Reklamı kapat

Regülatörler Düğmeye Bastı: Kripto Para Düzenlemesi Geliyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
159 görüntülenme
Regülatörler Düğmeye Bastı: Kripto Para Düzenlemesi Geliyor!

TerraUSD’nin çöküşünün ardından, benzer büyüklükte bir krize yüksek hacimli kripto para borsalarından FTX neden oldu. Şimdi, SEC başkanı Gary Gensler, düzenlemelerin artık her zamankinden daha sıkı olması gerektiğini söylüyor.

FTX iflası kurumsal talebi de baltaladı

Kripto para piyasası, Kasım ayından bu yana değerinin üçte ikisinden fazlasını kaybetti. TerraUSD’den sonra, Celsius ve Three Arrows Capital iflası, piyasanın temellerini birkaç daha zedeledi. Kasım ayındaki FTX krizi kurumsal ve bireysel yatırımcılar için yepyeni bir dizi soruna yol açıyor. Kripto araştırma platformu Messari’ye göre hem Bitcoin hem de Ethereum, haberlerin etkisiyle ATH seviyelerinden %74’ten fazla düştü. Bazıları felaket getiren olaylar dizisini kriptonun “Lehman Anı” olarak tanımladı. Tüm bunlar Wall Street gibi büyük piyasaların kriptoya girişini baltaladı.

FTX’in iflası ve kripto para düzenlemeleri üzerindeki etkisi

Kripto para piyasası şimdi ana akım haline gelmeden önce bazı ciddi düzenleyici engelleri aşmak zorunda. FTX’in iflasından sonra, kripto para birimlerine yönelik baskılar artıyor. Tanınmış hükümet yetkilileri, geçen hafta hızla kripto platformuna karşı konuştu. House Finansal Hizmetler Komitesi başkanı Maxine Waters yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Kripto paraların güçlü federal gözetim ve müşteriler için korumalar olmadan faaliyet göstermesinin önemli sonuçları olduğu açıktır.

FTX Hacker'ının Elindeki Altcoinler

Haberlere göre, Adalet Bakanlığı (DOJ) ve SEC, FTX’i menkul kıymetler yasalarının potansiyel hukuki ve cezai ihlalleri için araştırıyor. SEC başkanı Gary Gensler, Perşembe günü CNBC’ye verdiği bir röportajda, “Yatırımcıların bu alanda daha iyi korumaya ihtiyacı var” dedi.

Gensler, kripto paralar üzerinde sıkı düzenlemelere olan ihtiyacı FTX’den öncede dile getiriyordu. Bir baskı işareti olarak SEC, Kim Kardashian’ı Instagram hesabında EMAX tokeni tanıtırken yetersiz bilgi verdiği için para cezasına çarptırdı. Gensler, SEC’in kripto paralar konusundaki agresif duruşunun yatırımcıları koruma çabası olduğunu söylüyor. Ayrıca, daha fazla kripto kabulünü teşvik edeceğini düşünüyor.

SEC başkanı, kripto para ve geleneksel piyasaları ayırıyor

Gensler, CNBC’ye verdiği röportajın bir bölümünde şunları söylüyor:

Kripto para piyasası, New York Borsası veya Nasdaq gibi değil. Bu platformlar birbirine karışıyor. Bu aynı zamanda insanların parasını aldıkları, buna karşı borç aldıkları başka bir zehirli kombinasyon.

GaryGensler

Gensler ayrıca, önümüzdeki dönemlerde düzenlemelerin hız kazanacağını da belirtti:

Riskler, spekülatif risk ve büyük ölçüde uyumsuz gibi görünen aktörler hakkında sesimizi net bir şekilde duyuracağız. Bunları düzgün bir şekilde kaydettirmek için endüstri ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Businessinsider

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Balinaların Sepeti LINK ve 7 Altcoin ile Dolu
En Büyük Balinaların Sepeti LINK ve Bu 7 Altcoin ile Dolu! WhaleStats tarafından sağlanan güncel veriler, Ethereum balinanın son piyasa koşulları ortasında LINK ve SHIB gibi tipik tokenleri tutmaya devam ettiğini gösteriyor. Devasa bir Ethereum balinası, 655 milyar SHIB satın aldı Balina izleme botlarının radarına takılan devasa bir...
Buğra Çağlar 2 hafta önce