Reklamı kapat

Profesörler Bitcoin’in Olması Gereken Fiyatını Açıkladılar

Burak Can Senyelli
Burak Can Senyelli 6 Ağustos 2018
0 görüntülenme

Kripto para dünyasının lider para birimi Bitcoin hakkında her gün yeni fikirler ortaya atılmaya devam ediyor.

Dijital koinin gelecekteki fiyatı hakkında McAfee’nin 2020 yılı için 500.000 dolarlık uçuk bir fiyat tahmini bulunurken dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan finans devi Goldman Sachs ise Bitcoin’in değer kaybetmeye devam edeceğini öngörüyor.

Konuya farklı bir açıdan yaklaşıp ekonometrik modelleme ile ilerleyen ise Bitcoin’in gelecekteki fiyatı için iki farklı fiyat sonucunu vardılar.

Profesörlerden İki Zıt Yorum

Bitcoinist’te yer alan habere göre Columbia Üniversitesi Ekonomi Profesörü Panos Mourdoukoutas ve öğrencisinin gerçekleştirdiği ekonometrik model bazlı fiyat çalışması Bitcoin’in sınırlı arzının onun değerini arttıracağını ortaya koyuyor.

Bitcoin Price LIVE: Bullrun in Cards As ETF HYPE Fuels Unprecedented RISE

Adam Haye’nin modeline göre Bitcoin fiyatı 2020 yılı sonunda 55.931,60 dolara ulaşacak. Bu McAfee’nin ünlü fiyat tahmini kadar yüksek olmasa da dijital koinin şimdiki fiyatı düşünüldüğünde hayli sevindirici bir sayı.

Bu modele göre Bitcoin’in arzının sınırlı olması, kazılacak geriye 4 milyon Bitcoin’den daha azının kalmış olması ve Bitcoin madencilik ödüllerinin azalacak olması lider kripto para birimini çok daha değerli bir hale getirecek.

Öte yandan Amerikalı meslektaşlarının görüşlerlerine katılmayan İsviçreli bilim adamları, Zürich Üniversitesi profesörleri ise Metcalfe’nin Kanunu’nu göz önünde bulundurarak Bitcoin’in azalacağını öngören bir fiyat tahmininde bulundular.

Onların raporuna göre günümüzde 120 milyar dolara ulaşan Bitcoin’in market hacmi 41 milyar dolara kadar gerileyecek.

İsviçreli bilim adamlarının raporuna göre Bitcoin’deki volatil görüntü sona ermeyecek ve Bitcoin hızlı fiyat değişimleri yaşamaya devam edecek.

Pek çok araştırmanın, programın ve gündelik hayatın öne çıkan konusu olan lider kripto para birimi Bitcoin şimdilik 7.000 doların üzerinde kalma savaşı veriyor ve 7.150 dolara yakın fiyatı ile 258 milyar dolarlık piyasanın yüzde 47.6’lık kısmını oluşturuyor.

Ayı ve boğalar arasında yaşanan bu büyük savaşı kimin kazanacağını ise zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dolar/TL’de Rekorların Engellenmesi İçin Kritik Seviye 5 Geçtiğimiz hafta içerisinde 5.10’u aşan dolar/TL tüm zamanların rekor seviyesine ulaştıktan sonra Temmuz ayına dair enflasyon rakamlarının açıklanması ile bir nebze de olsa rahatlamıştı. ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinin de beklenen etkiyi yaratamaması ile biraz daha gevşeyen...
Serkan Eser 6 Ağustos 2018