Ripple Yöneticisi XRP ve O Altcoin Arasındaki İlişkiyi Açıkladı!

Ripple Yöneticisi XRP ve O Altcoin Arasındaki İlişkiyi Açıkladı!
Ripple Yöneticisi XRP ve O Altcoin Arasındaki İlişkiyi Açıkladı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın zamanda yapılan bir topluluk tartışması, Ripple’ın XRP’si ile Stellar Lumens (XLM) arasındaki fiyat hareketlerindeki ürkütücü benzerliği çevreleyen tartışmayı yeniden alevlendirdi. Ripple CTO’su ve XRP Ledger’ın kilit mimarlarından David Schwartz, açıklama yaptı. Özellikle, bu kripto anomalisine dair benzersiz bakış açısıyla katkı sağladı.

Ripple, XRP ve XLM hakkında yorum yaptı

Schwartz bu kafa karıştırıcı olguyu kabul ediyor. XRP ve XLM, farklı ekosistemlere ait olmalarına rağmen aynı melodiyle dans ediyor gibi duruyor. Bireysel ekosistemlerin ötesindeki dış güçlerin bu senkronize fiyat hareketinin arkasındaki kuklacı olabileceğini öne sürüyor. Ancak her zaman pragmatist olan Schwartz, net bir yanıtın olmadığını kabul ediyor. Sorunun çok yönlü olduğunu kabul ediyor.

Schwartz’ın sunduğu ikna edici argümanlardan biri, Stellar’ın geçen yılki önemli token yakımı durumudur. Stellar cesur bir hamleyle toplam arzını yarıya indirdi. Teorik olarak bu kıtlık olayının XLM’nin fiyatını yukarı taşıması gerekirdi. Ancak herkesi şaşırtacak şekilde yanmanın XLM fiyatı üzerinde minimum etkisi oldu ve XRP ile fiyat korelasyonu inatla bozulmadan kaldı. Bu gözlem Schwartz’ı, Ripple’ın elindeki XRP’nin benzer şekilde yakılmasının bazı yatırımcıların umduğu sihirli değnek olmayabileceğine inandırdı.

Fiyatın paralelliği ne anlama geliyor?

Peki bu fiyat birlikteliğine neden olan şey nedir? İşte işler burada ilginçleşiyor. Paralel fiyat hareketlerine rağmen XRP ve XLM’nin zıt tokenomikleri var. XRP, yaklaşık 100 milyar tokenlik toplam arza sahip. Üstelik yarısından fazlası (55,43 milyar) şu anda dolaşımda. Fiyatı 0,52 dolar civarında seyrediyor. Yani bu da 29,1 milyar dolarlık bir piyasa değeri anlamına geliyor. Öte yandan XLM’nin toplam 50 milyar token arzı var. Üstelik yarısından biraz azı (28.976 milyar) dolaşımda. Fiyatı daha mütevazı bir 0,108 dolar seviyesinde bulunmakta. Bu da 3,14 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle sonuçlanıyor.

Ünlü Kurucu Açıkladı: Solana, BTC ve Bu 2’sini Satın! Bu 3’ünü Alın

Yatırımcıların zihninde bir bağlantı var

Bu iki kripto para biriminin iç içe geçmiş tarihi, fiyat korelasyonuna ışık tutuyor. Eski bir Ripple yöneticisi olan Jed McCaleb tarafından ortaklaşa kurulan Stellar, XRP’ye merkezi olmayan bir alternatif olarak tasavvur ediliyordu. Bu ortak köken ve örtüşen işlevsellikler muhtemelen yatırımcıların zihninde bir bağlantı oluşturmuştur. Sınır ötesi ödeme alanındaki yatırım fırsatlarını değerlendirilmekte. Bu sırada bazı yatırımcılar XRP ve XLM’yi birbirinin yerine kullanılabilir seçenekler olarak görebiliyor. Ayrıca bu da her iki fiyatı da birlikte etkileyen bir sermaye akışına yol açabiliyor.

XRP ve XLM’nin fiyat sinerjisinin gizemi çözülmekten çok uzak. Schwartz’ın öngörüleri üzerinde düşünülmesi gereken değerli bilgiler sunarken, fiyat hareketlerini etkileyen karmaşık faktörler ağını tam olarak ortaya çıkarmak için daha fazla analize ihtiyaç var. İlgili ekosistemlerdeki gelecekteki gelişmelerin ve daha geniş kripto para piyasası manzarasının bu büyüleyici fiyat ilişkisini nasıl etkilediğini görmek ilgi çekici olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ripple Yöneticisi XRP ve O Altcoin Arasındaki İlişkiyi Açıkladı!