Bugün Popüler Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Beklentiler!

Hakan Karaca
Hakan Karaca 27 Mayıs 2022
5 görüntülenme
price graph

Yaklaşan makroekonomik endişeler ve bu haftaki 1 milyar dolarlık opsiyonlarının vadesinin dolması, bu altcoin fiyatını tehdit ediyor. İşte ayrıntılar…

Yatırımcılar riskten kaçınmaya çalışıyor

Ethereum ayıları, Cuma günkü 1 milyar dolarlık opsiyonların vadesinin sona ermesine hazırlanırken, altcoin fiyatı 1.8 bin dolarlık desteğin altına düştü. Ethereum’un son üç aydaki performansı, sahipleri için tatmin edici değildi ve 3 Nisan’dan bu yana yapılan yaklaşık yüzde 50’lik düzeltme, ETH’nin Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 1.800 dolarlık desteği test etmesine neden oldu.

Bugün Popüler Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Beklentiler!

Hisse senetlerindeki oynaklık nedeniyle yatırımcılar ABD dolarına yatırım yaparken, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, 13 Mayıs’ta DXY endeksi 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. DXY, USD’yi İngiliz Sterlini (GBP), Euro (EUR) ve Japon Yeni (JPY) dahil olmak üzere başlıca yabancı para birimlerinden oluşan bir sepete karşı ölçer. Ayrıca, beş yıllık ABD Hazine getirisi, Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve 9 Mayıs’ta yüzde 3,10 seviyesinde işlem gördü. Böylelikle yatırımcıların, enflasyonu telafi etmek için daha büyük getiriler talep ettiğinin sinyalini verdi. Özetle, makroekonomik veriler yatırımcılardan gelen riskten kaçınan duyarlılığı yansıtıyor ve bu kısmen lider altcoin ETH’nin düşüşünü açıklıyor.

Altcoin fiyatındaki düzeltme, bu yatırımcıları vurdu

25 Mayıs’ta Ethereum’un Beacon Chain’inde yapılan düzenlenme, ETH yatırımcıları arasında daha fazla panik yarattı,. Rakip bir bloğun ağ katılımcılarından daha fazla destek alması nedeniyle geçerli bir işlem dizisi zincirden çıkarıldı. Neyse ki, bu durum nadir rastlanan bir olay değil ve yüksek kaynaklara sahip bir madenciden veya bir hatadan kaynaklanmış olabilir. Ulaşılan verilere göre, Ethereum’un yüzde11 fiyat düzeltmesinin ana kurbanları, türev borsalarında 160 milyon dolarlık toplam tasfiye gören kaldıraç yatırımcıları (long vadeli işlemler) oldu.

Ethereum’un Mayıs ayı aylık opsiyon vadesi için açık faiz 1.04 milyar dolar. Ancak boğalar aşırı iyimser olduğu için gerçek rakam çok daha düşük olacak. Bu yatırımcılar, 4 Mayıs’ta 2.950 dolara kadar olan kısa süreli bir sıçramaya aldanmış olabilirler, çünkü 27 Mayıs opsiyonlarının sona ermesi için yatırımları 3.000 doların üzerine çıkmaktadır. 1,800 doların altındaki düşüş boğaları şaşırttı çünkü 27 Mayıs için satın alma seçeneklerinin neredeyse hiçbiri bu fiyat seviyesinin altına yerleştirilmedi. 0,94 alış-satış oranı, 540 milyon dolarlık satım (sat) açık faizinin 505 milyon dolarlık al (alış) seçeneklerine karşı hafif baskınlığını göstermektedir. Bununla birlikte, ETH 1.800 dolara yakın durduğundan, her yükseliş bahsinin değersiz hale gelmesi muhtemeldir.

Ayılar ve boğalar için 1.800 dolar seviyesi önemli

Lider altcoin fiyatı 27 Mayıs saat 11:00’da 1.800 doların altında kalırsa, 505 milyon dolarlık seçeneklerden hiçbiri kullanılamayacak. Bu fark, ETH sona erdiğinde bu seviyenin altında işlem görürse, 1.800 dolar veya daha yüksek bir fiyattan ETH satın alma hakkının değersiz olması nedeniyle oluşur. Aşağıda, mevcut fiyat hareketine dayalı en olası üç senaryo bulunmaktadır. Alım (boğa) ve satımlar (ayı) için 27 Mayıs’ta mevcut olan opsiyon sözleşmelerinin sayısı, vade fiyatına bağlı olarak değişmektedir. Her iki tarafın lehine olan dengesizlik teorik karı oluşturur:

  • 1.600 dolar ile 1.700 dolar arasında: 0 calls vs. 230.000 put. Net sonuç, satımları (ayı) 370 milyon dolar destekliyor.
  • 1.700 dolar ile 1.800 dolar arasında: 50 calls vs. 192.300 put. Net sonuç, ayıları 325 milyon dolar destekliyor.
  • 1.800dolar ile 2.000 dolar arasında: 3.300 arama vs. 150.000 yerleştirme. Net sonuç, ayıları 280 milyon dolar desteklemektedir
Ethereum'dan Çıkan Kurumsal Para, Bu 3 Altcoin'e Aktı!

Bu kaba tahmin, düşüş yatırımlarında kullanılan satım opsiyonlarını ve yalnızca nötr-yükseltişli işlemlerde alım opsiyonlarını dikkate alır. Öyle olsa bile, bu aşırı basitleştirme, daha karmaşık yatırım stratejilerini göz ardı ediyor. Örneğin, bir yatırımcı belirli bir fiyatın üzerinde ETH’ye etkin bir şekilde pozitif maruz kalma elde ederek bir satım opsiyonu satabilirdi, ancak ne yazık ki bu etkiyi tahmin etmenin kolay bir yolu yok. Ethereum ayılarının, 325 milyon dolarlık bir kar elde etmek için 27 Mayıs’ta fiyatı 1.800 doların altında tutması gerekiyor. Öte yandan, boğaların en iyi senaryosu, zararı 45 milyon dolar azaltmak için 1.800 doların üzerine çıkmayı gerektiriyor. ETH boğaları, 26 Mayıs’ta tasfiye edilen 160 milyon dolarlık kaldıraçlı long pozisyonlara sahipti, bu nedenle fiyatı yükseltmek için daha az marjları olmalı. Bununla birlikte, ayılar şüphesiz 27 Mayıs opsiyonlarının sona ermesinden önce ETH’yi 1.800 doların altında bastırmaya çalışacaklar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

4
Trader’lar, Bitcoin’de Temmuz ve Aralık’ta Bu Seviyeleri Bekliyor! Popüler kripto para analisti, önümüzdeki haftalarda Bitcoin (BTC) için olumsuz bir görünüm öneren bir metriğe dikkat çekiyor. İşte ayrıntılar… Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz. Yatırımcıların bu beklentisi çok endişe verici Popüler kripto para analisti InvestAnswers,...
Hakan Karaca 27 Mayıs 2022