Reklamı kapat

Primecoin Nedir? XPM Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 1 hafta önce
108 görüntülenme
Primecoin Nedir? XPM Ne İşe Yarar?

Primecoin nedir? Primecoin (XPM), bilimsel hesaplamaya dayalı Proof-of-Work (PoW) mekanizması kullanan yenilikçi bir kripto para birimidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Primecoin’i inceleyeceğiz. Ayrıca Primecoin nedir, ne işe yarar, XPM nasıl alınır gibi yatırımcılar tarafından merak ettiği soruları yanıtlayacağız. Şimdi gelin mevcut PoW mekanizmalarının sorunlarını gidermeyi amaçlayan bu varlığı birlikte inceleyelim.

Primecoin nedir?

Primecoin (XPM), bilimsel hesaplamaya dayalı Proof-of-Work konsensüs mekanizması ile çalışan bir kripto para birimidir. Para biriminin PoW tekniği, asal sayılar aramasına dayalı yenilikçi bir özelliğe dayanmaktadır. Bu nedenle XPM’nin işleyiş modeli sadece ağın güvenliğini sağlamaz. Aynı zamanda potansiyel bir bilimsel değer de sağlar. Varlık, özel Proof-of-Work mekanizması ile değer sağlarken, ödemeleri de kolaylaştırır. Buna göre Bitcoin’de olduğu gibi, dünyanın her köşesine anında ödeme yapılmasına olanak tanır.

XPM, merkeziyetsiz bir şekilde çalışmayı garanti eden bir yapı ile çalışır. Varlık, eşler arası (P2P) bir teknolojinin kullanımına izin verir. Böylece token basma mekanizmasının ve işlem yönetiminin Blockchain tarafından toplu olarak gerçekleştirilmesini sağlar. Her şey, ağ tarafından gerçekleştirildiği için, ekosistem içerisinde üçüncü taraflar yoktur. Bu da merkeziyetsiz bir şekilde varlık transferi ve ödemeleri destekler. XPM’nin ekosistemi, sunduğu bu özelliklerin yanı sıra hızlı işlemlere ve düşük maliyetlere de olanak tanır.

Primecoin ne işe yarar?

Primecoin ağı, bir dizi benzersiz özelliğe sahiptir. Yukarıda bahsedilen özel PoW mekanizması ağın en dikkat çeken yanıdır. PoW algoritması için ağ, Cunningham zincirlerinden ve ikiz zincirlerden oluşan asal zincirleri kullanır. Sistem, ağdaki tüm düğümler tarafından işin doğrulanmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte XPM’nin belirli bir maksimum arzı yoktur. Ağdaki token basımı, blok başına hesaplanır. Yani piyasadaki arz, madencilerin çabalarına ve zorluğuna bağlıdır.

XPM, son derece yüksek hızlı işlemleri de destekler. Ortalama olarak, bloklar Bitcoin’den 10 kat daha hızlı üretilir. Bu işlemlerin 10 kat daha hızlı onaylandığı anlamına gelir. Kıtlık konusu da XPM’de diğer varlıklara göre farklıdır. XPM’nin kıtlığı önceden belirlenmemektedir. Bunun yerine ekosistem, tam sayı kümelerinde asal zincirlerin doğal oluşumuna dayanan bir matematiksel formül kullanır. Madenci zorluğu ise her bloktan sonra yeniden ayarlanır. Bu zorluk, her dakika bir blok hedefinin oluşturulmasını sağlar. Öte yandan Bitcoin, her iki haftada bir zorluğunu ayarlamaktadır.

Primecoin nedir? XPM nasıl alınır?

Yazının yazıldığı sırada en büyük 1244. kripto para birimi olan Primecoin, şu anda SouthXchange borsasında listelenmektedir. İlgili yatırımcılar öncelikle bu borsaya erişmeli ve üye olma adımlarını tamamlamalıdır. Bunun ardından cüzdanlarına XPM işlem çiftlerine göre bir varlık yatırarak alım işlemini gerçekleştirebilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

4 Analistten Çok Konuşulacak Tahmin: Altın Gelecek Ay...
4 Analistten Çok Konuşulacak Tahmin: Altın Gelecek Ay… Perşembe günü, ABD perakende satış verileri beklenenden daha iyi geldi. Bu da daha küçük bir faiz artırımı umutlarını gölgeledi. Ayrıca, son jeopolitik kaygılardan kaynaklanan güvenli liman talebi de zayıfladı. Bu gelişmelerin ardından güçlenen doların baskısıyla altın fiyatları...
Vural Erkan 1 hafta önce