Rapora Göre Ripple’ın XRP Tokeninin Piyasa Hacmi Büyük Ölçüde Hatalı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para analiz firması Messari’nin yakın zamanlarda yayınladığı bir rapora göre, dağıtılmış defter teknoloji şirketi Ripple’ın XRP tokeninin piyasa değerine, olması gerekenden 6 milyar dolar daha fazla değer biçiliyor.

Ripple’ın 2018 yılının 4. Çeyreğine ilişkin yayınladığı raporun başında Messari, XRP’nin toplam piyasa değerinin ne kadar “sağlıklı ve yasal” olduğunu, kripto para birimi borsalarından ve üçüncü taraf kripto para birimi veri hizmetlerinden gelen verileri kullanarak araştırıyor.

“13 Milyar Dolar Yerine 6,9 Milyar Dolar Olmalı”

Raporda, XRP’nin şeffaf dolaşımdaki arzının yüzde 48 oranından daha fazla tahmin edilebileceği belirtiliyor. Bu durumda XRP’nin CoinMarketCap’te belirtilen “gerçek” piyasa değerinin 13 milyar dolar yerine 6,9 milyar dolar olması gerektiği vurgulanıyor. Messari ayrıca şunları ifade ediyor:

“Ripple’ın bilançosunda tutulan 59 milyar XRP’ye ek olarak, Ripple’in piyasa yapıcı ortaklarına, Ripple’a bağlı kuruluşlara ve Ripple’ın kurucu ortaklarına uygulanan satış kısıtlamalarının uzunluğuna ve yapısına bağlı olarak, XRP pazarında ciddi, kalıcı bir satış yönlü baskı meydana gelebilir. Bu durum XRP’nin borsa alım satım işlem hacmine dayanan satışlar için fiyat limitleri üzerinde sanki bir anlaşma yapıldığı hissinini uyandırıyor.”

Messari, dolaşımdaki tahminlerin içerisinde, belirtildiğine göre satış kısıtlamaları altında RippleWorks’un elinde tuttuğu 2.5 Milyar XRP’ye ek olarak Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen tarafından kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan RippleWorks’a taahhüt edilen 5.9 milyar XRP gibi likit olmayan pozisyonların da yer alabileceğini vurguluyor.

Messari ayrıca, Ripple’in para hizmetleri şirketi XRP II tarafından satılan 4.1 milyar XRP’nin yeniden satış kısıtlamalarına tabi tutulabileceğine de inanıyor.

Rapor Ripple’dan açıklama yapılmadan kesin tahminler yapmanın imkansız olduğuna vurgu yapıyor ve yayın tarihi itibariyle de böyle bir açıklamanın henüz yapılmadığını söylüyor.

Messari ayrıca, Ripple’ın, XRP işlem hacmini hesaplamak için kullandığı metodolojiyi veya alım satım verilerini açıklamadığını da belirtiyor.

Ripple’ın 24 Ocak’ta yayımlanan 4. Çeyrek raporunda şirket, tokenlerin satışlarıyla ilgili olarak 2018’nin üçüncü çeyreğinde 163 milyon dolar olarak gerçekleşen token satışının 2018’in dördüncü çeyreğinde 129 milyon dolara düştüğünü belirtmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Rapora Göre Ripple’ın XRP Tokeninin Piyasa Hacmi Büyük Ölçüde Hatalı

Yorumlar kapalı.