Önemli Gelişme: Ripple CEO’su XRP Davası İçin Tarih Verdi!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
945 görüntülenme
Önemli Gelişme: Ripple CEO'su XRP Davası İçin Tarih Verdi!

Kripto para birimi ve Blockchain şirketi Ripple başkanı Brad Garlinghouse, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile olan davada 2023’ün ilk yarısında bir çözüme ulaşılacağını söylemişti. Şimdi de söz konusu davada bu yıl kararın çıkmasının beklendiğini yineledi. Ripple (XRP) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Ripple CEO’su, davanın bu yıl sonuçlanmasını bekliyor!

Hukuk dramasında sanık olan Brad Garlinghouse, Ocak ayında İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumun’da, “Bunun kesinlikle 2023’te ve belki de ilk yarıda çözüleceği konusunda iyimseriz. Bu yüzden buradan nasıl oynandığını göreceğiz. Ancak yasalara ve gerçeklere göre nerede olduğumuz konusunda kendimi çok iyi hissediyorum,” açıklamasını yaptı. Garlinghouse, bugün yine benzer görüşlerini tekrar etti ve davanın bu yıl içinde karara bağlanacağından emin konuştu.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2020 yılında şirket ve yöneticilerinin yasa dışı bir şekilde menkul kıymet olarak kaydetmeden yatırımcılara XRP sattığı iddiasıyla Ripple aleyhine dava açtı. Ripple, tokenin bir yatırım sözleşmesi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini ve işinde bankalar ve diğer finansal kurumlar arasındaki sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için kullanıldığını söyleyerek iddiaya itiraz ediyor.

Ripple

SEC patronu: Kriptoların büyük çoğunluğu menkul kıymet

Aralık ayında, Ripple ve SEC, sırasıyla birbirlerini yasayı esnetmekle suçlayarak, davaya yönelik özet bir karar isteyen son özetlerini sundular. Yargıç, yargılamadan kaçınarak her iki tarafın lehine karar verebilir veya konuyu bir jüri önüne çıkarabilir. Garlinghouse, bir kararın ‘önümüzdeki tek haneli aylarda bir süre’ – potansiyel olarak Haziran ayında – ulaşmasını beklediğini söyledi. Beklentilere açık olmasına rağmen, şirketin davayı çözmesini beklemediğini de sözlerine ekledi.

Garlinghouse, Ocak ayındaki konuşmasında “Her zaman anlaşmayı seveceğimizi söyledik. Ancak bunun için çok önemli bir şey gerekiyor ve bu, ileriye dönük olarak, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı açık. SEC ve Gary Gensler, neredeyse tüm kripto paraları menkul kıymet olarak gördüğünü çok açık bir şekilde söyledi. Ve bu, yerleşim için Venn diyagramında çok az yer bırakır,” değerlendirmesini yaptı.

Farklı etkinliklerde konuşan Gary Gensler ise kripto para birimi tokenlerinin ‘büyük çoğunluğunun’ menkul kıymet olduğunu söylüyor. Hatırlayacağınız üzere, kısa süre önce, Ethereum’un da bir menkul kıymet olarak nitelendirilebileceğini ima etti. Gensler ayrıca, güvenli Blockchain ağlarına tokenlerini faiz benzeri ödemelerle yatıran kullanıcıları ödüllendiren kripto ‘staking’ mekanizmalarının menkul kıymet teklifleri olarak sayılması gerektiğini söyledi. “Çünkü ‘yatırım yapan halk kar bekliyor, başkalarının çabalarına dayalı,” açıklamasını yaptı. Bu arada, dünyanın en büyük ikinci kripto para biriminin arkasındaki ağ olan Ethereum, geçen yıl The Merge yüksletmesiyle PoS sistemine, yani böyle bir modele geçti. Ajansın menkul kıymet olarak görmediğini açıkça belirttiği tek kripto para birimi Bitcoin. Gensler daha önce dünyanın en büyük kripto para biriminin ‘ortada hiçbir birey grubu olmadığını’, yani yatırımcıların bir aracıya ‘stake etmediğini’ belirtmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ABD, Bu Bitcoin Borsasına Tarih Verdi: FTX İddiası!
ABD, Bu Bitcoin Borsasına Tarih Verdi: FTX İddiası! Senato Bankacılık Komitesindeki üç senatör, Bitcoin borsası Binance ve Binance.US’tan operasyonları hakkında daha fazla bilgi istedi. İki partiden üç senatör, FTX ve Alameda Research’e ait varlıklar arasındaki bulanık çizgilerle karşılaştırmalar yapıyor. Senatörler, Bitcoin borsasından bilgi talep ediyor...
Vural Erkan 3 hafta önce