Reklamı kapat

Ripple Finansal Kurumlara 16.5 Milyar Dolar Kazanç Sağlayabilir Mi?

Egehan Karışman
Egehan Karışman 21 Haziran 2018
41 görüntülenme

Kripto para market hacminde üçüncü sırada bulunan Ripple, halen kripto dünyasında en çok konuşulan koinlerden birisi olma özelliğini taşıyor. Bu durum kısmen Ripple’ın teknolojisi xRapid’in dünya çapında pek çok finansal kurumun sisteminde başarılı bir şekilde kullanılmasına dayanıyor.

Ripple, xRapid ile “fee” denilen ücretlerde kesintiye giderek daha iyi amaçlarda kullanılmak üzere 16.5 milyar dolar tasarruf edilebileceğini iddia ediyor. Ancak Western Union gibi finansal kuruluşlar Ripple’ın iddia ettiği gibi milyarlar ya da en azından bir kaç milyondan tasarruf edilebilmesi için henüz beklemeleri gerektiğini söylüyor.

Ripple xRapid ile Milyarlarca Dolar Tasarruf Edileceğini Söylüyor

Ripple son olarak xRapid ile 16 milyar dolar tasarruf etme olanağı olduğunu ve bu rakamın dünya çapında işlem ücretleri için ödenen toplam miktar olduğunu belirtti.

Ripple ekibi kuruluşun dünyaya yalnızca hızlı küresel işlemler yapabilme hizmeti dışında daha yapıcı bir yenilik getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bu nedenle Internet of Value‘den bahsederek, IoV’ye girmenin en büyük hedeflerinden birisi olduğunu belirtti.

Ekip ayrıca temel amaçlarının dünyaya “bilgi gibi yayılabilen para” olanağı sunmak olduğunu ve blockchain’den ilham alarak yaratılan teknolojileri sayesinde bunu gerçekleştirdiklerini belirtti.

Internet of Things‘i kurmalarındaki ikinci faktör ise “neredeyse hiç” ücret almayarak işlemleri gerçekleştirebilmeye olanak vermek.

Ripple ekibi ayrıca xRapid’in küresel havale pazarının aksine işlem ücretlerini düşürebileceğini kanıtlayan geniş kapsamlı bir araştırma yaptıklarını ekledi.

Yapılan araştırmalarda ekip küresel havale ödemelerinin günümüzdeki en büyük ticari faaliyetlerden biri olduğu ve yıllık ödemelerin toplamının 600 milyar doları bulduğu sonucuna vardılar.

Ekip ayrıca 600 milyar dolarlık küresel havaleler için ödenen ücretin toplamda 30 milyar doları bulduğunu söyledi. World Bank’ın açıklamasına göre ise son kullanıcı açısından yıllık bazda ödenen ortalama ücret yaklaşık 500$.

Ripple ayrıca, küresel havale endüstrisini incelerken ve Internet of Things’i kurmaya çalışırken, finans ve finansal hizmetler endüstrisinde küresel anlamda bir etki yaratmayı hedeflerken diğer yandan bireysel kullanıcılar için fayda sağlamanın önemli olduğunu belirtti.

Bununla beraber Ripple araştırmaya göre küresel işlem yapan kullanıcılarının çoğunun aslında yurt dışında çalışan ve ailelerine para gönderen çalışkan insanlar olduğu sonucuna vardı.

Bu çalışkan bireyler nedeniyle, Ripple xRapid ile işlem ücretlerini keserek milyarlarca dolar tasarruf etmeyi planlıyor.

Ekip xRapid ile Meksika, Çin, Pakistan, Filipinler ve Hindistan gibi küresel havale hizmetlerinin artışa geçtiği ülkelerde milyarlarca dolar tasarruf edebileceklerini söyledi.

Bununla birlikte Ripple’ın xRapid teknolojisini test eden ilk finansal hizmet sağlayıcılarından biri olan Western Union, Ripple tarafından yukarıda bahsedilen araştırmaya rağmen henüz herhangi bir tasarruf belirtisi görmediklerini belirtti.

Western Union Kanıt Bekliyor

Western Union’ın xRapid’i test etmeye başlamasından beri 6 ay geçti, ancak Western Union CEO’su Hikmet Ersek‘in son açıklamasına göre xRapid teknolojisi henüz bir tasarruf belirtisi göstermedi.

Her ne kadar Ersek xRapid ile halen denemeler yaptıklarını belirtse de, henüz işlem ücretlerinin azalmasına dair bir belirti görmediklerini söyledi. Hikmet Ersek ayrıca Western Union’ın uygun maliyetli olmadığına dair eleştiriler aldığının farkında olduğunu ve şimdilik xRapid’in denenme sürecinde de xRapid ile ilgili aynı şeyi düşündüklerini söyledi.

Bu ifade direkt olarak Ripple’ın xRapid ile havale ücretlerine giden ücretlerden milyarlarca dolar tasarruf etme potansiyelini kısaca açıklayan araştırmasına karşı çıkıyor.

Önceden de belirtildiği gibi Western Union yalnızca eğer xRapid masraflarda azalmaya sebep olur ve ödeme sistemlerini daha düşük maliyetli hale getirirse xRapid’i kullanacaklarını belirtti.

Western Union CEO’su xRapid’in küresel havalelerde masrafları azaltmada başarılı olup olmadığını belirlemek için henüz erken olduğunu, bu yüzden Ripple’ın teknolojisinin gerçek potansiyelini görmediklerini açıkladı.

Global Coin Report

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Robinhood CEO’su: “Bitcoin’i Yok Saymak Aptallık Olur” Çarşamba günü CB Insights’ Future of Fintech konferansında Robinhood co-CEO’su Vlad Tenev mobil ticaret uygulaması Robinhood özelliğini duyurmasının ardından bir milyondan fazla insan kripto ticareti için başvurdu dedi. Yatırım uygulamasının kurucu ortağı, son birkaç aydır bitcoin fiyatlarında...
Şebnem Ertan 21 Haziran 2018