Reklamı kapat

Ripple’ın xRapid’i Uluslararası Para Transferini Sadece 2 Dakikada Tamamlamaya Hazır

Mert Kaya
Mert Kaya 19 Mayıs 2018
41 görüntülenme

xRapid, Ripple’ın uluslararası para transferleri için kullanıcılarına sunduğu bir çözüm. xRapid, XRP defterini kullanıyor ve 2-3 dakika içinde transfer işlemlerini bir makbuzu da beraberinde yaratarak gerçekleştiriyor.

Ripple’ın bu ürünü üç aşamada çalışmakta. İlk olarak iki finansal kurumun dijital varlık aşamalarına bağlanması gerekiyor. Sonra parayı gönderen kuruluşun parası Ripple’ın tokenı olan XRP’ye dönüştürülüyor ve daha en sonunda ise bu XRP’ler istenen para birimine çeviriliyor. Bu işlemden sonra para gönderimi tamamlanıyor.

Ayrıca bu işlemler baştan sona takip edilebiliyor. Bu yöntemin diğer bütün uluslararası ödeme sistemlerinden daha ucuz ve daha hızlı olduğunu da söylememiz gerek. Ayrıca gönderim işlemlerinize memo (küçük notlar) da ekleyebiliyorsunuz, bu da finansal kurumların gelen işlemleri kontrol altına alabilmesini kolaylaştırıyor.

Ripple’ın baş kriptografı David Schvartz, Consensus‘ta da xRapid’i bu haftanın başında izleyicilere sunmuştu. Türkiye saatiyle bu gece 1 civarında ise demo işlemin nasıl yapıldığına dair bir video yayınlandı.

Schwatz tarafından dün gerçekleştirilen işlemde 100 Amerikan Doları 1975 Meksika Peso’suna çevrildi. Bu işlemin değeri 149 XRP civarıydı. 2 dakika süren işlem XRP defterine kaydedildi, bu işlemi aşağıdaki ekran görüntüsünde ve bu linkte görebilirsiniz.

Bu işlemin gerçekleşmesi için 0.6 XRP harcandı, bu rakam yalnızca 4 cent ediyor. Ödeme sağlayıcılarının bu büyüklükteki bir döviz işlemini 2-4 dolar arasında yaptığını düşünürsek Ripple harika bir iş başarmış gibi. Bu işlemler geleneksel yollarla 2-3 gün sürüyor…

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Moldova Teknik Üniversitesi Bu Yaz Kripto Para Destekli Güneş Enerjisini Kullanabilir 4 milyon nüfuslu Doğu Avrupa ülkesi Moldova yakında kripto para destekli, çevre dostu ve yenilenebilir enerjiyi bir öncü olarak kullanmaya başlayabilir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yakın bir zamanda Güney Afrika bazlı bir blok zincir girişimi olan Sun...
Mert Kaya 19 Mayıs 2018