Ripple Lehine Önemli İddia: Kusurlu SEC Olabilir!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 6 gün önce
2.156 görüntülenme
Ripple Lehine Önemli İddia: Kusurlu SEC Olabilir!

Ünlü Blockchain avukatı John Deaton, SEC’in Ripple ve XRP’nin bir menkul olduğu iddiasındaki eksiklikleri açıkladı. Twitter’dan yayınladığı uzun bir flood’da, iddiasını SEC başkanı Gensler’in geçmiş açıklamalarıyla destekledi.

Avukat John Deaton, Ripple iddiasında SEC’in kusurlarını açıklıyor

John Deaton, bugün attığı bir dizi tweet’te, SEC’in XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiasının zayıf yönlerini açıkladı. Deaton ilk olarak ABD kurumsal finans yönetmeliğinin 2018 tarihli bir hükmünden alıntı yaptı. Bu kural şu ifadeyi içeriyor:

Kripto paranın kendisi basitçe koddur. Ancak, girişimciler tarafından işletmeyi geliştirmek için kullanıcı olmayanlara yapılan bir yatırımın parçası olarak satılma şekli, bu bağlamda bir menkul kıymet olabilir.

Deaton, bir kripto paranın yalnızca destekçilerin onu kullanıcı olmayanlara bir yatırımın parçası olarak satması durumunda menkul kıymet olarak kabul edilebileceğinden, böyle bir açıklamanın Ripple token durumuyla eşleşmediğini söyledi. Avukat ayrıca, binlerce XRP yatırımcısının, BitPay ve diğer satıcılar aracılığıyla değer aktarmak ve maaş almak için XRP ile bir TrustLine oluşturmak üzere token aldığını savundu. Binlerce satıcı ödemeyi kabul ettiğinden, birçoğunun fiat para birimlerinin yerine XRP kullandığını da sözlerine ekledi.

Gary Gensler daha önce PoS Blockchain tokenlerinin menkul kıymet olduğunu söylemişti

Özellikle Howey testi, bir kriptonun yatırım sözleşmesi olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemekte kullanılır ve onu federal güvenlik yasalarına tabi tutar. SEC başkanı daha önce Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve Solana (SOL) gibi PoS Blockchain’lerin Howey testini geçebileceğini savunmuştu. Buna göre Deaton, aşağıdaki durumlarda bir kripto para biriminin Howey Testini karşılama olasılığının düşük olduğunu belirten yasanın başka bir hükmünden referans alıyor:

Çok çeşitli bağlamlarda ödeme yapmak için hemen kullanılabilir veya gerçek (veya fiat) para biriminin yerine geçebilir.

Ripple Yöneticilerinden 'Çok Konuşulacak' Kripto Tahminleri!

Bu arada, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, SEC ile olan hukuki ihtilafına ilişkin bir karara 2023′te, potansiyel olarak bu yılın ilk yarısında ulaşılacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi. Dava, XRP’nin hem Ripple hem de daha geniş kripto piyasası için önemli etkileri olan bir menkul kıymet olarak ele alınması gerekip gerekmediğiyle ilgili.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere taraflar, Aralık ayında birbirlerini yasayı esnetmekle suçlayarak, davaya yönelik özet bir karar isteyen son özetlerini sundular. Garlinghouse, kararın ”önümüzdeki tek haneli aylarda bir süre” – potansiyel olarak Haziran ayında – ulaşmasını beklediğini söyledi. Beklentilere açık olmasına rağmen, şirketin davayı çözmesini beklemediğini de sözlerine ekledi.

Ripple (XRP) fiyatı ne durumda?

CoinMarketCap’e göre XRP, piyasa değerine göre en büyük 6. kripto para konumunu koruyor. Son 24 saatlik zaman diliminde sabit kaldı. Geçen haftaya göre %8 civarında değer kazanarak 0.4231 dolardan işlem görüyor. Son günlerdeki olumsuz performansına rağmen haftalık ölçekte kazançlarını korumayı başardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Birleşme Sonrası Bu Altcoin Ay Yolculuğuna Çıktı!
Birleşme Sonrası Bu Altcoin Ay Yolculuğuna Çıktı! Kripto para piyasası güçlü bir ralli ile başladığı yeni yılda kazanımlarını korumak için mücadele ediyor. Lider kripto Bitcoin (BTC) 23 bin doları geri almak çalışırken, altcoin projeleri de ayılara direnç gösteriyor. Bununla birlikte, önemli haberlerin piyasadaki etkisi...
Vural Erkan 6 gün önce