Qtum Uzayın İlk Blockchain Node’unu Fırlattı!

Google News

Daha çok merkezsiz uygulamalar (Dapps) üzerine çalışan Blockchain projesi Qtum, 2 Şubat Cuma günü Twitter’dan duyurduğu üzere “ilk uzay merkezli Blockchain node’unu” bir Çin uydusuyla fırlattı.

Qtum fırlatma tarihini 31 ocakta, 2 şubata geri sayım linkiyle beraber duyurdu. 

Fakat 2 şubatta geri sayım linki Zhangheng-1 uydusunun başarılı bir şekilde fırlatıldığını duyuran Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin basın açıklaması linki ile değiştirildi. Basın açıklamasında Qtum ya da Blockchain’den bahsedilmiyordu. 

r/Qtum subreddit’inde kullanıcılar website geri sayımının kaldırılması karşısındaki şaşkınlıklarını belirttiler ve fırlatmanın başarısı hakkında daha çok bilgi istediler. Qtum bugün Telegram kanalında uydunun fırlatılma anının olduğu ve altında “günümzde uzaydaki ilk Qtum POS’unun görüntüleri” yazan bir Youtube videosu paylaştı. 

Qtum Merkezsiz Uygulamalar konusunda Ethereum üzerine kurulu olanlardan farklı çünkü bu platform Harcanmayan İşlem Çıktısı (UTXO) isimli, mobil ve IoT programlarıyla daha çok akıllı sözleşme etkileşimi sağlayan Blockchain modelini kullanıyor.  

Qtum aynı zamanda Spacechain ile ortak, SpaceChain açık kaynaklı uydu ağı kurmayı amaçlayan bir uzay keşif girişimi. Verileri uzayda depolamak devlet düzenlemesinin getireceği potansiyel sorunları da ortadan kaldıracaktır. 

Tech in Asia’ya Kasım 2017’de verdiği röportajda SpaceChain CEO’su Zheng Zuo Şubat 2018’de fırlatılması düşünülen Qtum ağındaki SpaceChain uydusu Cubesats hakkında konuştu. 

Spacechain bugün ayrıca fırlatma anının videosunu tweetledi ve roketin “SpaceChain uydusu taşıdığını ve tamamen Qtum noduyla çalıştığını” yazdı. 

Yazı yayınladığında Qtum henüz yorumlara cevap vermemişti. 

Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku