PwC’den Büyük Rapor: Bu Altcoinler Devrim Yapabilir!

1.491 görüntülenme
PwC'den Rapor Bu Altcoinler Devrim Yapabilir

Bir PwC raporuna göre, yapay zeka ve Blockchain odaklı altcoinler yaygınlaştıkça, makine ekonomisi 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 15 trilyon dolara kadar katkıda bulunabilir.

PwC raporu, ‘bu altcoinler devrimi hazırlıyor’ diyor

PwC’ye göre, normalde insanlara ayrılmış görevleri yerine getirebilen makineler, 2030 yılına kadar küresel GSYİH’yı yüzde 14’e kadar artıracak. Yakın tarihli bir raporda, küresel danışmanlık firması, yapay zekanın (AI) yaygın olarak benimsenmesinin önümüzdeki on yılda dünya ekonomisine Çin ve Hindistan’ın mevcut toplam üretimine eşdeğer 15,7 trilyon dolar katkıda bulunabileceğini savundu.

PwC tarafından alıntılanan IoTeX ve Siemens tarafından yürütülen Araştırma, nesnelerin interneti (IoT) ve Blockchain gibi dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) neden makine ekonomisinin büyümesini sağlayacağını ve IoT üreticileri ve son kullanıcılar için yeni fırsatların kilidini açacağını araştırıyor.

Yatırımlık Yapay Zeka Coinleri Açıklandı: Bu 9'una Bakın!

Rapor ayrıca, gelecek yok olacak iş modellerinden bazılarını açıklıyor ve uygulama örneklerini vurguluyor. Makine ekonomisini, otonom piyasa katılımcıları olarak hareket eden, ekonomik işlemleri ve diğer faaliyetleri çok az veya hiç insan müdahalesi olmadan yürüten akıllı, bağlantılı ve ekonomik açıdan bağımsız cihazlar ve makineler ağı olarak tanımlayan bir Next Big Thing AG çalışmasından alıntı yapıyor.

Bu projeler ilk aday

Kripto para piyasasında IOT token ve AI & Big Data DeFi Token’ler olarak sınıflandırılan bu kriptolar, özellikle ChatGPT’nin halka açık bir şekilde kullanılmaya başlanmasının ardından büyük ilgi gördü. Kriptokoin.com olarak Bill Gates’in yakın tarihli yatırım açıklamasına bu yazıda yer verdik. AI Token alanında şu anda piyasanın en büyük altcoin projeleri:

 1. The Graph (GRT)
 2. Fetch.ai (FET)
 3. Ocean Protocol (ECOAN)
 4. SingularityNET (AGIX)
 5. iExec (RLC)
 6. Artificial Liquid Intelligence (ALI)
 7. Numeraire (NMR)
 8. dKargo (DKA)
 9. Phala Network (PHA)
 10. Covalent (CQT)
 11. Cortex (CTXC)
 12. Phoenix (PHB)
 13. PlatON (LAT)
 14. XMON (XMON)
 15. VIDT DAO (VIDT)
 16. AllianceBlock (ALBT)
 17. Sentinel Protocol (UPP)
 18. Vectorspace AI (VXV)
 19. Streamr (DATA)
 20. VAIOT (VAI)

Öte yandan, IoT veya Nesnelerin İnterneti terimi, cihazların kendi aralarında da iletişimi kolaylaştıran teknolojiyi ifade eder. IOTA ve VeChain bu teknolojiyle meşgul en büyük projelerin başında yer alıyor:

 1. VeChain (VET)
 2. IOTA (MIOTA)
 3. Helium (HNT)
 4. IoTeX (IOTX)
 5. DigiByte (DGB)
 6. XYO Network (XYO)
 7. MXC (MXC)
 8. JasmyCoin (JASMY)
 9. Streamr (XDATA)
 10. AirDAO (AMB)
 11. Skey Network (SKEY)
 12. GEEQ (GEEQ)
 13. Mobius (MOBI)
 14. Sentivate (SNTVT)
 15. Internxt (INXT)

PwC’ye göre yapay zeka küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolar katacak

Firmanın hesaplamalarına göre, bu kazançların büyük kısmı, yani 9,1 trilyon dolar, tüketim yan etkilerinden kaynaklanacak. Otonom arabalarla işe gidenlerin, ekstra zamanlarını ve kaynaklarını kişiselleştirilmiş ve daha kaliteli ürünler satın almak için kullanmaları bekleniyor. ABD’nin bu trendden önemli bir yararlanıcı olacağı tahmin ediliyor. PwC, yapay zeka tarafından tetiklenen tüketim modellerinin Kuzey Amerika ekonomisine 3,7 trilyon dolar katacağına inanıyor.

Forbes: Kripto Paralarda Bir Sonraki Büyük Şey Bu!

Bu altcoinler de listede

Raporda yer alan bir diğer sektör olan metaverse, Davos Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2023’te katılımcıların tartıştığı sıcak bir konuydu. IoTeX’ten Dr. Xinxin Fan ve Siemens’in ortak yazarları Steven Baudry ve Sourabh Narayan Sing , “Endüstriyel metaverse, yeni iş modelleri oluşturmak ve dijitalleşmeyi hızlandırmak için sürükleyiciliği, gerçek zamanlı verileri ve dijital ikizleri birleştirmeyi hedefleyen yükselen bir trenddir” diye yazdı.

Metaverse, küresel ekonomik yavaşlamaya rağmen 2022’de kayda değer bir büyüme gösterdi ve uzmanlar önemli ölçüde büyümeye devam edeceğine inanıyor. Deloitte, küresel Metaverse pazar boyutunun 1,5 trilyon ila 13 trilyon dolar arasında büyüyebileceğine inanıyor. WEF, metaverse piyasanın 2024’te 800 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
 • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Metaverse Coinler Hızla Yükselebilir
Kaiko Analistleri: Bu Metaverse Coinler Hızla Yükselebilir! Kripto para veri sağlayıcısı Kaiko analistlerinin yaptığı araştırma, önümüzdeki aylarda öne çıkabilecek metaverse coinler hakkında ilginç sonuçlara vardı. Kaiko analistleri, 2023’te bu metaverse coinler de hareketlilik Oyun platformu Axie Infinity’i (AXS) çevreleyen analizler, toplam token arzının %1,8’inin...
Buğra Çağlar 2 ay önce