Putin: Rusya Yarışta Geri Kalamaz

0 görüntülenme

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’ın başkanı Herman Gref ile Pazar günü yaptığı görüşmeden sonra, blockchain teknolojisinin arkasında olduklarını söyledi.


Profesyonel İnsanlara İhtiyacımız Var

Blockchain kendi işlerine entegre etmeyi düşündüklerini söyleyen Gref, Putin’e öğretim ve mesleki eğitim alanında Rusya hükümetinin blockchain teknolojisini kullanmasının faydalı olacağını söyledi.

Blockchain teknolojisi, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para ağlarının en önemli bileşenlerinden biri.

Gref, bu alanda profesyonelleşmiş insanlara ihtiyaç duyduklarını söyledi. Ayrıca kripto paraların gelişimini engellemeyecek düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini de belirtti:

“Temkini elden bırakmamalıyız. Fakat bu alanda bazı kanunlara ihtiyaç olduğu kesin. Çünkü bu teknolojinin çok büyüt bir etkisi olacak.”

Kripto Ruble

Bunun karşılığında Putin, Rusya’nın neden blockchain teknolojisiyle daha fazla haşır neşir olması gerektiğini açıkladı:

“Meslektaşlarımız ve vatandaşlarımız “Buna ne gerek var?” diye sorabilir. Petrolümüz, benzinimiz, kömürümüz, madenimiz, her şeyimiz var. Fakat biz daha fazlasını istiyoruz. Hepsi bu.”

Putin, yarışta geride kalacak olanların, liderleri blockchain’i kabul etmeyen ülkeler olacağını söyledi ve ekledi:

“Rusya buna izin veremez.”

Rusya ve Kripto

Bitcoin ve diğer kripto paralar Rusya’da hala yasal olarak bir ödeme aracı değil. Fakat geçtiğimiz ayda kripto paraları meşru kılacak ve yasa dışı faaliyetleri engellemek amacıyla regüle edecek mevzuat tasarısı meclise sunuldu. Rusya merkez bankası tasarının içeriğinin zayıf olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Putin, Maliye Bakanı’na “cryptoruble” projesini incelemesi için talimat vermişti. Fakat Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rus kripto parası oluşturmak isteyen finansörleri destekleyeceğini, ancak hükümeti desteklemeyeceğini söyledi.

Kripto paraların illegal statüde olmalarına rağmen Rusya hükümeti blockchain teknolojisini deneyimliyor. Moskova, Aktif Vatandaşlık platformu için Ethereum temelli bir blockhain oylama sistemi üzerinde çalışıyor. Ayrıca Kalingrad bölgesel hükümeti de blockchain tabanlı bir ödeme sistemi üzerine çalışıyor.

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Robinhood ile Komisyonsuz Borsa Keyfi Mobil ticaret uygulaması Robinhood, 22 Şubat itibariyle Robinhood Kripto platformundaki kullanıcıları için ücretsiz Bitcoin ve Ethereum transferi sağlamaya başladı. Komisyonsuz işlemlerden yararlanabilecek ilk kullanıcılar California, Massachusetts, Missouri, Montana ve New Hampshire eyaletlerinde ikamet eden kullanıcılar olacak. Robinhood...
Ömer Taha Gülberk 27 Şubat 2018