyle, bazıları SEC’in kripto düzenlemeleri ve yaptırımı ile ilgili sorumlulukları üzerine aldığına inanıyor.  

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Servet Yönetim Şirketi, Bu Altcoin ile Ortaklık Kurdu!
Servet Yönetim Şirketi, Bu Altcoin ile Ortaklık Kurdu! Kripto para alanında ünlü bir servet yönetimi şirketi olan Metalpha Technology Holding, popüler altcoin projelerinden biri olan LTC’nin arkasındaki Litecoin Vakfı ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Şirket, Litecoin Vakfı ile ortaklık kurarak, sürdürülebilir madencilik için çabalayacak. İşte detaylar…...
Aslı Dinçer 1 ay önce