Ripple Bir Dolar Barajını Geçti

Egehan Karışman
Egehan Karışman 25 Aralık 2017
2 görüntülenme
Kripto para oyununda, Bitcoin hepsini yeniyor gibi gözükse de, diğer kriptolar da gayet başarılı gidiyor. Son gelişmelere göre, en büyük dördüncü kripto parası büyük bir dönüm noktasını geçti – Ripple ilk defa bir dolar barajını aştı.

CoinMarketCap verilerine göre, Ripple’ın XRP tokeni 22 Aralık’ta $1.37’yi geçti, ancak bu yazı yazıldığı sırada $1.01 seviyelerinde seyir ediyor. Bu durum Ripple’ın ikinci çeyrekte neredeyse yüzde 4,000’lik büyümesi ve Bloomberg Terminal’ine eklenmesinin ardından son başarısını gösteriyor.

Crypto market capitalizations as of a few months ago. Image Credit: Wikimedia Commons.
18.10.2017 tarihli kripto piyasa sermayeleri.

Bir doların üstüne çıkmak Bitcoin’in değeriyle kıyaslandığında (bu yazı yayınlandığında $14,077) büyük bir olay gibi gözükmüyor. Ancak Bitcoin bu sene inanılmaz bir yıl geçirse de, Ripple ve onun XRP tokeni de aynı zamanda etkileyici ve kayda değer.

KRİPTO İLERLEME

CoinDesk’e göre en son fiyat yükselmeleri daha çok Asya’daki piyasaya bağlı olarak gelişti. Güney Kore borsası Bithumb’ın ticaret hacmi Ripple’ın yükselişinden sonraki 24 saat içinde yüzde 25 arttı. Buna ek olarak, Hong-Kong tabanlı borsa olan Bitfinex de ticaret hacminde yüzde 10’dan fazla bir büyüme gördü.

Ripple’ın son başarısı onu kripto para piyasasında daha ciddi bir rakip haline getiriyor. Piyasa değeri açısından Litecoin’i de geçti ve hem değeri hem de popülaritesi artmaya devam edebilir. Ayrıca, Ripple’ın piyasa değeri toplamda $41 milyar, ki bu da ayrı bir rekor anlamına geliyor.

Ripple’ın başarısı şu anki ve gelecekteki tüm kripto paralar için bir başarı anlamına geliyor. Başlangıçta Bitcoin gibi ağır rakipler bile, kimi zaman hala, hafife alınmıştı. Fakat ilk başta Bitcoin’le ilgili şüpheci olanlar şimdi kripto para piyasasındaki değerini ve gerçek potansiyelini görüyorlar ve bu durum yalnızca yatırımcılar için bir para kaynağı demek değil, aynı zamanda finansımızın gelecekte blockchain teknolojisiyle yürümesi adına işlemlerin kökten değiştirilmesi demek.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yapay Zeka Bankacılık Sistemini Yenileyecek Dijital paraların her gün değerine değer katması ile güçlenmek isteyen ve yenilik ve inovasyon konusundaki adımlarına hız katan bankacılık sektörünün yeni kozu yapay zeka. Gelir arttırımından tutun da, işlem masraflarının minimuma indirgenmesine kadar bir çok alanda yapay...
Serkan Eser 25 Aralık 2017