Reklamı kapat

Ripple Davasında Son Dakika Gelişmesi: XRP Adeta Uçuyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 30 Eylül 2022
0 görüntülenme
Ripple Davasında Son Dakika Gelişmesi: XRP Adeta Uçuyor!

XRP’nin fiyatı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada yaşanan bir “son dakika” gelişmesi ile sıçradı. SEC’in Ripple davasında Hinman belgeleri üzerindeki ayrıcalık iddialarını kaybettiği ortaya çıktı. Bu haber üzerine XRP, aniden yüzde 20 arttı. İşte detaylar… Ripple (XRP) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Ripple davasındaki gelişme, XRP fiyatını yükseklere itti

ABD merkezli Blockchain şirketi, yakın tarihli bir mahkeme kararında, büyük bir zafer elde etti. Yargıç Torres, SEC’in eski çalışanı William Hinman’ın e-postalarını devretmesini emretti. Eski federal savcı ve avukat James K. Filan tarafından paylaşılan bir güncellemeye göre, “Yargıç Torres, SEC itirazlarını geçersiz kıldı.” Bu nedenle, SEC’e Hinman belgelerini teslim etmesini emrediyor.

Ripple Davasındaki Son Gelişmeler Ne? XRP Nereye Gidiyor?

Yargıç, SEC’in iddia ettiği gibi, Hinman belgelerinin müzakere süreci ayrıcalığı tarafından korunmadığına karar verdi.  Dolayısıyla belgelerin yayınlanmasına yönelik SEC itirazlarını reddetti.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi SEC, Temmuz ayında Netburn tarafından reddedilen belgeler üzerinde avukat-müvekkil gizliliği talep etmişti. Yargıç Torres’in kararı, SEC’in bu karara yönelik itirazlarını geçersiz kıldı.

Bu durum, XRP fiyatında devasa bir günlük mumun oluşmasına neden oldu. Mevcut durumda 24.6 milyar dolarlık piyasa değeri ile 6. sırada yer alan XRP, günlük 0.40 dolarlık düşük seviyelerinden 0.50 dolara kadar yükseldi. Yazım sırasında, yüzde 20’lik bir yükseliş ile 0.491 dolardan el değiştiriyor. Yine de kripto para birimi, 2018 yılında kaydettiği 3.40 doların altında işlem görüyor. Kripto para biriminin günlük temeldeki muazzam değişimini aşağıdaki grafikten görebilirsiniz:

Hinman belgeleri neleri kapsıyordu?

Eski SEC yetkilisi William Hinman, 2018 yılında yaptığı konuşmada Ethereum’un (ETH) bir menkul kıymet olmadığını belirtti. Ripple’a göre, Hinman belgeleri, Ripple’ın yanlış bir şey yapmadığını kanıtlamak için gerekiyordu. Şirket, SEC’in kripto alanında yeni ortaya çıkan ve kazanan platformları hedeflediğini ortaya çıkarmak istiyordu.   James K. Filan, büyük galibiyetin ardından yaşanacakları, bir dizi tweet’te açıkladı. Avukata göre, “SEC’in, Hinman belgelerine dair mevcut emre uymayı geciktirecek bir dizi prosedürel kartı var.”

İlk olarak, SEC, Yargıç Torres’in SEC itirazını geçersiz kılan kararı yeniden gözden geçirmesini talep edebilir. İkincisi, SEC, yeniden değerlendirme talebini atlayabilir. Direkt olarak Yargıç Torres’ten kararın temyizini onaylamasını isteme ihtimali var. Üçüncüsü, SEC, yüksek mahkeme müzekkeresi için bir dilekçe ile doğrudan temyiz mahkemesine gidebilir. Ancak Filan, tüm bunlarla başarı olasılığının düşük olduğunu tahmin ediyor.  Ayrıca bu gelişmelerin, “özet karara” dair hiçbir şeyi etkilemediğini açıklıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ABD'de Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı! İçeriği Ne?
ABD’de Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı! İçeriği Ne? ABD’de kripto para birimlerinin lehine bir yasa tasarısı sunuldu. Cumhuriyetçi milletvekilleri, yatırım yöneticilerinin 401 (k) planlarında Bitcoin sunmasını sağlayan tasarıyı sundu.  Tasarı, Bitcoin ve kripto para birimlerine erişim sağlamak için mütevelli görevinin ihlali için sorumluluğu ortadan kaldırmayı...
Aslı Dinçer 30 Eylül 2022