Reklamı kapat

Ripple’dan Açıklama: XRP ve Ripple Birbirinden Bağımsız

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 11 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Bitcoin ve Ethereum için SEC’ten olumlu karar çıkmışken Ripple‘ı zorlu günler bekliyor. Yaklaşan karar günü öncesi ise Ripple, XRP’nin Ripple olmadığını tüm dünyaya anlatmak istiyor.

XRP Ripple değildir, Ripple da XRP değil. Bunu söyleyen de Ripple’ı temsil eden PR ajansı ve teknoloji firması The Hatch Agency.

Ripple’ın tweetinin ardından gelen maile göre XRP “bağımsız bir dijital para.”

Yüzlerce makale, fotoğraf, gönderi, istatistik ve yüzlerce yayının içinde XRP tokeninin kurulumundan beri bu iki marka fonksiyonel açıdan farksız görüldü. Şimdiyse aralarında bariz bir ayrım var. XRP, Ripple değildir.

Artık Ripple yazılım satışlarıyla bilinmeyi tercih etse de yıllarca XRP Token adıyla beraber anıldı. (XRP’nin sitesi www.ripple.com/xrp adındaydı ve hala Ripple’ın web sitesinde birçok XRP övgüsü bulunuyor. Söz konusu yazıda şöyle bir satır geçiyor “Nasıl XRP alacağınız kim olduğunuza göre değişir. Eğer finansal bir kurumsanız direkt Ripple’a başvurmak en iyisi.”)

Ripple, kripto para yaratmak amacıyla kurulan teknoloji firmaları içinden en değerli üç firma içinde.

Bu sırada Ripple mantıklı bir şekilde XRP’ye yatırım yapan kişileri zengin etti. Chris Larsen, Jed McCaleb ve Brad Garlinghouse’un milyoner kabul edilmelerinin sebebi maaşları değil.

XRP Ripple Değilse Ne?

Ripple’dakiler bile bu konuda sorun yaşıyor gibi: Ripple’ın pazarlama stratejileri şefi The Street’te yer aldı ve şöyle söyledi: “XRP kendi kendine işlem gören bir dijital para ve birçok insanda var. Bizde de çok fazla XRP var –ama bizde çok fazla para, sandalye ve bilgisayar da var ancak firmanın adı Ripple ve biz yazılım satıyoruz.

Steve Jobs daha önce Newton gibi bir cihazı reddetmiş olsa da, şirket tarihleri böyle inkârlarla çok da dolu değil.

Business Insider’ın dikkat çektiği gibi, “Hem token hem de firma aynı kişilerce kuruldu ve firma tokenin yarısına sahip. Ama Ripple sürekli farklı olduklarına dikkat çekmek istiyor ama yatırımcılar XRP’yi Ripple’ın performansı için bir vekil olarak görebilirler.

Bu sırada Ripple hala 60 milyar XRP sahibi ve 55 milyarı hala vekaleten tutulsa bile bazıları bunun yüksek derece merkezleşmeye sebep olduğuna inanıyor.

Problem de burada işte, SEC de özellikle son Ethereum ve Bitcoin hakkındaki yazıda bu koinlerin menkul kıymet olmadığını söylerken XRP yada Ripple hakkında hiçbir şeyden söz etmedi.

SEC’in görmezden gelişi XRP’nin değerinin kısmen düşmesine ve Ripple’ın Howey Test’te başarısız olması durumunda sorumlu görülmesine sebep olacaktır.

Merkezleşme bir şey, ama bazıları XRP’nin işlevini sorgulamaya kadar gidiyor. Ve hatta Bir kısmı XRP tokenin yalnızca Ripple’a destek olmak ve değerini arttırmak için var olduğuna inanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Cryptobriefing

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Çek Yatırım Bankasından Blockchain Girişimlerine 100 Milyon Dolarlık Fon Prag, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan bir yatırım bankası olan Benson Oak, İsrail piyasasına adanacak ve blockchain girişimlerine odaklanacak $100 milyon dolarlık bir yatırım fonu biriktireceğini açıkladı. İsrail basın kuruluşu Calcalistech, Pazar günü yayınladığı haberde Benson Oak Ventures isimli...
Egehan Karışman 11 Temmuz 2018