Ripple, Türkiye’nin Komşusu ile Görüşüyor! Neler Beklenmeli?

Ripple, Türkiye’nin Komşusu ile Görüşüyor! Neler Beklenmeli?
Ripple, Türkiye’nin Komşusu ile Görüşüyor! Neler Beklenmeli?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gürcistan dijital ekonomiye geçişte hızlanmak için kripto para teknolojisi şirketi Ripple ile iş birliğini derinleştiriyor. Gürcistan Ulusal Bankası (NBG) yetkilileri, finansal teknoloji ve dijitalleşme alanlarında iş birliğini artırmak amacıyla Ripple’ın temsilcisi James Wallis ile bir araya geldi.

Ripple, Gürcistan ile görüşüyor

Toplantıya NBG Vekil Müdürü Natia Turnava ve bankanın Finansal ve Denetleyici Teknoloji Geliştirme Departmanı Başkanı Varlam Ebanoidze katılım sağladı. Gürcistan Merkez Bankası, 8 Haziran’da LinkedIn hesabından yaptığı paylaşımla toplantıyı resmi olarak duyurdu. Görüşmede, Ripple’ın Merkez Bankaları İlişkileri Başkan Yardımcısı James Wallis, harekete geçti. Zira Gürcü yetkilileri Ripple’ın iş ortağı EPAM Systems temsilcisi Alistair Brown ile tanıştırdı.

Yarın, O 15 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacakların Listesi!

Wallis toplantıda yaptığı açıklamada, “Tiflis’e tekrar gelmek ve ortağımız EPAM Systems’den Alistair Brown’u NBG Vekil Müdürü Natia Turnava’ya tanıtmak benim için bir onur oldu.” dedi. Merkezi ABD‘nin Pennsylvania eyaletinde bulunan EPAM, dikkat çekiyor. Şirket, yazılım mühendisliği hizmetleri, dijital platform mühendisliği ve dijital ürün tasarımı alanlarında uzmanlaşmış bir şirkettir.

Yeni işbirliği gerçekleşiyor

NBG’nin resmi açıklamasına göre, görüşmede Gürcistan ekonomisinin dijitalleştirilmesi için potansiyel iş birliği alanları masaya yatırıldı. Bu yeni iş birliği, NBG’nin pilot kripto para projesi olan “dijital lari” için harekete geçecek. Zira Ripple’ın teknolojik ortaklığını üstlendiği önceki ortaklığın üzerine inşa ediliyor. Daha önce bildirildiği gibi, NBG, Eylül 2023’te CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) araştırmalarını ilerletti. Ripple Labs dahil dokuz şirketi dijital lari projesine katılmaya davet etti. Sonrasında finansal düzenleyici kurum, dijital lari geliştirmek için Ripple Labs’i resmi teknoloji ortağı olarak seçti.

Ripple Davası Kızışıyor: Son Tarih Yaklaşıyor!

Gürcistan Merkez Bankası, CBDC geliştirme ve ilgili entegrasyonlarda Ripple ile iş birliği yapan tek küresel merkez bankası değil. Gürcistan’a ek olarak, Ripple Labs çeşitli ortaklıklarla dikkat çekiyor. Özellikle, Kolombiya, Bhutan, Palau, Karadağ gibi ülkelerdeki CBDC pilotlarına da dahil oldu. Ripple Labs, 2023 yılının sonlarında 23 sayfalık bir belge ile gündeme geldi. Bu noktadaküresel CBDC gelişimine verdiği kamu desteğini ikiye katladı. Şirket, “Maddi varlıkların blockchainde saklanan kripto paralara dönüştürülmesi için giderek daha fazla hedeflenen bir mekanizma olan varlık tokenizasyonunun en olumlu etkilerini desteklemek için CBDC’lere ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Ripple gibi şirketler CBDC gelişimini destekliyor. Ancak, bazı eleştirmenler ise gizlilik sorunları ve devlet gözetimi gibi potansiyel CBDC dezavantajlarından endişe duyuyor. Bu haber, Gürcistan’ın dijital ekonomiye geçişinde Ripple ile iş birliğinin önemini gösteriyor. Ayrıca CBDC’lerin küresel olarak giderek artan yaygınlığını vurgulamaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ripple, Türkiye’nin Komşusu ile Görüşüyor! Neler Beklenmeli?