Ripple CTO’sundan Önemli Açıklamalar! XRP ETF Geliyor mu?

Ripple CTO'sundan Önemli Açıklamalar! XRP ETF Geliyor mu?
Ripple CTO'sundan Önemli Açıklamalar! XRP ETF Geliyor mu?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha geniş kripto para ekosistemini tokenleştirmeye yöneliyor. Ripple CTO’su David Schwartz, bu teknolojik ilerlemenin bazı önemli faydalarını ima etti. Bu arada SEC’in Ethereum ETF onayından sonra, XRP ETF tartışmaları başladı. Bir stratejist XRP ETF’sinin ufukta olabileceğini düşünüyor ve bunun nedenlerini açıklıyor.

Ripple CTO’su tokenizasyon konusunda toplumu eğitiyor

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, tokenlaştırma kavramı etrafta uçuşuyor. Ancak sadece birkaçı bunun gerçekten ne anlama geldiğini anlıyor veya biliyor. Ripple Labs’in 60 saniyede bir Blockchain konseptini açıklayan yeni X serisine katılan Ripple CTO’su, tokenizasyon konseptini açıklamak için gayrimenkulü kullandı.

Bir varlığın satın alınmasında çok sayıda evrak işinin söz konusu olduğunu söyledi. Bu yüzden, bu tür mülklerin sahipliğini kanıtlamanın oldukça zorlaştığını belirtti. Tokenizasyonun, varlık transferi ve sahiplik sürecini sağlamlaştırarak bu zorluğu ortadan kaldırdığını vurguladı. Ripple CTO’su, dağıtık defter teknolojileriyle gayrimenkul satışlarının kaydedilmesi, mülkler için ödeme yapılması ve tüm dolandırıcılık faktörlerinin ortadan kaldırılmasının mümkün hale geldiğini söyledi.

Schwartz, bu defterin bir varlığa karşı borçlanma sürecini nasıl basitleştirdiğini açıkladı. Tokenleştirme ile kişinin teminatı on-chain kaydedilebilir ve borç veren teminatın sahipliğini kolayca doğrulayabilir. Tokenleştirme özelliklerinin temel tasarımlarına bağlı olarak, borç veren, kişinin aynı anda birkaç borç verenden borç alıp almadığını gösterecek bilgiler de elde edebilir. Birçok finans devi şimdiden tokenizasyon özelliklerini deniyor. Hatta dev firmalardan BlackRock da bu trende dahil oluyor. Chainlink gibi protokoller, diğerlerinin yanı sıra CCIP çözümüyle bu tokenleştirme gündemini beslemeye özellikle yardımcı oluyor.

Ripple Labs’ın pozisyonu

Ripple Labs, kendi tokenizasyon gündemindeki yol haritasını kategorik olarak belirtmedi. Bununla birlikte, firmanın bu yaz sonunda bir stablecoin başlatmak için acil planları var. Ripple Labs, son hamlesinde stablecoin için bir ticari marka başvurusu yaptı. Bu başvuru, “RLUSD” sembolünü kullanmayı umduğunu gösterdi. Stablecoin ekosistemi büyüyor. Dolayısıyla, Ripple pazara baskın bir şekilde girme konusunda iyimser.

Ripple Önemli Bir Hamle Yaptı! “SEC Davası Çantada Keklik Değil!”

XRP ETF lansman için hazır mı?

Kripto dünyasında gelgitler sık sık değişiyor. Özellikle spot Ethereum ETF‘lerinin yakın zamanda onaylanmasının ardından tüm gözler şimdi bir XRP ETF olasılığına çevrilmiş durumda. Bir kripto stratejisti olan Nick, Ripple’ın yerel tokenı için umut verici bir geleceğe işaret ediyor. Bu bağlamda analist, şeşitli faktörlerle desteklenen bir XRP ETF’sinin neden ufukta olabileceğini özetliyor. Nick, bir XRP ETF’sinin onaylanmasına ve başarılı olmasına yol açabilecek bir dizi zorlayıcı faktörden bahsediyor. Nick’in analizi, devam eden gelişmelerle birlikte, XRP’nin geleceği için iyimser bir tablo çiziyor.

Stratejistin analizi, bir XRP ETF‘sinin potansiyel lansmanını ve refahını yönlendiren temel faktörleri inceliyor. Bunlar arasında gerçek dünya varlıklarını (RWA) tokenlaştırma eğilimi, Ripple’ın beklenen ilk halka arzı (IPO), Ripple destekli bir stablecoin’in ortaya çıkışı ve XRP’nin kurumsal satışlarına ilişkin düzenleyici netlik yer alıyor. Ayrıca, stratejik ortaklıklar, XRP Ledger’daki (XRPL) gelişmeler ve XRPL’nin çeşitli uygulamalarda giderek daha fazla benimsenmesi XRP’nin konumunu güçlendiriyor.

XRP ETF ne zaman mümkün olur?

Standard Chartered’da analist olan Geoffrey Kendrick, 2025 yılına kadar kripto ETF‘lerinin potansiyel onayını öngörüyor. Bu kripto paralar arasında XRP ve Solana öne çıkıyor. Kendrick, Ethereum ETF’lerinin SEC tarafından kısa süre önce onaylanmasına işaret ederek, benzer kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak sınıflandırılmayabileceğini öne sürüyor. Analist, kripto endüstrisi için siyasi alanda iki partili desteğe dikkat çekiyor. Bu nedenle, düzenleyici ilerlemeler için uygun bir ortama işaret ediyor. Kendrick, ETH ETF’lerinin onaylanmasının alana yoğun kurumsal sermaye getirmesini bekliyor. Ayrıca, muhtemelen XRP gibi diğer coinlere de fayda sağlayacağını tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ripple CTO’sundan Önemli Açıklamalar! XRP ETF Geliyor mu?