Qtum Uzayın İlk Blockchain Node’unu Fırlattı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha çok merkezsiz uygulamalar (Dapps) üzerine çalışan Blockchain projesi Qtum, 2 Şubat Cuma günü Twitter’dan duyurduğu üzere “ilk uzay merkezli Blockchain node’unu” bir Çin uydusuyla fırlattı.

Qtum fırlatma tarihini 31 ocakta, 2 şubata geri sayım linkiyle beraber duyurdu. 

Fakat 2 şubatta geri sayım linki Zhangheng-1 uydusunun başarılı bir şekilde fırlatıldığını duyuran Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin basın açıklaması linki ile değiştirildi. Basın açıklamasında Qtum ya da Blockchain’den bahsedilmiyordu. 

r/Qtum subreddit’inde kullanıcılar website geri sayımının kaldırılması karşısındaki şaşkınlıklarını belirttiler ve fırlatmanın başarısı hakkında daha çok bilgi istediler. Qtum bugün Telegram kanalında uydunun fırlatılma anının olduğu ve altında “günümzde uzaydaki ilk Qtum POS’unun görüntüleri” yazan bir Youtube videosu paylaştı. 

Qtum Merkezsiz Uygulamalar konusunda Ethereum üzerine kurulu olanlardan farklı çünkü bu platform Harcanmayan İşlem Çıktısı (UTXO) isimli, mobil ve IoT programlarıyla daha çok akıllı sözleşme etkileşimi sağlayan Blockchain modelini kullanıyor.  

Qtum aynı zamanda Spacechain ile ortak, SpaceChain açık kaynaklı uydu ağı kurmayı amaçlayan bir uzay keşif girişimi. Verileri uzayda depolamak devlet düzenlemesinin getireceği potansiyel sorunları da ortadan kaldıracaktır. 

Tech in Asia’ya Kasım 2017’de verdiği röportajda SpaceChain CEO’su Zheng Zuo Şubat 2018’de fırlatılması düşünülen Qtum ağındaki SpaceChain uydusu Cubesats hakkında konuştu. 

Spacechain bugün ayrıca fırlatma anının videosunu tweetledi ve roketin “SpaceChain uydusu taşıdığını ve tamamen Qtum noduyla çalıştığını” yazdı. 

Yazı yayınladığında Qtum henüz yorumlara cevap vermemişti. 

Cointelegraph

Qtum Uzayın İlk Blockchain Node’unu Fırlattı!