FED ve Regülatörler, Kripto Paralar İçin Bildiri Yayınladı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
259 görüntülenme
FED ve Regülatörler, Kripto Paralar İçin Bildiri Yayınladı!

ABD Merkez Bankası (FED), Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC), bankaları kripto paralar ve ilişkili riskler konusunda uyarmak için Salı günü ortak bir bildiri yayınladı. İşte detaylar…

Üç büyük düzenleyici, kripto paralar için açıklama yaptı

Üç ABD düzenleyicisi, kripto varlıklarla ilişkili “önemli riskleri” vurgulamak için ortak bir bildiri yayınladı. Bu, FTX, Luna, Three Arrow Capitals ve diğer çeşitli kripto kredi protokollerinin çöküşü gibi geçen yıl yaşanan olayların ışığında geliyor. ABD bankacılık düzenleyici üçlüsüne göre, finansal kurumlar kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık ve sahteciliğe, yanıltıcı temsillere ve firmalardan gelen açıklamalara, piyasa volatilitesine, stablecoin’lere ve sektördeki “bulaşmaya” maruz kalmamaya dikkat etmelidir.

ABD Senatörleri Sherrod Brown, Jack Reed, Chris Van Holland ve Tina Smith Bitcoin ve altcoin şirketi olan SoFi ve birkaç banka düzenleyicisine açık mektuplar yazdı. SoFi'nin kripto tekliflerinin bir "incelemesini" istiyor. İşte detaylar…

Açıklama ayrıca, düzenleyici kurumların bankacılık kuruluşlarının kripto sektörüyle ilişki kurmasını ne yasaklayacağını ne de caydıracağını gösteriyor. Ancak, kripto riskleri olan bankaları yakından izleyecekler. Düzenleyiciler, açıklamada, merkezi olmayan bir ağda kripto varlıkları çıkarmanın veya tutmanın güvenli ve sağlam bankacılık uygulamalarıyla tutarsız olduğunu yazdı. Fakat yasaların izin vermesi durumunda kuruluşların bu tür hizmetleri sunmaktan caydırılmaması gerektiğini de ekledi. Açıklamada aşağıdaki ifadeler yer aldı:

Kurumlar, halka açık ve/veya merkezi olmayan bir ağda veya benzer bir sistemde ihraç edilen, depolanan veya aktarılan kripto varlıkları ihraç etmenin veya başlıca kripto varlık olarak tutmanın güvenli ve sağlam bankacılık uygulamalarıyla büyük olasılıkla tutarsız olacağına inanıyor.

12 Analist: Bitcoin Fiyatı Bu Seviyelere

Riskler bankacılık sistemine geçmemeli

Sonuç olarak ABD düzenleyici kurumları, kripto varlık risklerinin bankacılık sistemine geçmemesini sağlamak istiyor. Bunun için, yalnızca kriptoya maruz kalan bankaları değil, aynı zamanda bankaların kripto ile ilgili hizmetlere katılmak için gelecekte sunacakları tekliflerini dikkatlice inceleyecekler. Birçok önemli ABD bankası, kripto para birimleri ile ilgili hizmetler sunuyor.  Örneğin, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Nisan 2022’de Goldman Sachs, Bitcoin destekli bir nakit kredi ürünü yarattı. Bank of New York Mellon, Ekim ayında kripto için saklama hizmeti vereceklerini duyurmuştu.

Açıklamaya göre özellikle OCC, bankaların müşteriler adına kripto para tutmadan önce düzenleyicilerden onay almasını istiyor. Diğer yandan FED, bankaların kripto paralarla ilgili herhangi bir faaliyetinden önce denetçileri bilgilendirmelerini istedi.  Bitcoin liderliğindeki kripto para birimleri, Blockchain teknolojisi ile bankalar gibi finansal işlemlerde üçüncü taraf aracıları ortadan kaldırma yetenekleri nedeniyle genellikle yatırımcıları cezbeder.

Abra CEO'su Herkesi Şaşırttı: Bu Altcoin Çok Önemli!

Kripto borsası FTX’in Kasım 2022’de çöküşünün ardından, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, yetersiz ifşaat ve müşteri fonlarının kötüye kullanıldığı iddialarının ortaya çıkmasının ardından kripto para birimi endüstrisine yönelik çalışmalarını hızlandırdılar. Şu anda FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, dolandırıcılık ve kara para aklama gibi suçlardan yargılanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance, SHIB ve Bu 13 Coin İçin Delist Duyurusu Yaptı!
Binance, SHIB ve Bu 13 Coin İçin Delist Duyurusu Yaptı! Günlük işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, yeni bir duyuru yaptı. Duyuruda, belirli altcoin çitlerinin “delist” olacağı; yani, borsadan kaldırılacağı bildirildi. İşte detaylar… Binance, 14 çift için delist duyurusu yaptı Binance’in resmi...
Aslı Dinçer 4 hafta önce