Reklamı kapat

Profesyonel Analistler: Altın Haftaya Bu Seviyeleri Kırabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
89 görüntülenme
Profesyonel Analistler: Altın Haftaya Bu Seviyeleri Kırabilir!

Altın fiyatları, bu hafta neredeyse 1.780 doları gördü. Ancak, Federal Reserve yetkililerinin şahin yorumları arasında geri adım atmaya başlıyor. Ve analistler, 1.750 doların altına düşüşün, muhtemelen ralliyi sonlandıracağını söylüyor. Ayrıca, daha sert bir geri çekilmeye kapı açabileceği konusunda uyarıyor. Bir teknik analist ise, altının bir kayan yıldız oluşturmak için döndüğünü kaydediyor.

“Altın, henüz düşüşe hazır değil”

Altındaki rallinin boyutu, geçtiğimiz iki hafta içinde pek çok kişiyi şaşırttı. Ancak RJO Futures’ın kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly’ye göre, değerli metal çok yüksek, çok hızlı hareket etmiş olabilir. Kasım başındaki 1.631 dolardan bu hafta altın yaklaşık 1.780 dolara yükseldi. Ancak ralli en azından şimdilik gücünü kaybetmiş görünüyor. Stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Altın, 1.800 dolara yaklaştı. Ve şimdi piyasa biraz kar alıyor. Yuvarlanıyor gibi görünüyor. Henüz düşüşe hazır değil. Sadece, biraz nefes alıyor.

ABD dolarına göz kulak olmak her zaman iyi bir fikir. Ancak Cholly, altının ABD Hazine tahvil getirilerinin önümüzdeki hafta nasıl işlem göreceğine daha fazla dikkat edeceğini söylüyor. Stratejist, altın 1.750 doların altında kapanırsa ayı eğilimine gireceğini belirtiyor. Ayrıca Cholly’ye göre, 1.725 dolarda, “altın için işler kötüye gidiyor” demek.

Altın

Fed yetkilileri piyasa beklentilerine karşı geri adım atıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bir grup Fed yetkilisi, Ekim raporundaki daha soğuk enflasyon verileri nedeniyle erken bir pivot fikrine karşı çıktı. Fed, şahin kalacakları fikrini pekiştiriyor. Muhtemelen Aralık ayında 75 bps yerine 50 bps’lik bir artış göreceğiz.  Bununla birlikte, tahvil piyasası bize biraz farklı bir hikaye anlatıyor. Altın gerçekten bu faiz oranlarına göz kulak olacak. Cholly’ye göre, faiz oranları düşmeye başlarsa, altın toparlanacak. Dahası, tekrar 1.800 dolara meydan okuyacak ve 1.820 dolara yaklaşacak.

Piyasaların bu hafta sindirmek zorunda kaldığı yorumlardan bazıları arasında, Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard’ın, Fed’in ‘çok şey yapmasına’ rağmen hala ‘yapacak ek işleri’ olduğu şeklindeki açıklaması yer aldı. Fed başkanı Christopher Waller, Ekim TÜFE’ye atıf yaparak “bir rapor trend oluşturmaz” dedi. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in faiz oranlarını yine de en az %5,25’e yükseltmesi gerektiği konusunda uyardı.

Capital Economics’e göre Fed’in geri adım atması da olası

Ancak Fed, tavrını hızla değiştirmesiyle tanınıyor. Ayrıca, Capital Economics, enflasyonun düşmeye devam edeceğini tahmin ediyor. Capital Economics Kuzey Amerika baş ekonomisti Paul Ashworth, Fed’in duruşuna ilişkin şu yorumu yapıyor:

Hala Ekim’deki TÜFE’yi önümüzdeki aylarda daha iyi enflasyon haberlerinin izleyeceğine inanıyoruz. Bu da federal fon oranının gelecek yılın başlarında %4,50’den %4,75’e düşeceği anlamına geliyor. Aralık 2018’deki son sıkılaştırma döngüsünün sonunda, yetkililer hala oranların 75 bps daha artırılması gerektiğini tahmin ediyorlardı. Ve 12 ay önce, Fed bu yıl yalnızca 100 bps’lik bir sıkılaştırma öngörüyordu.

Altın

“Altın fiyatının daha da düşmesi mümkün”

Önümüzdeki hafta kısaltılmış bir tatil haftası olacak. ABD Şükran Günü Perşembe gününe denk geliyor. Ekim toplantısının Fed tutanakları ve daha fazla Fed konuşmacısı da gündemde olacak. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, riskten kaçınmanın muhtemelen yerleşeceğini ve altının daha da düşebileceğini söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Wall Street’in çoğunu yumuşak bir inişin gerçekleştiğine ikna etmeye çok yakındık. Ancak muhtemel senaryo, risk iştahındaki son toparlanmanın nihayetinde bir ayı piyasası rallisi gibi sonuçlanacağı. Enflasyon, önümüzdeki baharda Fed’in zafer ilan etmesinin zor olduğunu kanıtlayacak. Bu, Fed’in Şubat’tan sonra sıkılaştırma yapmak zorunda kalacağı riskleri hafifletmesi gerektiği anlamına geliyor.

Fed hala güçlü bir işgücü piyasasıyla karşı karşıya. Ve bu hafta sonu piyasalar, talep yıkımının ne kadar kötü olduğunu görmek için Kara Cuma satış verilerini inceleyecek. Ancak Moya, ABD’li tüketicinin iyi durumda olduğunu göz ardı etmiyor. Ayrıca analist, önümüzdeki hafta altının 1.750 doları korumasını beklemiyor.

Altın

“Altının fiyat hareketi, enflasyonun nasıl davrandığına bağlı”

TD Securities de altındaki ralliyi kısa vadeli bir hareket olarak nitelendiriyor. TD Securities emtia stratejisti Daniel Ghali, şu tahminlerini paylaşıyor:

Pozisyon alma riski yukarı yönlü olmaya devam ediyor. 1.850 doların üzerinde bir kırılmanın, ek kazançları katalize etmesi mümkün. Ancak bu gerçekleşirse, pozisyonlar olumsuz yönde çarpık olacaktır. Uzun vadede, altının fiyat hareketi enflasyonun nasıl davrandığına bağlı. Enflasyon düşerse, Fed’in dönmesi için kapıyı açar.

Haftalık altın teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik resminde gördüklerini şu şekilde açıklıyor. Altın piyasaları, bir önceki haftaki dev yeşil şamdanın ardından, işlem haftasında bir kez daha güç belirtileri göstermek için biraz yükseldi. Ancak, piyasanın kayan bir yıldız oluşturmak için kazançlarından vazgeçtiğini de gördük. Geçen hafta yukarı yönde çok büyük bir hareket oldu. Ancak takip yolunda çok az şey vardı. İşte bu çok ilginç. Unutmayın, bunların çoğu geçen hafta ABD doları değer kazanırken TÜFE rakamlarına dayanıyordu. O zamandan beri neredeyse hiçbir şey yapmadık.

Öyleyse, bu noktada soru, bunun yanlış bir kırılma olup olmadığı. Veya daha büyük bir şeyin başlangıcı olup olmadığı. 1.750 dolar seviyesinin altına düşersek, bu piyasanın 200 Haftalık EMA’ya düştüğünü ve 1.700 dolar seviyesine yaklaştığını görmemiz mümkün. Bu alanda biraz geri tepme görmeyi beklerdim. Bu nedenle oynaklık olması muhtemel.

Öte yandan, 1.800 dolar seviyesinin üzerinde bir kırılmayı tersine çevirirsek, o zaman çok daha yükseğe çıkma imkanımız var. Belki 1.880 dolar seviyesine. Hatta uzun vadede muhtemelen 2.000 dolar seviyesine ulaşmamız olası. Nihayetinde, bu, pek çok gürültülü davranış görmeye devam ettiğini düşündüğüm bir piyasa. Ancak, aynı zamanda pek çok insanın bilmediği çok önemli bir bükülme noktasında. Bununla birlikte, büyük negatif korelasyon nedeniyle faiz oranlarına çok dikkat ediyorum. Aynı zamanda ABD dolarına da dikkat edeceğim.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco
  • Fxempire

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yarın Bu 8 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacaklar Listesi!
Yarın Bu 8 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacaklar Listesi! FTX çöküşünün damga vurduğu ve birçok kripto para biriminin değer kaybı yaşadığı bir haftayı daha geride bırakıyoruz. FTX iflasından bu yana neredeyse iki hafta geçse de, konuya yönelik çıkan her gelişme piyasayı etkiliyor. Yine de, fiyatlar ve...
Aslı Dinçer 1 hafta önce