Ripple’da Böyle Bir Dönem Görülmedi! Analist Ayı ve Boğa Senaryolarını Açıklıyor

Serkan Eser
Serkan Eser 14 Aralık 2019
1 görüntülenme

Kriptokoin.com – İki yıl önce, Bitcoin 20.000 dolarlık fiyata dokunurken birkaç altcoin’de ralliye katıldı. Popüler altcoin Ripple (XRP)’da bu boğa koşusuna eşlik eden kripto paralar arasındaydı. Ripple 2017’nin sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak kripto para daha sonra uzun süren bir düşüş trendine girdi. XRP şu anda 2019 yılını en çok kaybedenler kulübünde bitirmek üzere. Başarılı analist Aakash Athawasya’ya göre ise XRP’yi ya yüzde 30 yükseliş ya da 0,14 dolar sevyesine kadar bir düşüş bekliyor.

Aakash Athawasya’ya göre, XRP 2020’de yeni yüksekleri test edebilir

2019’da, piyasalar bu dijital para birimine çok iyi davranmadı. Kripto para birimi, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 90’dan fazla düşüş yaşadı. Ripple yılın başından bu yana yüzde 32 değer kaybı yaşadı ve 0,20 dolarlık seviyeyi test etti. Bu rakamla XRP iki yıldır görmediği seviyeleri test etti. Piyasadaki en büyük üçüncü kripto para hala düşüş eğilimde işlem görüyor ve 0,218 dolardan alınıp satılıyor.

XRP/USD paritesi - Kaynak: TradingView

XRP/USD paritesi – Kaynak: TradingView

Bununla birlikte başarılı analist Aakash Athawasya’ya göre, XRP 2020’de yeni yüksekleri test edebilir. ATH’ye 2018’in başında ulaştığından beri, XRP pazarın geri kalanına benzeyen bir çöküşün içindeydi ve analiste göre ilginç modeller üretiyordu. 3,4 dolarlık fiyat seviyesine ulaşmasından bu yana geçen 22 ayda, kripto paranın her biri bir yükselişe işaret eden üç düşen kamayı test ettiği görülüyor.

Ripple 22 ayda, yükselişe işaret eden üç düşen kamayı test etti

Mayıs 2018’de XRP, altı ay içinde neredeyse 0,75 dolardan 0,25 doların altına düştü.  Bu, geçen yıl en büyük kripto para biriminin kilit bir destek seviyesinin altına ilk sıçraması oldu. Ekim 2018’de Bitcoin, 2018’deki çöküş sınırına ulaşmadan önce XRP’nin 0,6 dolara yaklaştığı ve bu süreçte üç temel seviyeyi -0,275, 0,373 ve 0,473 doları- düşürdüğü büyük bir artış gerçekleşti.

XRP/USD paritesi - Kaynak: TradingView

XRP/USD paritesi – Kaynak: TradingView

2019’da diğer iki kama tespit edildi. Birincisi, XRP yeniden toparlandığında Mayıs ayında 0,275 dolardayken, ikincisi ise Eylül ayında 0,225 dolara düştüğünde görüldü. Kripto paranın kama dışına taşınmasını izleyen artış, Eylül ayından Kasım ayına kadar yüzde 30’un üzerinde bir artışa neden oldu. O zamandan bu yana, fiyatı 0,225 doların altına düşüren başka bir kama fiyatı arttırdı.

Analist: Ripple ya yüzde 30 sıçrayacak ya da  0,14 dolara kayacak

Analiste göre XRP 0,225 dolar seviyesinin altında işlem görüyorsa, ufukta iki hareket olabilir. Kama düzeni devam ederse ve XRP, önceki bir buçuk yılda olduğu gibi kırılırsa, fiyat yüzde 30 yükselebilir. Boğa hareketlerinde daha sonra şu fiyat noktaları göz önünde bulundurulmalıdır:

  • XRP 0,275 doları Kasım ayının ortasından bu yana geçmedi,
  • XRP 0,373 doları Temmuz ayının başından bu yana geçmedi,
  • XRP 0,773 doları Haziran 2019’da kısa bir süre ziyaret etti.

Analiste göre, kripto paranın aşağı doğru hareket etmesi işleri daha da kötüleştirebilir. XRP 2019’da zaten dibe indi ve aşağı doğru ilerlemek kripto paranın ölümü anlamına gelebilir. Özellikle analiste göre, hareket 0,189 – 0,144 dolar arasındaki geniş destek seviyesinin altında olabilir. Yukarıdaki tabloda da belirtildiği gibi, bu seviye 2017 dip seviyesinden sonra geliyor ve pazar için önemli bir duygusal seviyeyi oluşturuyor. Eğer analiste göre, XRP yüzde 14’ten daha fazla düşerse fiyat daha da fazla zarar görebilir. Ripple’la ilgili diğer kritik fiyat tahminleri haberleri için “Ripple Tarihinde Bir İlk: XRP’nin Potansiyeli Göz Dolduruyor!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin % 90’lık Değer Kaybıyla 2019’un En Çok Kaybettirenlerinden Biri Oldu Kriptokoin – Algorand (ALGO), Ocak 2019’dan bu yana yüzde 90’dan fazla düşüşle, yılın en kötü performans gösteren kripto para birimi oldu. Birçok kimse, aşırı değerlenmiş piyasa kapitalizasyonunu eleştirdiği için, şirketin token satışları ve iddialı merkezsizlik  hedefleri ile...
Mesut İnan 14 Aralık 2019